Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Andrzejki 2014 w świetlicy szkolnej. Cele:   zapoznanie dzieci z wybranymi wróżbami andrzejkowymi   poszerzenie wiedzy o tradycji i kulturze polskiej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Andrzejki 2014 w świetlicy szkolnej. Cele:   zapoznanie dzieci z wybranymi wróżbami andrzejkowymi   poszerzenie wiedzy o tradycji i kulturze polskiej."— Zapis prezentacji:

1 Andrzejki 2014 w świetlicy szkolnej

2 Cele:   zapoznanie dzieci z wybranymi wróżbami andrzejkowymi   poszerzenie wiedzy o tradycji i kulturze polskiej   poznanie przysłów związanych z andrzejkami   kształtowanie umiejętności wspólnej zabawy w grupie rówieśniczej   kształtowanie poczucia więzi z rodziną i narodem   wdrażanie umiejętności uważnego słuchania i dostosowanie się do poleceń nauczyciela   wdrażanie do kulturalnego zachowania się.

3 Przywitanie uczniów. Zaproszenie dzieci do kręgu-rozmowa na temat andrzejek. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat znanych przez nich wróżb andrzejkowych. Recytacja przez dzieci wybranych wierszy o tematyce jesiennej i andrzejkowej: "Listopad", "Panie listopadzie", "Liście", "Szedł listopad", "Andrzejki".

4 Wszystkie obecne dzieci losują kolorowe kartki (zielone, żółte, czerwone, niebieskie, różowe) które są przepustką do określonej wróżby. Nauczycielowi prowadzącemu pomagają dwie wróżki, które wrzucają kolorowe kartki do pudełka z napisem "Niespodzianka"

5 Wróżba I-" Zaczarowane literki" W tej wróżbie biorą udział dzieci, które wylosowały kartki w kolorze czerwonym. Każde dziecko pokazuje kolejno wylosowaną literkę a nauczyciel odczytuje znaczenie liter. Znaczenie liter:  A-przed tobą podróż  B- sukces w szkole  C-poznasz nowego przyjaciela  D-pomoc przyjaciół  E-ktoś powie ci coś miłego  F- szczęście będzie ci sprzyjało we wszystkim  G- dostaniesz dobrą ocenę

6 Wróżba II- "Wróżenie z butów" Biorą udział dzieci, które wylosowały karteczki w kolorze żółtym. Każde dziecko zdejmuje but z lewej nogi i ustawia się jedno za drugim. Dziecko którego but jako pierwszy przekroczy próg drzwi dostaje w nagrodę lizaka.

7 Wróżba II- "Wróżenie z butów"

8 Wróżba III - "Butelka" W tej zabawie biorą udział dzieci, które wylosowały karteczki w kolorze niebieskim. Uczestnicy zabawy siadają w kręgu. W środku wróżka układa w kręgu karteczki z napisami tworząc z nich okrąg. W środku okręgu wróżka kładzie pustą butelkę. Wróżbą jest kartka, którą wskaże butelka po zatrzymaniu się. Karteczki zawierają następujące napisy: Dostaniesz piękny prezent Czeka cię miłe spotkanie Pojedziesz z rodzicami na zakupy Wybudujesz piękny dom z ogrodem Czeka cię niespodzianka Zaprzyjaźnisz się z nową osobą Spotkasz kogoś fajnego Wygrasz zawody sportowe Dostaniesz dużo prezentów Zakupy przed tobą Dostaniesz dobrą ocenę Czeka cię wizyta Św.Mikołaja Zagrasz w ping-ponga

9 Wróżba III - "Butelka"

10 Wróżba IV-"Owocowy stół" W zabawie biorą udział dzieci, które wylosowały z pudełka "Niespodzianka" karteczki w kolorze różowym. Nauczyciel przygotowuje na stoliku kilka owoców. Dzieci wybierają jeden z nich. Znaczenie poszczególnych owoców objaśnia nauczyciel. Banan - jesteś nieśmiały, lubisz się uczyć Pomarańcza - drzemie w tobie wewnętrzna energia, umiesz powiedzieć przepraszam za co jesteś ceniony Jabłko - lubisz czystość i porządek,masz dużo kolegów i koleżanek Gruszka - działasz szybko i dokładnie, masz ciekawe pomysły Winogrono - jesteś odważny i idziesz pewnie przez życie.

11 Wróżba V "Zaczarowane talerzyki" W zabawie biorą udział dzieci, które wylosowały karteczki w kolorze zielonym. Pod każdym talerzykiem znajduje się przedmiot który symbolizuje określoną wróżbę. Po wybraniu przez dziecko określonego przedmiotu nauczyciel czyta jego znaczenie. Pieniądz-będziesz bogaty Serce -zakochasz się Bilet- czeka cię podróż Klucze-przeprowadzisz się Cukierek-będziesz miał słodkie życie

12 Wróżba VI "Kim będę" We wróżeniu biorą udział wszystkie dzieci. Wróżki wsypują do pudełka z napisem "Niespodzianka" nazwy różnych zawodów. Karteczki są losowane przez dzieci. Uczestnicy zabawy podchodzą wyciągają po jednej karteczce i odczytują wylosowany zawód.

13 Wróżba VI "Kim będę"

14 Zajęcia kończy słodki poczęstunek. W środku każdego pączka znajduje się wróżba. Osoby odpowiedzialne: Opracowała: Opracowała: Renata Szcześniak, Maria MyślakRenata Szcześniak


Pobierz ppt "Andrzejki 2014 w świetlicy szkolnej. Cele:   zapoznanie dzieci z wybranymi wróżbami andrzejkowymi   poszerzenie wiedzy o tradycji i kulturze polskiej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google