Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nie pal przy mnie proszę

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nie pal przy mnie proszę"— Zapis prezentacji:

1 Nie pal przy mnie proszę
Wykonała: Olga Rosa

2 Historia papierosa Kiedy Krzysztof Kolumb wylądował ze swymi marynarzami na nieznanym lądzie, dnia 11 października Roku Pańskiego 1492, został zaproszony do domów Indian Arawaków i poczęstowany suszonymi liśćmi tytoniu. Niektórzy utrzymują jednak, iż to Chińczycy jako pierwsi znali i uprawiali tytoń i to jeszcze daleko przed odkryciem Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. Brak jednak potwierdzających ten fakt dowodów.

3 Co to jest papieros? Papieros - wyrób tytoniowy składający się z rurki z cienkiej bibułki (gilzy) o średnicy do 1 cm i długości do 12 cm (zwykle 85 mm), wewnątrz której znajduje się mieszanka tytoniowa zawierająca spreparowane liście różnych odmian tytoniu (lub rzadziej marihuany, cracku lub innych substancji działających psychoaktywnie).

4 Ilość osób palących papierosy w Polsce
Jest to najważniejsza przyczyna przedwczesnej umieralności w naszym kraju. 40% mężczyzn i 21% kobiet w Polsce w wieku 16 i więcej lat jest palaczami tytoniu (ogółem 30%). Około 10 mln Polaków pali regularnie sztuk papierosów dziennie. Każdego roku 100 tys. zgonów w Polsce ma bezpośredni związek z negatywnymi skutkami palenia tytoniu, przy czym 60% z nich dotyczy osób w wieku lat.

5 Ilość osób palących na świecie
Jak wynika z raportu, na całym świecie pali miliard mężczyzn - 35% wszystkich mężczyzn w krajach rozwiniętych i 50% w krajach rozwijających się. Wśród kobiet jest to 250 mln - odpowiednio 22 i 9% wszystkich kobiet. Z raportu wynika również, że przez ostatnich 40 lat liczba palaczy spadła w bogatych krajach, takich jak USA, Wielka Brytania czy Japonia, jednak odwrotne zjawisko da się zaobserwować w wielu krajach rozwijających się.

6 Skutki palenia tytoniu
Palenie papierosów może doprowadzić do raka płuc - jest to najtrudniejszy do wyleczenia nowotwór . Zawarta w tytoniu nikotyna powoduje zwężanie naczyń krwionośnych , które dostają się do innych narządów i powodują ich uszkodzenie .

7 Skutki palenia tytoniu
Palacz szkodzi nie tylko sobie lecz osobom z swojego otoczenia . To zjawisko nazywa się biernym paleniem . Osoby niepalące mogą zachorować na te same choroby Palenie papierosów często powoduje choroby serca a za niego odpowiedzialny jest dwutlenek węgla , jest to niekorzystne dla osób z problemami serca .

8 Skutki palenia tytoniu
Największym skutkiem palenia papierosów jest uzależnienie od nikotyny, której w jednym papierosie jest 0,6-1 mg. Palenie powoduje także raka skóry.

9 Wpływ palenia na organizm człowieka

10 Porównanie płuc osoby palącej i niepalącej

11 Wpływ dymu tytoniowego na dzieci i młodzież
Jak wskazują badania, większość ludzi zaczyna palić tytoń przed ukończeniem 18. roku życia, oznacza to, że około 250 mln obecnie palących młodych osób może umrzeć w przyszłości z powodu chorób odtytoniowych. Codziennie w Polsce zaczyna palić około 500 nieletnich chłopców i dziewcząt. W skali roku daje to liczbę młodocianych do 18. roku życia, którzy wpadli w „szpony” nałogu. Szacuje się, że dzieci w Polsce wypalają rocznie około 4 mld sztuk papierosów.

12 Palenie papierosów a zdrowie dzieci
Im więcej palą rodzice, tym bardziej dziecko narażone jest na choroby. Amerykanie przeprowadzili badania w grupie stu niemowląt. Okazało się, że w ciągu roku zachorowało: sześcioro dzieci, których rodzice nie palili tytoniu, dziesięcioro dzieci w przypadku, gdy paliło jedno z rodziców, piętnaścioro dzieci, w przypadku palenia obojga rodziców.

13 Kobieta w ciąży i papierosy
Każda paląca ciężarna powinna zdawać  sobie sprawę z następujących faktów: Palenie zwiększa ryzyko martwej ciąży. Palenie naraża ciążę na liczne komplikacje, w tym poronienia, przedwczesny poród, łożysko przodujące, odklejanie się łożyska i inne. Palenie w ciąży i po urodzeniu dziecka (to dotyczy też reszty domowników) zwiększa  ryzyko tzw. śmierci łóżeczkowej u dziecka. Łożysko kobiety palącej nie dostarcza dziecku odpowiedniej ilości tlenu (mniej aż o 25%!), niezbędnego do właściwego rozwoju i wzrostu.

14 Kobieta w ciąży i papierosy
Płód w macicy palącej ciężarnej narażony jest na kontakt z 4000 substancji chemicznych, w tym 40 rakotwórczych, z którymi nie zetknąłby się, gdyby jego matka nie paliła. Dzieci urodzone z „ciąży z dymkiem" są często mniejsze (o g) i słabsze od innych noworodków. Dzieci te znacznie częściej cierpią na zaburzenia układu sercowo-naczyniowego, oddechowego oraz przemiany materii. Dzieci palaczek narażone są na liczne wady wrodzone.

15 Zobacz, co można mieć zamiast papierosów:
1 paczka - bilet do Aquaparku 5 paczek - bluzka 10 paczek - spodnie 50 paczek - rower

16 Zobacz, co można mieć zamiast papierosów:
80 paczek - tygodniowy wyjazd na narty 160 paczek - laptop 250 paczek - projektor multimedialny 500 paczek - wczasy za granicą 4000 paczek - nowe auto

17 Ile wydaje palacz na papierosy?
na same papierosy palacz wydaje około 4599 zł rocznie miesięczny koszt papierosów to 383,25 zł 383,25 zł 4 599 zł

18 Jak rzucić palenie? Do najbardziej rozpowszechnionych sposobów rzucania palenia można zaliczyć: "Metodę silnej woli", metodę Allena Carra, wspomaganie się plastrami, gumami lub lekami czy nawet palenie zastępczych e-papierosów.

19 Skuteczność różnych metod rzucania palenia papierosów

20 Średnia ilość porażek rzucania palenia papierosów

21 Dziękuje za uwagę


Pobierz ppt "Nie pal przy mnie proszę"

Podobne prezentacje


Reklamy Google