Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Od Połtawy do Warszawy albo co jest wspólnego między Polakami

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Od Połtawy do Warszawy albo co jest wspólnego między Polakami"— Zapis prezentacji:

1 Od Połtawy do Warszawy albo co jest wspólnego między Polakami
a Ukraińcami Elżbieta Wlasenko

2 Każdy wie, że Polacy i Ukraińcy są braćmi
Każdy wie, że Polacy i Ukraińcy są braćmi. Jest to potwierdzone w kulturze, stylu życia, mentalności. Polacy i Ukraińcy są dumni ze swojego kraju, kochają swój język, kulturę i tradycje. Największą wartością w życiu dla nich jest rodzina. Na drugim miejscu - praca. I tylko wtedy przyjaciele, religia, polityka i odpoczynek.

3 Nie jest to trudnie zobaczyć duchowne połączenie tych dwóch narodów.
Musimy tylko jeden raz dowiedzieć się o tradycjach i mentalności i wszystko stanie się jasne.

4 Pierwsze oczywiste podobieństwo to jest wolność
Pierwsze oczywiste podobieństwo to jest wolność. Wolność jest ważną częścią życia każdego mieszkańca tych krajów. Potwierdzeniem tego – wykształcenie dzieci. Polacy i Ukraińcy zawsze i wszędzie dają swoim dzieciom prawo wyboru.

5 Polacy i Ukraińcy mają bardzo dobre maniery zachowania
Polacy i Ukraińcy mają bardzo dobre maniery zachowania. Gościa zawsze nakarmią, otworzą przed nim drzwi, pomogą w trudnej sytuacji. Poza tym gościowi obowiązkowo nadadzą tytuł "Pan" czy " Pani", obejść się bez których prosto nie wolno, dopóki oficjalnie nie przejdziecie na "ty".

6 Chociaż Ukraińcy też lubią żarty i śmiech, Polacy dziwią swoją pomysłowością. Oni lubią opowiadać anegdoty i zawsze wychodzą z trudnej sytuacji śmiejąc. To jest tak dlatego, że nie ma sytuacji ktorej nie da się przerobić na żart. Śmiech jest ważny tak dla Ukraińca, jak i Polaka.

7 W obu krajach tradycje są przestrzegane
W obu krajach tradycje są przestrzegane. Boże Narodzenie, Nowy Rok i Wielkanoc są najbardziej ulubionymi świętami. Chociaż daty Bożego Narodzenia i Wielkanocy w Polsce i w Ukrainie są różne, tradycje nie różnią się od siebie.

8 Boże Narodzenie dwa dni. W Polsce pierwszy dzień nazywa się
Tak i Ukraińcy, jak i Polacy obchodzą Boże Narodzenie dwa dni. W Polsce pierwszy dzień nazywa się Wigilia i jest obchodzony 24 grudnia. To dzień dużych trosek: potrzebno ubierać choinkę, przygotowywać i pakować prezenty. Prezent musi otrzymać każdy uczestnik święta. Cała rodzina zbiera się przy stołe o szóstej godzinie, na którym powinno być nie mniej dwunastu potraw. Na stole Wigilijnym nie powinno być mięsa i alkocholu. Natomiast zawsze jest opłatek - święzy chleb, podobny do bułki i ozdobiony bożonarodzeniowymi rysunkami.

9 W Polsce wśród świątecznych potraw obowiązkowo jest bigos - kapusta z duszonym mięsem. Cały bożonarodzeniowy tydzień Polacy chodzą do siebie z wizytą, piją herbatę z piernikami i patrzą przygotowane dziećmi przedstawienia.

10 W Ukrainie wieczór w przeddzień Bożego Narodzenia nazywa się Święty Wieczór. Obchodzimy go szóstego stycznia. Również jak i u Polaków, świąteczny stół ma 12 potraw. Tradycyjnymi potrawami zawsze były pierogi, kasza, ziemniaki, ciastka i kutia. Szóstego tylko dzieci mogą coś zjeść w porę obiadową. W tym dniu w żadnym wypadku nie wolno spierać się i wszyscy członkowie rodziny powinni być w domu.

11 Wieczorem następnego dnia na ulicy ukraińskich miast i wsi wychodzi młodzież w narodowych kostiumach. Ludzie śpiewają pod oknami bożonarodzeniowe piosenki i życzą sobie szczęścia. Dzieci rozgrywają przedstawienie, bohaterem którego często bywa Koza - symbol dobra i dostatku. Gospodarze hojnie częstują tych, kto śpiewa kolędy, i zapraszają ich na kolację.

12 Jeszcze jednym głównym świętem jest Wielkanoc
Jeszcze jednym głównym świętem jest Wielkanoc. Dla Polaków i Ukraińców Wielkanoc to jedno z najbardziej lubionych świąt w roku. Wielkanocy poprzedza Wielki Post (40 dni), który zaczyna się w Środę Popielcową. Ostatnia sobota pzed Wielkanocą nazywa się Wielka Sobota. W tym dniu ludzie przychodzą do cerkwi i kościołów, gdzie księży błogosławią jedzenie, przygotowane na świąteczny stół.

13 Głównymi atrybutami święta są pieczony słodki chleb i pisanki, które są ozdobione różnymi kolorami. Świąteczny stół ozdabiają wiosennymi kwiatami i barankiem, zrobionym z cukru ta glazury. Po obiedzie dzieci szukają przygotowane prezenty, które za przesądem przynosi im Wielkanocny królik.

14 A teraz czas porozmawiać o narodowych kuchniach
A teraz czas porozmawiać o narodowych kuchniach. Rozpoczniemy z kuchni Polskiej. Główną polska potrawą jest bigos - potrawa z kiszonej kapusty i mięsa. Być w Polsce i nie spróbować bigos - to podobnie, jak przebywać w Paryżu i nie zobaczyć Wieży Eiffla. Ogólnie polskie potrawy bardzo smaczne i są bardzo koloryczne. Porcje często są na tyle duże, że warto brać jedną na dwóch. Również bardzo znanym w Polsce jest Żurek - śmietanowa zupa z natką.

15 Ukraińska kuchnia jest mniej kaloryczna, ale więcej znana
Ukraińska kuchnia jest mniej kaloryczna, ale więcej znana. Różne produkty mączne (pierogi, kluski, ciasta), potrawy z mięsa (ukraińskich kiełbasy, wędliny) dania z warzyw i produkty mleczne (sery, mleko), wszystkie rodzaje owoców i miodu są bardzo popularne.

16 Zwłaszcza ulubiony w wielu krajach i znany na cały świat jest słynny ukraiński barszcz - zupa z buraka i kapusty. Ukraińcy lubią jeść różnych kaszek, pierogi z serem, ziemniaczkami, kapustą, a latem - z jagodami. Popularnym napojem jest kompot z suszonych owoców - uzwar.

17 Oprócz miłości do pysznych potraw, Polaków i Ukraińców łączy miłość do sportu. Młodzież bardzo lubi aktywne rodzaje sportu. Wielu ludzie lubi jeździć na rowerze i nartach, odwiedzać kluby sportowe. Piłka nożna – to ukochany sport Polaków i Ukraińców.

18 Wszystko powyżej potwierdza, że Polska i Ukraina mają wiele wspólnego i są wybitnymi przedstawicielami wielkich ludów słowiańskich. Ale nie warto zapominać, że oprócz podobieństwa, istnieje dużo rzeczy, co robi nasze narody naprawdę unikalnymi.


Pobierz ppt "Od Połtawy do Warszawy albo co jest wspólnego między Polakami"

Podobne prezentacje


Reklamy Google