Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 2 IM. KAZIMIERZA WIELKIEGO UL. ŻWIRKI I WIGURY 17 32 – 050 SKAWINA Przykłady Dobrej Praktyki w obszarze alternatywnych form wychowania.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SZKOŁA PODSTAWOWA NR 2 IM. KAZIMIERZA WIELKIEGO UL. ŻWIRKI I WIGURY 17 32 – 050 SKAWINA Przykłady Dobrej Praktyki w obszarze alternatywnych form wychowania."— Zapis prezentacji:

1 SZKOŁA PODSTAWOWA NR 2 IM. KAZIMIERZA WIELKIEGO UL. ŻWIRKI I WIGURY 17 32 – 050 SKAWINA Przykłady Dobrej Praktyki w obszarze alternatywnych form wychowania fizycznego

2 ZAJĘCIA RUCHOWO – PLASTYCZNE DLA KLAS 1 -3 Ich celem jest wielokierunkowy rozwój dziecka. Działania plastyczne ukierunkowane są na uwrażliwienie, postrzeganie piękna otaczającego świata, rozwijanie manualne ze szczególnym uwzględnieniem poprawy sprawności palców dłoni. Działania ukierunkowane na ruch to poprawa nie tylko koordynacji, sprawności fizycznej, ale także kształtowanie świadomości własnego ciała, otoczenia, budowanie pozytywnych relacji w grupie, wiary w siebie i własne możliwości. A wszystko to osiągane jest poprzez dobór ciekawych zabaw dostosowanych do poziomu rozwoju dzieci oraz atrakcyjne przybory wykorzystywane na zajęciach. Zajęcia mają na celu wspomaganie prawidłowego rozwoju dzieci, harmonijnego funkcjonowania sfer: poznawczej, emocjonalnej, społecznej i ruchowej.

3

4

5 NAUKA PŁYWANIA DLA PIERWSZOKLASISTÓW Poszerzając ofertę edukacyjną naszej szkoły oraz w celu popularyzacji aktywnej formy spędzania czasu, zapobieganiu wadom postawy zorganizowane zostały bezpłatne zajęcia nauki pływania „Umiem pływać” dla wszystkich chętnych pierwszoklasistów.

6

7 ZAJĘCIA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO Wychodząc naprzeciw zainteresowaniom uczniów oraz wykorzystując bardzo dobre warunki lokalne, w klasach 4 - 6 organizowane są zajęcia na lodowisku. Uczniowie nabywają nowe umiejętności z zakresu jazdy figurowej na lodzie, uczą się w jaki sposób hartować organizm oraz jak można spędzać wolny czas z rówieśnikami i rodziną. Poznają ciekawą formę rekreacji w czasie zimy.

8

9 ZAJĘCIA SPORTOWE DLA DZIECI PRZEBYWAJĄCYCH W ŚWIETLICY SZKOLNEJ Celem zajęć jest wszechstronny rozwój uczniów, wdrażanie do dbałości o sprawność fizyczną od najmłodszych lat oraz przygotowanie do aktywnego uczestnictwa w zajęciach fizycznych. Uczniowie przebywający w świetlicy szkolnej aktywnie wypoczywają biorąc udział w zajęciach sportowych poprzez udział w grach i zabawach, zespołowych grach sportowych, tenisie stołowym, uczą się podstaw z wybranych dyscyplin sportowych, współpracy w grupie. Zajęcia pozytywnie wpływają na rozładowanie napięcia emocjonalnego.

10 PIKNIK SPORTOWO – REKREACYJNY W naszej szkole podczas różnych imprez promowany jest zdrowy styl życia. Corocznie organizowany jest piknik szkolny, mający formę rekreacyjno- artystyczną dla uczniów i ich rodzin. W tym roku hasło przewodnie brzmiało: „Zdrowo witamy jesień”. Celem festynu było wytwarzanie nawyków uprawiana różnych form rekreacji ruchowej, promocja zdrowia oraz integracji środowiska szkolnego i lokalnego. Wiele radości przyniosły konkurencje sportowe z rodzicami, gdzie wszyscy wspólnie próbowali swych sił m.in. w slalomie ze śliwką, przewożeniu warzyw na deskorolce, rzucie owocami do celu, tworzeniu magicznego poczęstunku, przyrządzaniu i jedzeniu musu jabłkowego. Po wyczerpujących zmaganiach sportowych można było posmakować tradycyjnych, domowych potraw z jesiennego dwójkowego straganika. Pięknymi zapachami kusiły zdrowe potrawy przygotowane przez rodziców.

