Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Flaga składa się z trzynastu równej wysokości poziomych pasów, na przemian czerwonych i białych (czerwony na początku i końcu). W lewym górnym rogu flagi.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Flaga składa się z trzynastu równej wysokości poziomych pasów, na przemian czerwonych i białych (czerwony na początku i końcu). W lewym górnym rogu flagi."— Zapis prezentacji:

1

2 Flaga składa się z trzynastu równej wysokości poziomych pasów, na przemian czerwonych i białych (czerwony na początku i końcu). W lewym górnym rogu flagi znajduje się niebieski kanton z pięćdziesięcioma pięcioramiennymi białymi gwiazdami. Na godle znajduje się bielik amerykański każde ze skrzydeł zdobi 13 piór. Lewym Szponem trzyma 12 strzał co ma oznaczać Trzynaście Kolonii, prawym zaś gałązkę Oliwną o 13liściach, co symbolizować ma zdolność USA do prowadzenia wojen oraz do utrzymania pokoju i bezpieczeństwa

3 The Star-Spangled Banner – hymn państwowy Stanów Zjednoczonych. Tekst do melodii Johna Stafforda Smitha z 1780 roku napisał Francis Scott Key.

4  Państwo federacyjne w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.  Trzecie pod względem liczby ludności państwo (po Chinach i Indiach), a czwarte pod względem terytorium (po Rosji, Kanadzie i Chinach). W jego skład wchodzą także poza stanowe wyspy na Pacyfiku (Baker, Guam, Howland, Jarvis, Johnston, Kingman, Mariany Północne, Midway, Palmyra, Samoa Amerykańskie, Wake) i na Atlantyku (Wyspy Dziewicze, Navassa, Portoryko – największa z nich, formalnie państwo stowarzyszone ze Stanami Zjednoczonymi).

5  Stany Zjednoczone: Konstytucja Konstytucja Stanów Zjednoczonych Stolica Waszyngton Ustrój polityczny Konstytucyjna republika Typ panstwa Federacja Glowa panstwa i szef rzadu Barack Obama Z-ca Glowy Panstwa i z-ca szefa rzadu Joe Biden Powierzchnia o Całkowita o Wody srodladowe 4. Na ś wiecie 9 373 967 km2 6,76% Liczba ludnosci (2014) o Całkowita o Gestoscc zaludnienia 3. Na ś wiecie 317 845 000 33,8 osób/km2

6  Stany Zjednoczone podzielone są na 51 innych stanów m.in. : ◦ Waszyngton ◦ Kalifornia ◦ Nevada ◦ Teksas ◦ Georgia ◦ Karolina Pd. ◦ Arizona ◦ Nowy Meksyk ◦ Nowy Jork ……..

7

8  W Stanach zjednoczonych co piąte dziecko cierpi na otyłość. Najwięcej otyłych Amerykanów mieszka w południowych stanach (29,5%) i na Środkowym Zachodzie (29%). Wskaźnik osób dotkniętych otyłością jest najniższy na zachodnim wybrzeżu USA (24,3%). Najmniej osób mających problemy z wagą mieszka w Kolorado (zachód USA) - 20,7%. Na kolejnych miejscach znalazły się Hawaje (21,8%), stan Massachusetts (22,7%), New Jersey (23,7%) oraz Kalifornia (23,8%).

9 #NazwaUjścieDługośćStan, prowincja 1MissouriMissisipi3768km Montana, Dakota Płn., Płd., Nebraska, Iowa, Kansas, Missouri 2MissisipiZat. Meksykańska3544km Minnesota, Wisconsin, Iowa, Illinois. Missouri, Kentucky … 3JukonMorze Beringa3185km Kolumbia brytyjska, Jukon, Alaska Missouri Missisipi Jukon

10  W obecnym kształcie Wielki Kanion ma 446 km długości i osiąga głębokość do około 1600 m. Szerokość waha się od ok. 800 m (pod punktem widokowym Toroweap na North Rim – Północnej Krawędzi) do 29 km w najszerszym miejscu. Jest to największy przełom rzeki na świecie (jednak nie najgłębszy).

