Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Filozofia sposobem poszukiwania mądrości.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Filozofia sposobem poszukiwania mądrości."— Zapis prezentacji:

1 Filozofia sposobem poszukiwania mądrości.
Projekt edukacyjny Filozofia sposobem poszukiwania mądrości.

2 KTO TO JEST FILOZOF? Człowiek zajmujący się ogólnymi, podstawowymi zagadkami świata: naturą istnienia i rzeczywistości, poznawalnością prawdy czy tym, jakie działanie jest pożądane.

3 Co to jest filozofia? Dziedzina nauki zajmująca się zagadnieniami związanymi istnieniem świata i człowieka. Przedstawia różne poglądy na cel i sens życia

4 Osoba o bardzo dużej wiedzy i doświadczeniu.
Kto to jest mędrzec? Osoba o bardzo dużej wiedzy i doświadczeniu.

5 Co to jest mądrość? Mądrość w najwęższym znaczeniu to umiejętność podejmowania uzasadnionych decyzji, które w dłuższej perspektywie przynoszą pozytywne rezultaty. W innym ujęciu można powiedzieć, że mądrość to umiejętność praktycznego wykorzystywania posiadanej wiedzy i doświadczenia.

6 Pytania filozoficzne:
Czy filozofia sprawia, że więcej wiemy niż wiedzieliśmy, czy jedynie daje nam dowody tego, że tak naprawdę nie wiemy niczego i utwierdza nas w tym przekonaniu? Istnieje jakakolwiek droga do porozumienia wszystkich ludzi i możliwe jest kompletne zjednoczenie człowieka? Czy istnieją jakiekolwiek prawa będące "ponad" ludzi, czy też każdego jesteśmy autorami i każde wzięło się z nas, nie jest natomiast tworem czegoś większego?

7 Dlaczego często nie potrafimy się sami krytykować ?
Dlaczego ludzie mówią innym to co chcą usłyszeć, a nie to co myślą ? Dlaczego istnieje cierpienie na świecie ? Co jest w życiu najcenniejsze? Co jest początkiem wszystkiego? Dlaczego człowiek żyje tak krótko ? Co to jest Dusza ?

8 Platon: Grecki filozof. Był twórcą systemu filozoficznego zwanego obecnie idealizmem platońskim. Ur. 427 p.n.e. prawdopodobnie w Atenach, zm. 347 p.n.e. w Atenach.

9 Arystoteles: Był twórcą opozycyjnego do platonizmu i równie spójnego systemu filozoficznego, który bardzo silnie oddziałał na filozofię i naukę europejską. Zapoczątkował nurt filozoficzny nazywany arystotelizmem. Założyciel szkoły filozoficznej w ogrodach Lykeionu - stąd wzięło się później słowo "liceum".

10 Zenon z Kition: Grecki filozof, założyciel szkoły stoików. Pozostawał pod wpływem Sokratesa, potem cyników, których obyczaje go zraziły. Jego szkoła miała być odpowiedzią na ogród Epikura. Za życia stał się najsławniejszym filozofem w Atenach, a na jego wykłady ściągali uczniowie ze wszystkich stron Grecji. Dał początek kierunkowi zwanemu stoicyzmem, który nakazuje zachować spokój zarówno w cierpieniu jak i w szczęściu. Nie należy poddawać się emocjom i namiętnościom. Jego powiedzenie: "Fortuna kołem się toczy".

11 Platon: Ur. 427 p.n.e. prawdopodobnie w Atenach, Zm. 347 p.n.e. w Atenach. Grecki filozof. Był twórcą systemu filozoficznego zwanego obecnie idealizmem platońskim.

12 Sokrates Urodził się około 470 p.n.e. w Atenach, a zmarł w 399 p.n.e. w Atenach. Był greckim filozofem. Jest on, obok Platona i Arystotelesa uważany za największego filozofa starożytności. Z tego powodu wcześniejsza filozofia nazywana jest filozofią przedsokratejską.

13 Bibliografia http://pl.wikipedia.org/wiki/Filozofia

14 Jowita Domasik Natalia Polok Natalia Kubies
Autorami projektu, są: Jowita Domasik Natalia Polok Natalia Kubies


Pobierz ppt "Filozofia sposobem poszukiwania mądrości."

Podobne prezentacje


Reklamy Google