Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KAMPANIA SPOŁECZNOŚCIOWA „DRUGIE ŻYCIE”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KAMPANIA SPOŁECZNOŚCIOWA „DRUGIE ŻYCIE”"— Zapis prezentacji:

1 KAMPANIA SPOŁECZNOŚCIOWA „DRUGIE ŻYCIE”

2 PRZESZCZEPIANIE NARZĄDÓW
Jest metodą ratowania życia osoby chorej, która potrzebuje zdrowego narządu, aby żyć.

3 Metoda ta polega na wszczepieniu biorcy narządu lub tkanek pochodzących od innego człowieka.

4 NARZĄDY POBIERANE DO PRZESZCZEPU
nerki, serce, płuca, wątroba, trzustka, jelito, rogówka, szpik kostny, tętnica, skóra, kończyny

5 POBIERANIE NARZĄDÓW DO PRZESZCZEPU
Niektóre narządy(nerka, segment wątroby) lub tkanki (szpik kostny) można pobierać od osób żywych pod warunkiem, że dawca wyrazi na to zgodę, a jego życie nie będzie narażone na niebezpieczeństwo.

6 Większość narządów i tkanek do przeszczepienia pobiera się ze zwłok osób, które za życia nie wyraziły sprzeciwu na pobranie.

7 Nerki, serce, płuca, wątrobę, trzustkę, jelito i rogówkę można pobrać od osoby zmarłej, kiedy zostały już wyczerpane wszystkie możliwości jej leczenia i u której stwierdzono komisyjnie śmierć mózgową.

8 ŚMIERĆ MÓZGU Śmierć mózgu to prawdziwa śmierć człowieka. Ustanie krążenia krwi w mózgu powoduje nieodwracalne jego uszkodzenie i chociaż przy pomocy specjalnej aparatury można przez pewien czas utrzymać czynność serca i oddychania, co stwarza pozory życia , wiadomo, że człowiek nie żyje.

9 U takich osób komisja lekarska złożona z trzech lekarzy, w tym co najmniej jednego specjalisty w dziedzinie neurologii lub neurochirurgii, po przeprowadzeniu serii badań stwierdza śmierć mózgu w celu odłączenia od aparatury wentylującej zwłoki.

10 Przed odłączeniem aparatury należy rozpatrzyć możliwość pobrania niektórych narządów do przeszczepienia Pozostaje wtedy tylko kilka godzin, aby upewnić się co do woli zmarłego dotyczącej oddania tkanek i narządów po śmierci.

11 Należy sprawdzić w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów, czy osoba ta nie zarejestrowała sprzeciwu na pobranie narządów po śmierci i zorganizować przeszczepianie narządów.

12 OŚWIADCZENIE WOLI Formą wyrażenia zgody na pośmiertne pobranie narządów jest oświadczenie woli.

13 Należy je wypełnić, podpisać i nosić przy sobie, np. w portfelu
Należy je wypełnić, podpisać i nosić przy sobie, np. w portfelu. Takie oświadczenie woli nie ma jeszcze mocy prawnej, świadczy natomiast niezbicie o woli oddania narządów po śmierci.

14 Możesz je… pobrać… obejrzeć… wyrzucić… lub podpisać…

15 Ma ono ogromną rolę w systemie upowszechniania świadomości o tym jak nasze organy po śmierci mogą pomóc innym ludziom, ratować życie i zdrowie.

16 Jak wyrazić swoją zgodę na pośmiertne pobranie narządów?
W naszym kraju istnieje tzw. koncepcja zgody domniemanej, czyli przypuszcza się, że każda osoba, u której stwierdzono śmierć mózgu, może zostać dawcą narządów, jeżeli za życia nie wyraziła pisemnego sprzeciwu i nie zgłosiła go do Centralnego Rejestru Sprzeciwów, nie podpisała sprzeciwu, nie wyrażała sprzeciwu ustnie wobec 2 świadków, którzy potwierdzą to pisemnie.

17 Aczkolwiek, normą obyczajową jest to, że lekarze pytają najbliższą rodziną zmarłego, czy nie wyraża sprzeciwu wobec pobrania narządów osoby zmarłej. Dlatego dobrze jest, jeśli rodzina zna nasze zdanie na temat Transplantacji.

18 Przeszczep może spotkać każdego…


Pobierz ppt "KAMPANIA SPOŁECZNOŚCIOWA „DRUGIE ŻYCIE”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google