Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Elżbieta Wlasenko. Każdy wie, że Polacy i Ukraińcy są braćmi. Jest to potwierdzone w kulturze, stylu życia, mentalności. Polacy i Ukraińcy są dumni ze.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Elżbieta Wlasenko. Każdy wie, że Polacy i Ukraińcy są braćmi. Jest to potwierdzone w kulturze, stylu życia, mentalności. Polacy i Ukraińcy są dumni ze."— Zapis prezentacji:

1 Elżbieta Wlasenko

2 Każdy wie, że Polacy i Ukraińcy są braćmi. Jest to potwierdzone w kulturze, stylu życia, mentalności. Polacy i Ukraińcy są dumni ze swojego kraju, kochają swój język, kulturę i tradycje. Największą wartością w życiu dla nich jest rodzina. Na drugim miejscu - praca. I tylko wtedy przyjaciele, religia, polityka i odpoczynek.

3

4 Pierwsze oczywiste podobieństwo to jest wolność. Wolność jest ważną częścią życia każdego mieszkańca tych krajów. Potwierdzeniem tego – wykształcenie dzieci. Polacy i Ukraińcy zawsze i wszędzie dają swoim dzieciom prawo wyboru.

5 Polacy i Ukraińcy mają bardzo dobre maniery zachowania. Gościa zawsze nakarmią, otworzą przed nim drzwi, pomogą w trudnej sytuacji. Poza tym gościowi obowiązkowo nadadzą tytuł "Pan" czy " Pani", obejść się bez których prosto nie wolno, dopóki oficjalnie nie przejdziecie na "ty".

6 Chociaż Ukraińcy też lubią żarty i śmiech, Polacy dziwią swoją pomysłowością. Oni lubią opowiadać anegdoty i zawsze wychodzą z trudnej sytuacji śmiejąc. To jest tak dlatego, że nie ma sytuacji ktorej nie da się przerobić na żart. Śmiech jest ważny tak dla Ukraińca, jak i Polaka.

7 W obu krajach tradycje są przestrzegane. Boże Narodzenie, Nowy Rok i Wielkanoc są najbardziej ulubionymi świętami. Chociaż daty Bożego Narodzenia i Wielkanocy w Polsce i w Ukrainie są różne, tradycje nie różnią się od siebie.

8

9 W Polsce wśród świątecznych potraw obowiązkowo jest bigos - kapusta z duszonym mięsem. Cały bożonarodzeniowy tydzień Polacy chodzą do siebie z wizytą, piją herbatę z piernikami i patrzą przygotowane dziećmi przedstawienia.

10 W Ukrainie wieczór w przeddzień Bożego Narodzenia nazywa się Święty Wieczór. Obchodzimy go szóstego stycznia. Również jak i u Polaków, świąteczny stół ma 12 potraw. Tradycyjnymi potrawami zawsze były pierogi, kasza, ziemniaki, ciastka i kutia. Szóstego tylko dzieci mogą coś zjeść w porę obiadową. W tym dniu w żadnym wypadku nie wolno spierać się i wszyscy członkowie rodziny powinni być w domu.

11 Wieczorem następnego dnia na ulicy ukraińskich miast i wsi wychodzi młodzież w narodowych kostiumach. Ludzie śpiewają pod oknami bożonarodzeniowe piosenki i życzą sobie szczęścia. Dzieci rozgrywają przedstawienie, bohaterem którego często bywa Koza - symbol dobra i dostatku. Gospodarze hojnie częstują tych, kto śpiewa kolędy, i zapraszają ich na kolację.

12 Jeszcze jednym głównym świętem jest Wielkanoc. Dla Polaków i Ukraińców Wielkanoc to jedno z najbardziej lubionych świąt w roku. Wielkanocy poprzedza Wielki Post (40 dni), który zaczyna się w Środę Popielcową. Ostatnia sobota pzed Wielkanocą nazywa się Wielka Sobota. W tym dniu ludzie przychodzą do cerkwi i kościołów, gdzie księży błogosławią jedzenie, przygotowane na świąteczny stół.

13 Głównymi atrybutami święta są pieczony słodki chleb i pisanki, które są ozdobione różnymi kolorami. Świąteczny stół ozdabiają wiosennymi kwiatami i barankiem, zrobionym z cukru ta glazury. Po obiedzie dzieci szukają przygotowane prezenty, które za przesądem przynosi im Wielkanocny królik.

14 A teraz czas porozmawiać o narodowych kuchniach. Rozpoczniemy z kuchni Polskiej. Główną polska potrawą jest bigos - potrawa z kiszonej kapusty i mięsa. Być w Polsce i nie spróbować bigos - to podobnie, jak przebywać w Paryżu i nie zobaczyć Wieży Eiffla. Ogólnie polskie potrawy bardzo smaczne i są bardzo koloryczne. Porcje często są na tyle duże, że warto brać jedną na dwóch. Również bardzo znanym w Polsce jest Żurek - śmietanowa zupa z natką.

15 Ukraińska kuchnia jest mniej kaloryczna, ale więcej znana. Różne produkty mączne (pierogi, kluski, ciasta), potrawy z mięsa (ukraińskich kiełbasy, wędliny) dania z warzyw i produkty mleczne (sery, mleko), wszystkie rodzaje owoców i miodu są bardzo popularne.

16 Zwłaszcza ulubiony w wielu krajach i znany na cały świat jest słynny ukraiński barszcz - zupa z buraka i kapusty. Ukraińcy lubią jeść różnych kaszek, pierogi z serem, ziemniaczkami, kapustą, a latem - z jagodami. Popularnym napojem jest kompot z suszonych owoców - uzwar.

17 Oprócz miłości do pysznych potraw, Polaków i Ukraińców łączy miłość do sportu. Młodzież bardzo lubi aktywne rodzaje sportu. Wielu ludzie lubi jeździć na rowerze i nartach, odwiedzać kluby sportowe. Piłka nożna – to ukochany sport Polaków i Ukraińców.

18 Wszystko powyżej potwierdza, że Polska i Ukraina mają wiele wspólnego i są wybitnymi przedstawicielami wielkich ludów słowiańskich. Ale nie warto zapominać, że oprócz podobieństwa, istnieje dużo rzeczy, co robi nasze narody naprawdę unikalnymi.


Pobierz ppt "Elżbieta Wlasenko. Każdy wie, że Polacy i Ukraińcy są braćmi. Jest to potwierdzone w kulturze, stylu życia, mentalności. Polacy i Ukraińcy są dumni ze."

Podobne prezentacje


Reklamy Google