11  Najbardziej zaludnione miasto w amerykańskim stanie Nevada, w hrabstwie Clark. Na arenie międzynarodowej kojarzone jest przede wszystkim z grami hazardowymi, zakupami oraz wyszukanymi restauracjami. Las Vegas, które samo siebie określa mianem Światowej Stolicy Rozrywki, słynie z ogromnych kasyn i powiązanych z nimi atrakcji. Tolerancja dla różnych form rozrywki dla pełnoletnich przypisała Las Vegas tytuł Miasta grzechu.

12  Manhattan – najmniejsza, a zarazem najgęściej zaludniona dzielnica (ang. borough) Nowego Jorku, położona na wyspie o tej samej nazwie. Ponadto hrabstwo (ang. county) w stanie Nowy Jork, w którego skład poza samą wyspą Manhattan wchodzi kilka mniejszych wysepek: Roosevelt Island, Randall's Island, Wards Island, Governors Island, Liberty Island, Ellis Island, Mill Rock oraz U Thant Island. Do hrabstwa należy również Marble Hill, jedyna część położona bezpośrednio na stałym lądzie. Roosevelt Island Randall’s Island Governors Island

13

14 Budowę rozpoczęto 29września 1907 roku. Trwała 83lata ostatni element położone w obecności prezydenta George`a H.W. Busha w roku 1990. W katedrze znajdują się dwa zestawy dzwonów – 53- dzwonowy carillon i zestaw 10 dzwonów kościelnych. Całkowita powierzchnia katedry wynosi 57akrów (230 000m2)

15 Kodeks Ramirez – średniowieczny rękopis opisujący historię Azteków od ich wędrówki z krainy Aztlan po najazd konkwistadorów hiszpańskich.

16 Pomnik upamiętniający szesnastego prezydenta Stanów Zjednoczonych Abrahama Lincolna znajdujący się w parku National Mall w Waszyngtonie, będący budynkiem przypominającym wyglądem klasyczną grecką świątynie taką jak choćby Partenon, zbudowany na planie prostokąta otoczony 38 kolumnami doryckimi z białego marmuru Colorado. Każda z nich ma wysokość 13,4 m i średnicę 2,3 m.

17 Stalowy most, zbudowany techniką kratownicową, łączący północną część Saint Louis w stanie Missouri z Venice w stanie Illinois zaprojektowany przez amerykańskiego konstruktora polskiego pochodzenia Rudolfa Modrzejewskiego.

18 Historyczny budynek znajdujący się w Ardmore. Był rezydencją szkutnika i architekta Joshuy Humphreysa, którą zamieszkiwał przez całe życie. Nazwa wywodzi się od rodzinnego folwarku w Anglii, Reading Pont. Budynek został zbudowany w 1730 roku wokół starej chaty z bali, wiek której sięgał 1683 roku. Skrzydło kuchenne zostało dobudowane w 1813 roku. Pont Reading jest doskonałym przedstawicielem stylu kolonialnego. Obecnie dom jest rezydencją prywatną.

19  Jaki tytuł nosi Hymn USA ?  Ile gwiazdek ma flaga ?  Melodii Johna Stafforda Smitha pochodzi z roku ?  Najdłuższą rzeką Stanów Zjednoczonych jest ?  Jaką długość osiąga Wielki Kanion Kolorado ?  Miasto grzechu to :  W którym roku ukończono budowę Katedry Narodowej w Waszyngtonie ?  Most McKinley Bridge zbudowany jest techniką …  The Star-Spangled Banner  50  1780  Missouri  446 km  Las Vegas  1990  Kratownicową

20


Pobierz ppt "Flaga składa się z trzynastu równej wysokości poziomych pasów, na przemian czerwonych i białych (czerwony na początku i końcu). W lewym górnym rogu flagi."

Podobne prezentacje


Reklamy Google