Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ucho bez tajemnic.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ucho bez tajemnic."— Zapis prezentacji:

1 Ucho bez tajemnic

2 Dlaczego nasze uszy mają dziwny kształt?
Nasze ucho, a dokładniej małżowina uszna jest przystosowana do zbierania dźwięków i przekazywania ich dalej do kanału słuchowego, którym dźwięk dostaje się aż do błony bębenkowej.

3 Co to jest błona bębenkowa i jak działa?
Jest to kawałek cienkiej skóry, która z powodu dźwięków zaczyna bardzo szybko drgać. Drganie to wprawia w ruch młoteczek, który wprawia w ruch kowadełko, a kowadełko porusza strzemiączkiem. Strzemiączko natomiast porusza płyn znajdujący się głęboko w uchu. Nerwy wychwytują ruch i wysyłają wiadomość o słusznym dźwięku do mózgu.

4

5 Po co nam dwoje uszu? Mamy parę uszu, by wiedzieć, skąd dobiega dźwięk. Każde ucho odbiera dany dźwięk w nieco innym czasie. Dzięki temu możemy rozpoznać, czy dobiega on z prawej czy z lewej strony.

6 Dlaczego starsze osoby mają gorszy słuch od nas?
Małe dzieci rodzą się z bardzo dobrym słuchem, lecz im starsi jesteśmy tym bardzie „tępi” nam się słuch. Jest to spowodowane nadmiernym hałasem, który nas otacza.

7 Dlaczego ucho ma wpływ na naszą równowagę?
Ucho jest bardzo ważnym narządem nie tylko dlatego, że dzięki niemu słyszymy, ale również dlatego, że pomaga nam chodzić, stać lub jeździć na rowerze. Za wszystko odpowiedzialny jest błędnik, który znajduje się u uchu wewnętrznym.

8 Jak działa błędnik? Błędnik, a dokładniej kanały półkoliste, wysyłają informację o ruchu ciała do mózgu. Mózg łączy tą informację razem z danymi pochodzącymi od oczu, kończyn i mięśni, aby dowiedzie się w jakim położeniu znajduje się ciało i wprowadza zmianę w ustawieniu ciała, aby utrzyma równowagę.

9 Co to są kanały półkoliste i dlaczego schodząc z karuzeli kręci nam się w głowie ?
Kanały półkoliste to cześć błędnika. Zbudowane są z trzech kanałów, w których znajduje się galaretowaty płyn. Kiedy kręcimy się w kółko, płyn również się kręci. Kiedy przestajemy się kręci płyn nadal wiruje i wysyła błędne informacje do mózgu, dlatego nie możemy złapać równowagi i musimy chwile odczeka zanim płyn przestanie wirować.

10

11 Dlaczego lecąc samolotem piszczy nam w uszach?
Kiedy lecimy samolotem, wspinamy się po górach lub nurkujemy, słyszymy charakterystyczne „strzelanie” w uszach. Dzieje się tak, ponieważ zmienia się ciśnienie, które działa na błonę bębenkową.

12 Dźwięki słyszane przez nas
Szept 20 dB Rozmowa 60 dB Dzwonek szkolny 90 dB Odrzutowiec 130 dB Śpiew ptaków 40 dB Ciężarówka 80 dB Koncert rockowy 120 dB Wybuch petardy 160 dB 85 dB Próg uszkodzenia słuchu 120 db Próg bólu 130 dB Próg szybkiego uszkodzenia słuchu 65 dB Próg szkodliwości

13 REKORDY WŚRÓD ZWIERZĄT

14 Jakie zwierze ma największe ucho?
Słoń

15 Jaki ssak latający słyszy najlepiej?
Nietoperz

16 Jakie zwierze, pomimo że ma uszy nie słyszy?
np. Żółw

17 Jaki ssak słyszy najlepiej?
Otocjon

18 Jaki ptak ma najlepszy słuch?
Sowa

19 Jaki ssak wodny ma najlepszy słuch?
Orka

20 NAJCZĘSTRZE CHOROBY USZU
Ropne zapalenie ucha środkowego Głuchota Otoskleroza

21 Co robić, żeby uniknąć choroby uszu?
Należy unikać nadmiernej ilości hałasu Należy unikać częstego używania słuchawek Nie należy głośno słuchać muzyki Należy nosi czapki lub nauszniki tak aby silny i zimny wiatr nie wiał nam w uszy W przypadku bólu ucha należy pójść do lekarza Jeżeli woda naleci nam do ucha nie należy jej usuwać za pomocą np. ręcznika tylko poczeka aż sama wypłynie


Pobierz ppt "Ucho bez tajemnic."

Podobne prezentacje


Reklamy Google