Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kiedy Krzysztof Kolumb wylądował ze swymi marynarzami na nieznanym lądzie, dnia 11 października Roku Pańskiego 1492, został zaproszony do domów Indian.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kiedy Krzysztof Kolumb wylądował ze swymi marynarzami na nieznanym lądzie, dnia 11 października Roku Pańskiego 1492, został zaproszony do domów Indian."— Zapis prezentacji:

1

2 Kiedy Krzysztof Kolumb wylądował ze swymi marynarzami na nieznanym lądzie, dnia 11 października Roku Pańskiego 1492, został zaproszony do domów Indian Arawaków i poczęstowany suszonymi liśćmi tytoniu. Niektórzy utrzymują jednak, iż to Chińczycy jako pierwsi znali i uprawiali tytoń i to jeszcze daleko przed odkryciem Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. Brak jednak potwierdzających ten fakt dowodów.

3 Papieros - wyrób tytoniowy składający się z rurki z cienkiej bibułki (gilzy) o średnicy do 1 cm i długości do 12 cm (zwykle 85 mm), wewnątrz której znajduje się mieszanka tytoniowa zawierająca spreparowane liście różnych odmian tytoniu (lub rzadziej marihuany, cracku lub innych substancji działających psychoaktywnie).

4 Jest to najważniejsza przyczyna przedwczesnej umieralności w naszym kraju. 40% mężczyzn i 21% kobiet w Polsce w wieku 16 i więcej lat jest palaczami tytoniu (ogółem 30%). Około 10 mln Polaków pali regularnie sztuk papierosów dziennie. Każdego roku 100 tys. zgonów w Polsce ma bezpośredni związek z negatywnymi skutkami palenia tytoniu, przy czym 60% z nich dotyczy osób w wieku lat.

5 Jak wynika z raportu, na całym świecie pali miliard mężczyzn - 35% wszystkich mężczyzn w krajach rozwiniętych i 50% w krajach rozwijających się. Wśród kobiet jest to 250 mln - odpowiednio 22 i 9% wszystkich kobiet. Z raportu wynika również, że przez ostatnich 40 lat liczba palaczy spadła w bogatych krajach, takich jak USA, Wielka Brytania czy Japonia, jednak odwrotne zjawisko da się zaobserwować w wielu krajach rozwijających się.

6 Palenie papierosów może doprowadzić do raka płuc - jest to najtrudniejszy do wyleczenia nowotwór. Zawarta w tytoniu nikotyna powoduje zwężanie naczyń krwionośnych, które dostają się do innych narządów i powodują ich uszkodzenie.

7 Palacz szkodzi nie tylko sobie lecz osobom z swojego otoczenia. To zjawisko nazywa się biernym paleniem. Osoby niepalące mogą zachorować na te same choroby Palenie papierosów często powoduje choroby serca a za niego odpowiedzialny jest dwutlenek węgla, jest to niekorzystne dla osób z problemami serca.

8 Największym skutkiem palenia papierosów jest uzależnienie od nikotyny, której w jednym papierosie jest 0,6-1 mg. Palenie powoduje także raka skóry.

9

10

11 Jak wskazują badania, większość ludzi zaczyna palić tytoń przed ukończeniem 18. roku życia, oznacza to, że około 250 mln obecnie palących młodych osób może umrzeć w przyszłości z powodu chorób odtytoniowych. Codziennie w Polsce zaczyna palić około 500 nieletnich chłopców i dziewcząt. W skali roku daje to liczbę młodocianych do 18. roku życia, którzy wpadli w szpony nałogu. Szacuje się, że dzieci w Polsce wypalają rocznie około 4 mld sztuk papierosów.

12 Im więcej palą rodzice, tym bardziej dziecko narażone jest na choroby. Amerykanie przeprowadzili badania w grupie stu niemowląt. Okazało się, że w ciągu roku zachorowało: sześcioro dzieci, których rodzice nie palili tytoniu, dziesięcioro dzieci w przypadku, gdy paliło jedno z rodziców, piętnaścioro dzieci, w przypadku palenia obojga rodziców.

13 Każda paląca ciężarna powinna zdawać sobie sprawę z następujących faktów: Palenie zwiększa ryzyko martwej ciąży. Palenie naraża ciążę na liczne komplikacje, w tym poronienia, przedwczesny poród, łożysko przodujące, odklejanie się łożyska i inne. Palenie w ciąży i po urodzeniu dziecka (to dotyczy też reszty domowników) zwiększa ryzyko tzw. śmierci łóżeczkowej u dziecka. Łożysko kobiety palącej nie dostarcza dziecku odpowiedniej ilości tlenu (mniej aż o 25%!), niezbędnego do właściwego rozwoju i wzrostu.

14 Płód w macicy palącej ciężarnej narażony jest na kontakt z 4000 substancji chemicznych, w tym 40 rakotwórczych, z którymi nie zetknąłby się, gdyby jego matka nie paliła. Dzieci urodzone z ciąży z dymkiem" są często mniejsze (o g) i słabsze od innych noworodków. Dzieci te znacznie częściej cierpią na zaburzenia układu sercowo-naczyniowego, oddechowego oraz przemiany materii. Dzieci palaczek narażone są na liczne wady wrodzone.

15 1 paczka - bilet do Aquaparku 5 paczek - bluzka 10 paczek - spodnie 50 paczek - rower

16 80 paczek - tygodniowy wyjazd na narty 160 paczek - laptop 250 paczek - projektor multimedialny 500 paczek - wczasy za granicą 4000 paczek - nowe auto

17 na same papierosy palacz wydaje około 4599 zł rocznie miesięczny koszt papierosów to 383,25 zł

18 Do najbardziej rozpowszechnionych sposobów rzucania palenia można zaliczyć: "Metodę silnej woli", metodę Allena Carra, wspomaganie się plastrami, gumami lub lekami czy nawet palenie zastępczych e-papierosów.

19

20

21


Pobierz ppt "Kiedy Krzysztof Kolumb wylądował ze swymi marynarzami na nieznanym lądzie, dnia 11 października Roku Pańskiego 1492, został zaproszony do domów Indian."

Podobne prezentacje


Reklamy Google