Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prezentacja wykonana na potrzeby Szkolnej Kampanii Profilaktycznej pod hasłem „Uwolnijmy nasze domy od dymu tytoniowego” Kinga i Karol Miś kl.IIG.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prezentacja wykonana na potrzeby Szkolnej Kampanii Profilaktycznej pod hasłem „Uwolnijmy nasze domy od dymu tytoniowego” Kinga i Karol Miś kl.IIG."— Zapis prezentacji:

1 Prezentacja wykonana na potrzeby Szkolnej Kampanii Profilaktycznej pod hasłem „Uwolnijmy nasze domy od dymu tytoniowego” Kinga i Karol Miś kl.IIG

2 20 listopada 2014r. Światowy Dzień Rzucania Palenia Nikotyny
Święto to narodziło się 30 lat temu w Stanach Zjednoczonych. Przypada zawsze na trzeci czwartek listopada. Jego ideą jest zachęcanie całego społeczeństwa do zerwania z nałogiem.

3 Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) palenie jest największym pojedynczym śmiertelnym zagrożeniem dla zdrowia. Tytoń odpowiada za ponad zgonów w UE. WHO szacuje, że około 1/3 dorosłej ludności na świecie to palacze. Co roku tytoń jest przyczyną ponad 5 milionów przedwczesnych zgonów na świecie. Oznacza to, że każdego dnia z powodu palenia umiera osób.

4 Każdego dnia na świecie prawie 4 400 dzieci w wieku 12 – 17 lat zaczyna palić.
Często pierwszy zapalony papieros prowadzi do odruchów obronnych organizmu; tj.: kaszel, drapanie w gardle, nudności, wymioty. Nie zniechęca to jednak młodych ludzi przed paleniem. Uzależnienie od nikotyny to reakcja neurobiologiczna, oficjalnie zaliczana do chorób. Mechanizm działania nikotyny w mózgu przypomina mechanizm działania kokainy, heroiny czy amfetaminy. W rankingu uzależnienia od narkotyków stwierdzono, że nikotyna uzależnia silniej niż heroin, kokaina, alkohol, kofeina czy marihuana.

5 Terminologia Papieros – wyrób tytoniowy składający się z rurki z cienkiej bibułki (gilzy) o średnicy do 1 cm i długości do 12 cm (zwykle 85 mm), wewnątrz której znajduje się mieszanka tytoniowa zawierająca spreparowane liście różnych odmian tytoniu. Podczas palenia papierosa zawarta w dymie papierosowym nikotyna dostaje się do krwi i wywiera swoje działanie na organizm palacza. Oprócz nikotyny dym tytoniowy zawiera tysiące innych szkodliwych, rakotwórczych substancji chemicznych. Podobną rolę spełnia fajka (zamiast w papierze, który spala się wraz z tytoniem, spreparowane liście umieszczone są w niepalnym, najczęściej drewnianym cybuchu) oraz cygaro (tu zamiast papieru jest wysuszony, ale nierozdrobniony, liść tytoniu. Małe cygaro, zbliżone wyglądem do papierosa, to cygaretka).

6 Nikotyna

7 Etapy uzależnienia

8 Dlaczego palenie papierosów jest tak szkodliwe
Dlaczego palenie papierosów jest tak szkodliwe? Koncerny tytoniowe dodają do tytoniu wiele substancji konserwujących, aromatów o nie do końca ustalonym składzie chemicznym. Dlatego osoba paląca oprócz nikotyny dostarcza do swojego organizmu ok związków chemicznych w tym ponad 40 to substancje rakotwórcze.

9 Jakie są skutki palenia tytoniu?
Nieprzyjemny oddech Choroby układu krążenia Choroby płuc Nowotwory Niedotlenienie Przebarwienia zębów, opuszków palców czy paznokci Przyśpieszenie procesu starzenia Choroby jamy ustnej Skutki wdychania dymu papierosowego obejmują swoim zasięgiem również osoby niepalące, tzw. biernych palaczy. Poza w/w chorobami bierne palenie może prowadzić do alergii czy nawracających zakażeń układu oddechowego.

10 Palenie, a ciąża Palenie tytoniu w ciąży stanowi duże zagrożenie dla prawidłowego rozwoju płodu. Może spowodować: poronienie wady rozwojowe u płodu niską wagę urodzeniową dziecka „ zespół ponikotynowy” ryzyko porodu przedwczesnego, nieprawidłowego położenia płodu, przedwczesnego oddzielenie łożyska i innych patologii zaburzenia łożyskowe, mogące doprowadzić do niewydolności łożyska będącego niebezpiecznym stanem zagrażającym nawet życiu płodu.

