Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

RZUĆ PALENIE RAZEM Z NAMI!

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "RZUĆ PALENIE RAZEM Z NAMI!"— Zapis prezentacji:

1 RZUĆ PALENIE RAZEM Z NAMI!
Świeć przykład, nie rób błędów, nie pal fajek ani skrętów! Za paczką kolejna paczka, aż uzbierasz sobie raczka! RZUĆ PALENIE RAZEM Z NAMI! Wdychasz, wydychasz, nic nie masz a zdychasz! Rzuć palenie- to twoich bliskich życzenie!

2 PONURE FAKTY Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) palenie jest największym pojedynczym śmiertelnym zagrożeniem dla zdrowia. Tytoń odpowiada za ponad zgonów w UE. WHO szacuje, że około 1/3 dorosłej ludności na świecie to palacze. Co roku tytoń jest przyczyną ponad 5 milionów przedwczesnych zgonów na świecie. Oznacza to, że każdego dnia z powodu palenia umiera osób! Każdego dnia na świecie prawie dzieci w wieku 12 – 17 lat zaczyna palić. Często pierwszy zapalony papieros prowadzi do odruchów obronnych organizmu; tj.: kaszel, drapanie w gardle, nudności, wymioty. Nie zniechęca to jednak młodych ludzi przed paleniem...

3 Uzależnienie od nikotyny to reakcja neurobiologiczna, oficjalnie zaliczana do chorób. Mechanizm działania nikotyny w mózgu przypomina mechanizm działania kokainy, heroiny czy amfetaminy. W rankingu uzależnienia od narkotyków stwierdzono, że nikotyna uzależnia silniej niż heroin, kokaina, alkohol, kofeina czy marihuana. Cykl uzależnienia od nikotyny:

4 Dlaczego palenie papierosów jest szkodliwe?
Koncerny tytoniowe dodają do tytoniu wiele substancji konserwujących, aromatów o nie do końca ustalonym składzie chemicznym. Dlatego osoba paląca oprócz nikotyny dostarcza do swojego organizmu ok związków chemicznych w tym ponad 40 to substancje rakotwórcze.

5 Jakie są skutki palenia tytoniu?
Przykładowe skutki palenia tytoniu: Wczesne skutki palenia tytoniu Odległe skutki palenia tytoniu Nieprzyjemny oddech Choroby układu krążenia Przebarwienia zębów, opuszków palców czy paznokci Nowotwory Przyśpieszenie procesu starzenia Choroby płuc Niedotlenienie Choroby jamy ustnej Skutki wdychania dymu papierosowego obejmują swoim zasięgiem również osoby niepalące, tzw. biernych palaczy. Poza w/w chorobami bierne palenie może prowadzić do alergii czy nawracających zakażeń układu oddechowego.

6 Palenie wśród młodzieży
Palenie wśród młodzieży od dawna jest powszechnym problemem. Już nawet dzieci próbują papierosów, a wiele z nich z czasem popada w nałóg. Uzależnienie od nikotyny ma bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia młodego człowieka. Ze względu na bierne palenie cierpi nie tylko on sam, ale również jego otoczenie. Palenie papierosów przez młodzież ma wiele przyczyn, a jedną z nich jest negatywny wzorzec przekazywany przez rodziców. Rzucanie palenia jest bardzo trudne i wielu osobom się to nie udaje, dlatego tak ważne jest szybkie reagowanie na podejrzenie, że dziecko zaczęło palić. Palenie nie jest dowodem twojej dojrzałości, czy też nie powoduje że stajesz się dorosły! Młodzi ludzie, którzy sięgają po papierosy, zwykle w ten sposób chcą zaimponować rówieśnikom. Wydaje im się, że dzięki papierosowi wyglądają doroślej. Liczą na akceptację otoczenia. Niekiedy w towarzystwie, w którym palenie jest normą, osoba niepaląca narażona jest na drwiny i wykluczenie z grupy. Bardzo często po papierosy sięgają dzieci, które nie odnajdują się w swojej rzeczywistości – niczym się nie wyróżniają, źle radzą sobie z niepowodzeniami w szkole i wśród rówieśników. W ich przypadku papieros ma zrekompensować wszystkie braki.

