Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Lasy w mojej okolicy Osowa Góra, Bydgoszcz.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Lasy w mojej okolicy Osowa Góra, Bydgoszcz."— Zapis prezentacji:

1 Lasy w mojej okolicy Osowa Góra, Bydgoszcz

2 Mapa lasu otaczającego moją ulice
Waleniowa 2

3

4 Sosna Zwyczajna Sosna Zwyczajna-to chyba najczęściej spotykane i najbardziej znane drzewo. W Polsce jest najważniejszym drzewem leśnym, lecz przyczynia się do zakwaszenia gleb w wyniku sadzenia w niewłaściwych siedliskach. Jest to drzewo nagozalążkowe. Nie wytwarza kwiatów, ani owoców. Charakterystyczne dla tego typu drzew są szyszki, których skupiska pojawiają się późną wiosną u nasady nowo wyrastających pędów sosny. Liście sosny to oczywiście szpilki, umieszczone razem po dwie w pęczku. Są zimozielone i wytrzymują ok. 3-6 lat. Są dobrze przystosowane do przetrwania suchych okresów. Charakterystyczną cechą sosny zwyczajną jest kora młodych drzew oraz gałęzi i górnych części pni drzew starszych : cienka, złuszczająca się nieregularnymi płatami, o pięknej barwie : od brązowożółtej, pomarańczowej, po czerwonawą. Ważną cechą sosny jest wytwarzanie żywicy, która jest mieszaniną kwasów żywicznych, tłuszczowych i związków terpenowych. Powstaje w kanałach żywicznych, obecnych w drewnie i szpilkach.

5 Mchy Obejmuje ok gatunków. Tworzą się zazwyczaj na ziemi, kamieniach, skałach, pniach, strzechach, zwykle w miejscach wilgotnych. Mają duże znaczenie w przyrodzie i gospodarce człowieka. Przyśpieszają wietrzenie skał, zatrzymują rozproszony przez wiatr pył. Wskutek ich rozkładu łodyg gromadzi się próchnica. Zatrzymują znaczne ilości wód opadowych - zmniejszają erozję gleb i niebezpieczeństwo powodzi, chronią glebę przed wysychaniem.

6 Dąb Obejmuje ponad 200 gatunków, występujących w umiarkowanej i subtropikalnej strefie półkuli północnej. Są to jednopienne, długowieczne drzewa lub krzewy. Posiada liście zimnotrwałe lub opadające na zimę. W Polsce występują trzy gatunki. Dostarczają cennego drewna stolarskiego, bednarskiego i naklepkę podłogową oraz oklein dla przemysłu meblarskiego. Jest to ciężkie, twarde lecz dobrze łupliwe drzewo. Odznacza się wielką trwałością oraz odpornością na działanie wody. Cenione jest ze względu na piękny rysunek słojów. Świerk Obejmuje ok. 40 gatunków. Występuje w lasach chłodnej i umiarkowanej strefy półkuli północnej. Igły utrzymują się na drzewie 7-9 lat. Jest jednym z najważniejszych drzew leśnych ze

7 Jałowiec Obejmuje ok. 60 gatunków krzewów lub drzew rozprzestrzenionych na półkuli północnej. Są to rośliny iglaste. Rosną w Polsce często na jałowych gruntach. Jest stosowany w lecznictwie jako środek moczopędny. Zawiera trujący olejek eteryczny. Są zazwyczaj uprawiane w parkach jako rośliny ozdobne. Jego drewno cenione jest w budownictwie i przy produkcji ołówków.

8 Brzoza Obejmuje ok. 40 gatunków. Występuje głównie na półkuli północnej i w strefie zimnej i umiarkowanej. Są to jednopienne drzewa lub krzewy. Kwitną w kwietniu lub w maju. Ich owocem jest oskzydlony orzeszek. W Polsce rośnie ok. 7 gatunków w miejscach wilgotnych lub suchych na nizinach. W lasach iglastych tworzy niewielkie drzewostany. Dostarcza cennego drewna do przemysłu meblarskiego. Jej kora nadaje skórze trwałość i specyficzny zapach zabezpieczający przed molami. Jest używana w lecznictwie i kosmetyce.

9 Huba To popularna nazwa różnych rodzajów grzybów występujących w tkankach pni drzew żywych lub na drewnie martwym. Znacznie obniża wartość drewna, powodując jego rozkład. Na zewnątrz podłoża wyrasta owocnik różnego kształtu, najczęściej w kształcie kopyt lub konsoli. Do najpospolitszych w Polsce należy m.in. Huba pospolita. Bardzo rzadko spotykana jest huba lekarska pojawiająca się na modrzewiach. Stosowano ją jako lek głównie przy dolegliwościach żołądkowych. Występuje huba brzozowa, jak nazwa wskazuje znajduje się na brzozie. Jest ona ludowym lekiem przeciwrakowym. Skrzypy Klasa paprotników. Obejmuje ok. 26 gatunków. W Polsce występuje 9 gatunków rodzaju skrzyp. Do najpospolitszych należy skrzyp polny. Skrzyp polny rośnie pospolicie na wilgotnych polach jako chwast. Ma on zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym. Skrzyp leśny jest występuje w cienistych lasach i zaroślach. Natomiast skrzyp błotny występuje nad brzegami wód i na mokrych łąkach. Jest to roślina trująca.

10 Antonina Korpal, Bydgoszcz
Gimnazjum nr 9 im. Powstańców Wielkopolskich ul. Gajowa 94


Pobierz ppt "Lasy w mojej okolicy Osowa Góra, Bydgoszcz."

Podobne prezentacje


Reklamy Google