11 U dzieci matek „palaczek” częściej obserwuje się:
nadpobudliwość obniżoną odporność zwiększone ryzyko alergii gorszy rozwój częściej zdarza się” śmierć łóżeczkowa” Równie niebezpieczne jak samo palenie jest tzw. palenie bierne. Przebywanie w pomieszczeniach wraz z osobami palącymi, szczególnie, gdy nie ma w nim odpowiedniej wentylacji w równym stopniu wpływa na płód i może doprowadzić do takich samych powikłań jak w przypadku czynnego palenia.

12

13 Bierne palenie tytoniu
Bierne palenie tytoniu – dym tytoniowy środowiskowy (ekspozycja na dym tytoniowy środowiskowy) – występuje, gdy dym z wyrobu tytoniowego używanego przez jedną osobę oraz dym przez nią wydychany zostaje wdychany przez innych. Aktualne dowody naukowe wykazują, że bierna ekspozycja na dym tytoniowy może przyczynić się do śmierci i chorób, wśród których są schorzenia przewlekłe prowadzące do inwalidztwa. Ocenia się, że z powodu biernego palenia rocznie umiera w Polsce 1 tys., w USA 53 tys. , a na całym świecie około 600 tysięcy osób. Badania WHO wykazały, że wraz z upływem czasu od momentu przerwania ekspozycji zmniejsza się ryzyko wystąpienia raka płuc i ekspozycja sprzed 15 lat na dym tytoniowy osób, które nie palą, nie zwiększa już ryzyka zachorowania na raka płuca.

14

15 Następstwa palenia

16 Skutki zdrowotne choroby układu krążenia choroba niedokrwienna serca,
zawał mięśnia sercowego, miażdżyca zarostowa kończyn dolnych choroby układu oddechowego rozedma płuc, przewlekłe zapalenie oskrzeli, rak płuc, rak języka, rak krtani, przewlekła obturacyjna choroba płuc

17 Skutki palenia

18 Statystyka Ilu Polaków pali papierosy?
W Polsce pali obecnie 37% dorosłych mężczyzn i 26% kobiet. W połowie lat 70 wskaźnik wśród mężczyzn wynosił 70%. W latach 80 paliło ok. 47% kobiet. Lepsza sytuacja pod tym względem była pod koniec lat 90, kiedy paliło ok. 22% kobiet. Parlament Europejski wezwał (październik 2007) do zakazania palenia w miejscach publicznych, miejscach pracy oraz zalecił, by w ciągu dwóch lat państwa członkowskie zakazały palenia w miejscach pracy i podpisały kartę o europejskiej strefie bez papierosów. Wiele z Państw Europy wprowadziło już w/w zakaz. Jako pierwsza wprowadziła ten zakaz Irlandia (w 2004 roku). Polska wydaje ogromne kwoty na leczenie palaczy oraz osób niepalących z chorobami będących skutkiem narażenia na dym tytoniowy. Palący pracownicy spędzają aż 18 dni rocznie na przerwach papierosowych, przez co są mniej efektywnymi pracownikami.

19 Na razie w Polsce obowiązuje zakaz palenia w miejscu pracy na mocy Ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. z dn. 30 stycznia 1996 r.).

20 Zakazy palenia widoczne w miejscach publicznych

21 Szkolna profilaktyka antynikotynowa
Nasza Placówka realizuje następujące projekty edukacyjno- profilaktyczne „Nie pal przy mnie proszę” „ Czyste powietrze wokół nas” ‚ Smok Mądragon daje radę” „ Trzymaj formę” „ Znajdź właściwe rozwiązanie”

22 Zachęcajmy naszych rodziców do walki z nałogiem
Zachęcajmy naszych rodziców do walki z nałogiem! Uwolnijmy nasze domy od dymu tytoniowego! Bądźmy zdrowi!

23 Dziękujemy za uwagę


Pobierz ppt "Prezentacja wykonana na potrzeby Szkolnej Kampanii Profilaktycznej pod hasłem „Uwolnijmy nasze domy od dymu tytoniowego” Kinga i Karol Miś kl.IIG."

Podobne prezentacje


Reklamy Google