7 Palenie a ciąża? NIE! Zagrożenia, jakie niesie ze sobą palenie tytoniu przez kobietę ciężarną jak również tzw. bierne palenie, czyli wdychanie dymu tytoniowego: Palenie tytoniu w ciąży stanowi duże zagrożenie dla prawidłowego rozwoju płodu! Może spowodować: poronienie, stać się przyczyną powstania wad rozwojowych u płodu, dzieci kobiet palących duże ilości papierosów w czasie ciąży zazwyczaj rodzą się o wiele mniejsze aniżeli wynikałoby to z wieku ciążowego. W ciąży dochodzi do tzw. hipotrofii płodu, co znaczy, że dziecko jest mniejsze i waży mniej niż powinno a także rozwija się niesymetrycznie, zdarza się, iż dzieci palaczek rodzą się z tzw. zespołem ponikotynowym, zwiększone jest również ryzyko porodu przedwczesnego, nieprawidłowego położenia płodu, przedwczesne oddzielenie łożyska i innych patologii, może dojść do zaburzeń łożyskowych, mogących doprowadzić do niewydolności łożyska będącego niebezpiecznym stanem zagrażającym nawet życiu płodu.

8 U dzieci palaczek częściej obserwuje się:
nadpobudliwość, obniżoną odporność, zwiększone ryzyko alergii, gorszy rozwój, częściej zdarza się śmierć łóżeczkowa. Równie niebezpieczne jak samo palenie jest tzw. palenie bierne. Przebywanie w pomieszczeniach wraz z osobami palącymi, szczególnie, gdy nie ma w nim odpowiedniej wentylacji w równym stopniu wpływa na płód i może doprowadzić do takich samych powikłań jak w przypadku czynnego palenia. Najlepiej rzucić palenie już na kilka miesięcy przed planowaną ciążą. W ciąży nie należy przyjmować żadnych środków wspomagających rzucanie palenia zawierają one bowiem pewne dawki nikotyny, które są równie niebezpieczne dla płodu jak palenie tytoniu. Ograniczenie ilości wypalanych papierosów nie przynosi żadnego pożytku, ponieważ wypalając ich mniej najczęściej kobieta zaciąga się znacznie głębiej, wdychając większą ilość dymu tytoniowego.

9 Ilu polaków pali papierosy?
W Polsce pali obecnie 37% dorosłych mężczyzn i 26% kobiet. W połowie lat 70 wskaźnik wśród mężczyzn wynosił 70%. W latach 80 paliło ok. 47% kobiet. Lepsza sytuacja pod tym względem była pod koniec lat 90, kiedy paliło ok. 22% kobiet. Parlament Europejski wezwał (październik 2007) do zakazania palenia w miejscach publicznych, miejscach pracy oraz zalecił, by w ciągu dwóch lat państwa członkowskie zakazały palenia w miejscach pracy i podpisały kartę o europejskiej strefie bez papierosów. Wiele z Państw Europy wprowadziło już w/w zakaz. Jako pierwsza wprowadziła ten zakaz Irlandia (w 2004 roku). Polska wydaje ogromne kwoty na leczenie palaczy oraz osób niepalących z chorobami będących skutkiem narażenia na dym tytoniowy. Palący pracownicy spędzają aż 18 dni rocznie na przerwach papierosowych, przez co są mniej efektywnymi pracownikami.

