Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

10 rad, jak korzystać z Wikipedii 1. Czytaj uważnie wszelkie teksty Trzeba wszystkie teksty czytać uważnie, ponieważ nie wszystkie są prawdziwe np. Jak.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "10 rad, jak korzystać z Wikipedii 1. Czytaj uważnie wszelkie teksty Trzeba wszystkie teksty czytać uważnie, ponieważ nie wszystkie są prawdziwe np. Jak."— Zapis prezentacji:

1

2 10 rad, jak korzystać z Wikipedii 1. Czytaj uważnie wszelkie teksty Trzeba wszystkie teksty czytać uważnie, ponieważ nie wszystkie są prawdziwe np. Jak będziemy szukać hasła gadające drzewo, wyświetli się wiele stron, lecz tak naprawdę wiemy, że to hasło nie istnieje naprawdę.

3 2. Sprawdzaj źródła Na dole wyświetlają się źródła. Najlepiej jest je sprawdzić, czy one naprawdę istnieją. Również trzeba zwrócić uwagę, czy dane źródła nie kopiują się nawzajem.

4 3. Sprawdź, czy podane źródła istnieją W internecie znajdziemy zbiory biblioteki, gdzie można sprawdzić, czy podane źródło istnieje. Wystarczy, jeśli podamy tytuł i konkretny numer katalogowy.

5 4. Zajrzyj do innych wersji językowych W celu weryfikacji informacji można zajrzeć do innych wersji językowych. Aby je zmienić obok wpisanego hasła, trzeba kliknąć inny język. Najlepiej przeglądać te wersje językowe, które znamy.

6 5. Zwróć uwagę na oznaczenia jakościowe artykułu Wiele artykułów ma jakieś oznaczenia. Wersja przejrzana Dobry artykuł Artykuł na medal

7 6. Porównaj informacje przynajmniej z jednym niezależnym źródłem Informacje można porównać z książką lub inną stroną internetową. Ale strony internetowe trzeba traktować ostrożnie.

8 7. Zastosuj test Google'a Gdy informacja jest wątpliwa lub nieznana np. napisała ją osoba, o której nigdy nie słyszałeś, lepiej poszukać informacji na innych, znanych Ci stronach internetowych.

9 8. Sprawdź historię artykułu Jeśli tekst ma wielu autorów i podlegał znaczącej edycji, można ostrożnie założyć, że jest wiarygodny tylko względnie. Jeśli tekst jest obiektem ciągłych zmian i ognistych dyskusji, do jego zawartości należy podchodzić ze szczególną ostrożnością.

10 9. Sprawdź listę autorów artykułu Jeśli tekst jest anonimowy, należy go traktować bardzo niepewnie.

11 10. Ponad wszystko: Myśl, czytając! Myśl, czytając!

12 Źródła

13 Opracowała Zuzanna Grabińska kl. VI a


Pobierz ppt "10 rad, jak korzystać z Wikipedii 1. Czytaj uważnie wszelkie teksty Trzeba wszystkie teksty czytać uważnie, ponieważ nie wszystkie są prawdziwe np. Jak."

Podobne prezentacje


Reklamy Google