Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Krajobraz Śródziemnomorski

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Krajobraz Śródziemnomorski"— Zapis prezentacji:

1 Krajobraz Śródziemnomorski
1

2 W strefie śródziemnomorskiej występują dwie pory roku:
gorące i suche lato łagodna i wilgotna zima Strefa śródziemnomorska zajmuje najmniejszą powierzchnię ze wszystkich stref geograficznych. Podobne warunki jak na wybrzeżach Morza Śródziemnego panują również na niewielkich obszarach na czterech innych kontynentach: na zachodzie Ameryki Północnej i Południowej oraz na południu Australii i Afryki.

3 3

4 FAUNA 4

5 W przeszłości w strefie śródziemnomorskiej rosły lasy liściaste i iglaste. Przeważały w nich zawsze zielone dęby oraz drzewa szpilkowe: różne gatunki sosen, cedry i cyprysy. Od wieków lasy karczowano i wypalano, żeby założyć pola uprawne. Wycięcie lasów, rosnących na zboczach gór, powodowało niszczenie (erozję) gleb: deszcze stopniowo zmywały ze stoków urodzajną glebę, aż ziemia stawała się jałowa. Wtedy zaprzestawano uprawy roli, a na zarastających ziołami i krzewami terenach zaczynano wypasać owce i kozy. Lasy dostarczały także drewna- od czasów starożytnych ścinano cedry i wysokie sosny. W ten sposób zniszczono ponad 90 procent pierwotnych lasów.

6 Daniele Najczęściej występującym wariantem szaty jest rudobrązowe ubarwienie grzbietu z charakterystycznymi białymi plamami. Wzdłuż kręgosłupa biegnie ciemna smuga. Od XVII wieku był wielokrotnie wprowadzany w wielu regionach kraju. Obecnie występuje głównie w zachodniej części Polski, dość nielicznie. Na świecie został z powodzeniem wprowadzony do blisko 40 krajów w różnych regionach, w tym w obydwu Amerykach, Australii i Oceanii.

7 7

8 Flamingi Rząd flamingów obejmuje gatunki brodzące, zamieszkujące wyspowo strefę klimatów ciepłych i gorących całego świata poza Australią. Flamingi to ptaki o krępym tułowiu i długiej wygiętej na kształt litery "S" szyi. Nogi są bardzo długie i cienkie, zakończone trzema spiętymi błoną pławną palcami przednimi oraz jednym tylnym. Ogon jest dość krótki. Wysokość wynosi zależnie od gatunku od 90 do nawet 173 cm. Upierzenie jest białe, różowe lub czerwone, lotki są natomiast czarne.

9 9

10 Koziorożec Żywią się różnymi roślinami górskimi. Podczas zimy pasą się na nisko położonych pastwiskach. Przeważnie żyją w niewielkich stadach, lecz stare i chore osobniki czasami wiodą samotny tryb życia. Koziorożce są aktywne dniem, nocą odpoczywają w bezpiecznym miejscu. Wiosną pasą się wysoko w górach, a zimę spędzają w dolinach.

11

12 Kameleon Głównym ich pokarmem są owady i pająki, a większe gatunki zjadają małe ptaki i myszy. Przystosowane do życia nadrzewnego, mają pięciopalczaste kończyny, które są doskonałymi narządami chwytnymi, pozwalającymi mocno obejmować gałązki, ale też pomagają sobie chwytnym ogonem, który mogą owijać wokół gałęzi. Są bardzo powolne, potrafią nadymać ciało powietrzem w razie niebezpieczeństwa.

13 13

14 FLORA 14

15 Oleander Jest to roślina trująca. Zatruć można się po spożyciu liści, pędów i kwiatów, które zawierają glikozydy nasercowe. Oleander jest rośliną ozdobną , A liście znajdują zastosowanie jako surowiec zielarski.

16 16

17 Pistacja . Liście przeważnie złożone, często z bardzo wielu listków.
Przedstawiciele najwyższego gatunku osiągają wysokość do 24 m². Owocem są drobne i często mięsiste pestkowce, zebrane w grona.

18 18

19 Cyprys Osiąga wysokość do 40 m.
Nasiona dojrzewają dopiero w drugim roku a otwarte szyszki nie opadają od razu z drzewa, pozostając na nim jeszcze przez pewien czas. Lubi otwartą przestrzeń i duże nasłonecznienie. Wrażliwy na niskie temperatury, ale za to odporny na susze.

20 20

21 Cedr Długowieczne (do 500 lat) drzewa
Rosną na wysokościach m n.p.m. w Himalajach i m w basenie Morza Śródziemnego. W przeszłości lasy cedrowe bujnie porastały europejskie obszary basenu Morza Śródziemnego. Jednak wraz z rozwojem rolnictwa następowała ich degradacja i przekształcanie tych terenów na pastwiska dla owiec i kóz. Obecnie dąży się do odrodzenia tych zbiorowisk leśnych, co niejednokrotnie okazuje się niemożliwe. Okazałe drzewa iglaste osiągające wysokość do 40 m, wyjątkowo do 60 m.Igły osiągają długość mm, wiecznie zielone.

22 22

23 Koniec 23


Pobierz ppt "Krajobraz Śródziemnomorski"

Podobne prezentacje


Reklamy Google