Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

CO TO JEST PRZESZCZEP?? Transplantologia

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "CO TO JEST PRZESZCZEP?? Transplantologia"— Zapis prezentacji:

1

2 CO TO JEST PRZESZCZEP?? Transplantologia
To dział medycyny zajmujący się przeszczepianiem komórek tkanek lub narządów. CO TO JEST PRZESZCZEP?? Przeszczep to operacja ratowania życia i zdrowia człowieka, polegająca na chirurgicznym pobraniu zdrowego narządu od dawcy i zastąpieniu nim chorego narządu biorcy.

3 PODZIAŁY PRZESZCZEPÓW
autogeniczny – polega na przeniesieniu własnej tkanki lub narządu z jednego miejsca na drugie, np. przeszczep skóry izogeniczny – polega na przeniesieniu tkanki lub narządu między osobnikami identycznymi genetycznie np. bliźniętami jednojajowymi allogeniczny – polega na przeniesieniu tkanki lub narządu między osobnikami tego samego gatunku, o podobnym, ale nie jednakowym genotypie, np. człowiek → człowiek ksenogeniczny – polega na przeniesieniu tkanki lub narządu między osobnikami różnego gatunku np. świnia → człowiek

4 Jakie organy mogą oddawać ludzie za życia??
Nerka Fragment wątroby Szpik kostny

5 Jakie organy mogą oddawać ludzie po śmierci??
Nerka Serce Płuco Wątroba Trzustka Rogówka jelito

6 STATYSTYKI

7 KTO może zostać dawcą??? Dawcą może być krewny w linii prostej, rodzeństwo, osoba przysposobiona lub małżonek ale taż osoba niespokrewniona z biorca jeśli wyrazi na to zgodę sąd rejonowy po zapoznaniu się z wnioskiem oraz opinią Komisji Etycznej.

8 Przyczyną jest głównie brak narządów .
NIESTETY BORYKAMY SIĘ Z PEWNYMI PROBLEMAMI  Jednym z nich jest: Możliwości ratowania życia ludzkiego poprzez operacje przeszczepiania narządów mimo ich potwierdzonej skuteczności wciąż nie są w pełni wykorzystane. Przyczyną jest głównie brak narządów .

9 Co to jest zgoda domniemania ??
Polskie prawo wprowadziło zasadę zgody domniemanej. Oznacza ona, ze człowiek który nie zgłosił za życia sprzeciwu na pobranie narządów do przeszczepu może zostać ich dawcą. Lekarze nie maja obowiązku pytania rodziny o zgodę.

10 Centralny rejestr sprzeciwów…
Każdy ma prawo nie wyrazić zgody na pobranie po śmierci jego narządów do przeszczepu. W tym celu należy złożyć osobiście lub listownie stosowne oświadczenie do Centralnego Rejestru Sprzeciwów.

11 Wyrażenie zgody na oddanie swoich narządów do przeszczepu jest świadom decyzja podjęta za życia. To swoisty testament w którym wola zmarłego jest uratowanie życia i zdrowia drugiego człowieka.

12 Oświadczenie woli To prosty druk, który jest deklaracja świadomej zgody człowieka na to, by po jego śmierci pobrać organy do przeszczepu. Dzięki nim bowiem będzie można uratować życie i zdrowie drugiego człowieka.

13 Dokument „oświadczenia woli” należy nosić zawsze przy sobie a o swojej decyzji powinno się zawiadomić najbliższych

14 „Każdy przeszczep organu ma swoje źródło w decyzji o wielkiej wartości etycznej. Szlachetność takiego gestu polega na tym, że jest on prawdziwym aktem miłosierdzia dla drugiego człowieka.” Ojciec Święty Jan Paweł II

15

16

17

18

19 ODZNAKA DAWCY I LEGITYMACJA DAWCY

20 CIEKAWOSTKI… Przeszczep od zwierząt Dopuszcza się, w celach leczniczych, przeszczepianie ludziom komórek, tkanek i narządów pochodzących od zwierząt. Do ich przeszczepiania stosuje się przepisy dotyczące eksperymentów medycznych. Dzień Transplantologii w Polsce obchodzimy 26 stycznia w rocznicę pierwszego polskiego udanego przeszczepu. Najczęściej przeszczepianym narządem są nerki, a następnie wątroba i serce. Średni okres oczekiwania na zabieg wynosi 2 lata.

21 Możliwość przeszczepiania narządów od zwierząt w opinii badanych

22 Krytyka transplantacji
Profesor Bogusław Wolniewicz określa transplantacje jako formę współczesnego kanibalizmu. Tak jak ludożerstwo ma na celu przeżycie kosztem konsumpcji zwłok (funkcja gastronomiczna, nawet jeśli ma rytuały magiczne), tak transplantologia ma na celu dłuższe przeżycie kosztem cudzych narządów. Idea obu działań jest podobna – dłuższe życie kosztem cudzych zwłok. Niemniej, istotną różnicą pomiędzy kanibalizmem a przeszczepianiem narządów pobranych ze zwłok jest to, że w przypadku przeszczepów śmierć dawcy następuje bez związku z zapotrzebowaniem na jego tkanki (poza sytuacjami kryminalnymi, często przedstawianymi w thrillerach medycznych).

23


Pobierz ppt "CO TO JEST PRZESZCZEP?? Transplantologia"

Podobne prezentacje


Reklamy Google