Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zostań genetycznym bliźniakiem.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zostań genetycznym bliźniakiem."— Zapis prezentacji:

1 Zostań genetycznym bliźniakiem.

2 Zostań genetycznym bliźniakiem
Rokrocznie na białaczkę zapada kilka tysięcy osób. Dlatego choć lista potencjalnych dawców szpiku rośnie z roku na rok, to jednak potrzeby są wciąż ogromne. Z czego to wynika? Ponieważ jak podkreślają organizatorzy kampanii: dopasowanie dawcy do biorcy to jak przysłowiowe „szukanie igły w stogu siana”. Prawdopodobieństwo znalezienia „bliźniaka genetycznego” wynosi od 1:25000 do 1:kilku milionów. To główny powód, dla którego rozpoczęła się kolejna informacyjna kampania społeczna uświadamiająca, dlaczego powiększenie potencjalnych grona dawców jest takie ważne. W każdej chwili możesz do nich dołączyć. Jak? Po pierwsze organizatorzy akcji podkreślają, że nie może być to decyzja pochopna. Dlaczego? Ponieważ kiedy okaże się, że jesteś czyimś genetycznym bliźniakiem, dasz komuś szansę na nowe życie. Jeśli wówczas zrezygnujesz, odbierzesz tę nadzieję. Dlatego warto zastanowić się dobrze nad tym krokiem. Kto może zostać dawcą? Każdy zdrowy człowiek w wieku pomiędzy 18 a 55 rokiem życia. Z grona dawców wyklucza m.in. niska waga, przebyte przeszczepy, uzależnienia czy poważna choroba. Jaka? Jest to m.in. anemia, kiła, wirus HIV, gruźlica, nadciśnienie, astma (pełny wykaz schorzeń wykluczających wejście do grona dawców znajduje się na stronach internetowych ministerstwa zdrowia. Zanim się zostanie dawcą trzeba przejść kilka etapów. Wszystko jednak rozpoczyna się od rejestracji – tutaj nie trzeba nawet wychodzić z domu. Rejestracji można dokonać przez internet. W odpowiedzi każdy otrzymuje pocztą komplet dokumentów oraz pałeczki do pobrania śliny z jamy ustnej. Pałeczki wraz z wypełnionym formularzem należy odesłać pocztą na adres Fundacji DKMS Polska. To jednak dopiero początek drogi.

3 Przeszczepy szpiku kostnego
Pierwsze przeszczepy szpiku na świecie, wykonywane były już w latach 70-tych. W Ameryce pionierem badań był Edward Thomas , laureat nagrody Nobla za prace poświęcone przeszczepowi szpiku. W Europie, pionierem był Francuz Georges Math. Postęp dokonujący się w takich dziedzinach jak hematologia, serologia, immunologia oraz farmakologia, przyczynia się do wzrostu liczby udanych transplantacji.

4 Każdego roku, na świecie nowotwory krwi wykrywa się u osób na milion. W Polsce, diagnozuje się nowotwory krwi u 3500 osób rocznie. Dla niektórych chorych jedyną szansą na wyleczenie jest przeszczep szpiku. Istnieją dwa typy przeszczepów: Autogeniczny, przy którym, chory jest sam dla siebie dawcą szpiku. Szpik jest od niego pobierany wówczas, gdy organizm funkcjonuje prawidłowo. Allogeniczny, przy którym dawcą szpiku jest inna osoba. Dawcą szpiku może być członek rodziny. Na taki przeszczep szansę ma około 20% chorych. Dawcą może być też osoba niespokrewniona z chorym. Taki przeszczep jest najtrudniejszy. Pierwsza operacja przeszczepienia szpiku miała w Polsce miejsce dopiero trzy lata temu. Liczba transplantacji dokonywanych w naszym kraju jest niestety bardzo mała-w zeszłym roku odbyły się jedynie 42 takie operacje. Przy niektórych typach białaczki, przeszczep szpiku od osoby niespokrewnionej, to jedyna nadzieja na wyleczenie. Pacjent musi dokonać wyboru między chemioterapią, która jedynie oddala perspektywę śmierci, a przeszczepem, który może doprowadzić do całkowitego wyleczenia. Aby organizm chorego nie odrzucił szpiku, pochodzącego od dawcy, ich antygeny HLA muszą być zgodne. Antygeny HLA są białkami występującymi na powierzchni komórek. Antygeny HLA można porównać do linii papilarnych-u każdej osoby są one inne. Na szczęście, niektóre ich kombinacje mają charakter powtarzalny. Umożliwia to znalezienie dawcy szpiku.

5 Każdego roku u jednej osoby na dziesięć tysięcy wykrywa się białaczkę
Każdego roku u jednej osoby na dziesięć tysięcy wykrywa się białaczkę. W większości wypadków całkowite wyzdrowienie jest możliwe. Przeszczep szpiku jest w przypadku białaczki jedną z najefektywniejszych metod kuracji. Przeszczepienie szpiku umożliwia wyleczenie także innych nowotworów krwi. Nowy szpik pobudza regenerację prawidłowej tkanki krwiotwórczej w organizmie chorego. Niesłychany postęp w transplantologii doprowadził do tego, że przeszczep szpiku stał się uznaną metodą leczenia nowotworów krwi. Daje on, bowiem wspaniałe rezultaty. Niestety, wyprodukowanie szpiku poza organizmem człowieka jest niemożliwe. Dawcą szpiku zostaje najczęściej osoba niespokrewniona z chorym. Sukces operacji zależy głównie od tego, w jak dużym stopniu antygeny HLA dawcy i biorcy są ze sobą zgodne. Szpik kostny dawcy jest dla organizmu chorego obcym ciałem, jednak, jeśli zgodność antygenów HLA jest odpowiednio duża, odrzucenie przeszczepu nie następuje. Organizm biorcy uzna, bowiem szpik dawcy za swój własny. Dla 20% chorych, dawcami szpiku kostnego może być ich rodzeństwo. W pozostałych 80% przypadków dawcą zostaje osoba niespokrewniona. Prawdopodobieństwo znalezienia idealnego dawcy, to znaczy takiego, którego antygeny HLA są zgodne z antygenami HLA biorcy, jest małe. W dużym stopniu zależy to od tego, jak często, w danej populacji ludzkiej występuje antygen HLA zbliżony do antygenu HLA chorego. Teoretycznie, najlepszym dawcą dla Polaka byłby inny Polak. Różnice między antygenami HLA Polaków, a innych Europejczyków są większe, a między antygenami HLA Polaków, a mieszkańców innych, niż Europa kontynentów-największe. Wiele osób wyobraża sobie pobieranie szpiku kostnego, jako niebezpieczną operacje. Jest w tym wiele przesady. Szpik może być pobrany albo z krwi, albo z kości biodrowej.

6 Wikipedia


Pobierz ppt "Zostań genetycznym bliźniakiem."

Podobne prezentacje


Reklamy Google