10 Młodzi palacze zapytani o przyczynę palenia papierosów twierdzą, iż palenie ich uspokaja i odpręża. Prawdą jest, że życie nastolatków bywa trudne i stresujące. Papieros pomaga im odreagować, poradzić sobie z niepowodzeniami i stresem. Naukowcy wskazują, że na uzależnienie od nikotyny bardziej podatni są młodzi ludzie ze skłonnością do depresji i zachowań agresywnych. Oszacowano, że lęk może im towarzyszyć nawet przez 45-60% czasu, a to oznacza, że muszą z nim żyć na co dzień. To sprawia, że są bardziej skłonni do szukania ukojenia w nałogu nikotynowym... Kolejną bardzo ważną przyczyną palenia papierosów przez młodzież jest łatwy dostęp do papierosów i wzorzec przekazywany w rodzinie. Dziecko, które wychowuje się wśród palaczy często wyrabia w sobie przyzwolenie na takie zachowanie. Wydaje mu się, że papierosy to nic złego. Poza tym przyzwyczajenie do dymu tytoniowego sprawia, że pierwsze doświadczenia z papierosem nie wywołują tak negatywnych skutków, jak w przypadku dzieci, które nie są do niego przyzwyczajone. Ponadto dziecko często naśladuje rodziców we wszystkim, co robią. Jeśli więc palą, dlaczego ono miałoby nie palić? Jak zaś wierzyć palącym rodzicom, którzy przekonują swoją pociechę, że papierosy szkodzą i nie należy ich palić? Warto również zwrócić uwagę na powszechną dostępność papierosów. Można je kupić w kiosku lub choćby podebrać rodzicom. Osoby, które sprzedają papierosy nieletnim przyczyniają się do kultywowania tego szkodliwego nałogu.

11 Co z zakazem palenia w miejscach publicznych w Polsce?
W Polsce obowiązuje ustawa nakładająca na właścicieli lokali nakaz wydzielenia miejsc dla niepalących. Mimo tego w wielu lokalach takich warunków nie ma i dozwolone jest palenie w całym lokalu. Jak zatem przekonać polskie społeczeństwo do respektowania zakazu palenia w miejscach publicznych, który i tak zostanie w Polsce wprowadzony, gdyż będziemy do tego zobligowani przez przepisy Unii Europejskiej? Minister Zdrowia Ewa Kopacz podkreśla, iż zakazy lub nakazy nie są najlepszym rozwiązaniem w przypadku problemu palenia papierosów. Uważa ona, że najwięcej uwagi powinno się poświęcić edukacji społecznej w tym zakresie. Tym niemniej restrykcyjny zakaz palenia w lokalach coraz bliżej. Jak wynika z badań aż 75% Polaków popiera zakaz palenia w miejscach publicznych. Jest on zgodny również z rozporządzeniem Komisji Europejskiej o wprowadzeniu całkowitego zakazu palenia w miejscach publicznych. Na razie w Polsce obowiązuje zakaz palenia w miejscu pracy na mocy Ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. z dn. 30 stycznia 1996 r.).

12 Biorezonans czy plastry?
Wielu palaczy sądzi, że nie ma już sposobu który pomógłby im zmniejszyć 'głód nikotynowy'. Szperając w internecie można napotkać się na wypowiedzi wielu ludzi piszących o plastrach nikotynowych. ''Plaster to doskonały wybór dla osoby rzucającej palenie i poszukującej dyskretnej, stosowanej raz na dobę Nikotynowej Terapii Zastępczej. Używanie plastrów NiQuitinŽ polecamy połączyć z bezpłatnym Indywidualnym Planem Rzucenia Palenia ZDECYDOWANIE NIE PAŁACIMY.[...]'' Zakłada się że: zmniejszają głód nikotynowy, co pozwala palaczom odnieść sukces są dwukrotnie skuteczniejsze niż palcebo skuteczność plastrów jest długotrwała 24 – godzinne, wygodne w użyciu posiadają specjalną membranę „dbającą” o uwalnianie nikotyny w odpowiednich dawkach przez cała dobę, są bezpieczne dostępne są w trzech wersjach - z różną zawartością nikotyny: 21 mg, 14 mg, 7 mg; mogą być indywidualnie dopasowane do potrzeb każdego rzucającego nałóg są dyskretne i łatwe w użyciu. Jednak doczytałam się również, że istnieje Terapia biorezonansowa wikipedia.org/Biorezonans (klik) Podobno terapia jest o wiele bardziej skuteczna i całkowicie bezpieczna :)

13 Prezentacje wykonała: Szczęch Martyna klasa 3e


Pobierz ppt "RZUĆ PALENIE RAZEM Z NAMI!"

Podobne prezentacje


Reklamy Google