Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Filozofia sposobem poszukiwania mądrości.. Człowiek zajmujący się ogólnymi, podstawowymi zagadkami świata: naturą istnienia i rzeczywistości, poznawalnością.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Filozofia sposobem poszukiwania mądrości.. Człowiek zajmujący się ogólnymi, podstawowymi zagadkami świata: naturą istnienia i rzeczywistości, poznawalnością."— Zapis prezentacji:

1 Filozofia sposobem poszukiwania mądrości.

2 Człowiek zajmujący się ogólnymi, podstawowymi zagadkami świata: naturą istnienia i rzeczywistości, poznawalnością prawdy czy tym, jakie działanie jest pożądane.

3 Dziedzina nauki zajmująca się zagadnieniami związanymi istnieniem świata i człowieka. Przedstawia różne poglądy na cel i sens życia

4 Osoba o bardzo dużej wiedzy i doświadczeniu.

5 Mądrość w najwęższym znaczeniu to umiejętność podejmowania uzasadnionych decyzji, które w dłuższej perspektywie przynoszą pozytywne rezultaty. W innym ujęciu można powiedzieć, że mądrość to umiejętność praktycznego wykorzystywania posiadanej wiedzy i doświadczenia.

6 1. Czy filozofia sprawia, że więcej wiemy niż wiedzieliśmy, czy jedynie daje nam dowody tego, że tak naprawdę nie wiemy niczego i utwierdza nas w tym przekonaniu? 2. Istnieje jakakolwiek droga do porozumienia wszystkich ludzi i możliwe jest kompletne zjednoczenie człowieka? 3. Czy istnieją jakiekolwiek prawa będące "ponad" ludzi, czy też każdego jesteśmy autorami i każde wzięło się z nas, nie jest natomiast tworem czegoś większego?

7 4. Dlaczego często nie potrafimy się sami krytykować ? 5. Dlaczego ludzie mówią innym to co chcą usłyszeć, a nie to co myślą ? 6. Dlaczego istnieje cierpienie na świecie ? 7. Co jest w życiu najcenniejsze? 8. Co jest początkiem wszystkiego? 9. Dlaczego człowiek żyje tak krótko ? 10. Co to jest Dusza ?

8

9

10

11

12 Urodził się około 470 p.n.e. w Atenach, a zmarł w 399 p.n.e. w Atenach. Był greckim filozofem. Jest on, obok Platona i Arystotelesa uważany za największego filozofa starożytności. Z tego powodu wcześniejsza filozofia nazywana jest filozofią przedsokratejską.

13

14


Pobierz ppt "Filozofia sposobem poszukiwania mądrości.. Człowiek zajmujący się ogólnymi, podstawowymi zagadkami świata: naturą istnienia i rzeczywistości, poznawalnością."

Podobne prezentacje


Reklamy Google