11

12

13 ZAJĘCIA TANECZNE Zajęcia taneczne organizowane na terenie szkoły służą rozwijaniu zainteresowań tańcem, wrażliwości muzycznej, wyrobieniu poczucia rytmu, słuchu, estetyki i płynności ruchów. Stwarzają okazję do promowania uczniów zdolnych i prezentacji grupowych i indywidualnych. W ramach cotygodniowych zajęć opracowywane są układy choreograficzne, tworzone są widowiska taneczne w wybranym stylu tanecznym, które dzieci prezentują podczas uroczystości szkolnych i środowiskowych

14

15 PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

16 Autor: Anna Biały Zajęcia ruchowo - plastyczne

17 Temat: Zabawy ruchowe rozwijające świadomość własnego ciała i przestrzeni. Cele:  Kształcenie umiejętności współistnienia w grupie  Rozwijanie kontaktów z partnerem  Zdobywanie poczucia pewności siebie oraz bezpieczeństwa w otoczeniu  Wyczucie własnego ciała  Rozwijanie sprawności ruchowej Forma:  Zajęcia z całą grupą Metoda:  Elementy metody Ruchu Rozwijającego W. Sherborne Środki dydaktyczne  Chusta  Klocki gąbkowe

18 Przebieg zajęć:  Powitanie grupy - Uczestnicy stoją w kręgu, witają się „iskierką”, następnie puszczają „meksykańską falę”. Zabawy z chustą. „Kolorowe imię” – dzieci siedzą na kolorowych pasach chusty. Prowadzący wymienia kolor, a dzieci siedzące na polach w tym kolorze podają swoje imię. „Wywoływanie osób” – dzieci tworząc krąg trzymają chustę, wachlują nią podnosząc a następnie opuszczając. Kiedy chusta jest wysoko, prowadzący mówi: „pod chustą przechodzą dzieci, które mają siostrę/psa/skarpetki w paski/przyjechali rowerem/lubią kanapki itp.

19  Ćwiczenia kształtujące świadomość osoby, ciała i przestrzeni „Plażowanie” – dzieci leżą na brzuchach w kręgu tak aby wszyscy się widzieli. Podnoszą (na polecenie prowadzącego) i machają kolejno: prawą stopą i lewą dłonią, prawą stopą i prawą dłonią, lewą stopą i prawą dłonią, lewą stopą i lewą dłonią. „Prawa ręka – lewe ucho” – dzieci stoją w kółku. Osoba wybrana przez prowadzącego wskazuje dowolną część ciała (lub opisuje słownie co robimy, np. – prawym kciukiem pokazuję lewe ucho) inni zaś ją naśladują. W trakcie wykonywania ćwiczenia zwracamy uwagę na rozróżnianie przez dzieci lewej i prawej strony „Przechadzka” – dzieci poruszają się po sali, omijając inne osoby i wieże z gąbkowych klocków; najpierw z otwartymi oczami, następnie z zamkniętymi oczami i rękami wyciągniętymi przed siebie, na koniec z zamkniętymi oczami i rękami opuszczonymi wzdłuż tułowia. Po Sali należy poruszać się powoli i ostrożnie.

20  Ćwiczenia oparte na relacji „z” „Przechadzka w parach” – dzieci łączą się w pary. Pary poruszają się po sali trzymając się za rękę: jedno dziecko ma oczy otwarte i prowadzi drugie, które ma oczy zamknięte. Potem następuje zmiana ról  Ćwiczenia relaksacyjne „Leniuchowanie” – dzieci leżą na brzuchu, machają nogami ugiętymi w kolanach, klaszczą stopami.  Ćwiczenia rozwijające relację „przeciwko” „Odklejanie” – Jeden ćwiczący klęczy koło drugiego, który całym ciałem przywiera („przykleja się”) do podłogi. Klęczący próbuje podnieść („odkleić” od podłoża) kolejne części ciała dziecka. Potem następuje zamiana ról. „Paczka” – Jedno dziecko siedzi skulone na podłodze, mocno ściska ręce i nogi, układem ciała przypomina związana paczkę. Drugie dziecko próbuje „rozpakować paczkę” z wyczuciem odciągając nogi i ręce kolegi. Należy przyjąć, że raz „odklejona” ręka lub noga nie może wrócić na swoje miejsce. Potem następuje zamiana ról.

21  Ćwiczenia relaksacyjne Masażyk „Pani na szpileczkach”  Ćwiczenia oparte na relacji „razem” „Tunel” – dzieci tworzą tunel i kolejno każde przechodzi przez tunel. „Kolorowe wycieczki” – dzieci siedzą na chuście. Prowadzący wymienia kolor a dzieci, które siedzą na wymienionym kolorze wstają i obiegają chustę, siadają na swoim miejscu. Należy pamiętać, aby dzieci poruszały się w tym samym kierunku.  Ćwiczenia relaksacyjne „30 sekund” – dzieci leżą na plecach z zamkniętymi oczami. Na sygnał prowadzącego odliczają (w myślach) 30 sekund, po upływie czasu przechodzą do siadu prostego. Należy wyróżnić dziecko, któremu udało się odmierzyć czas najdokładniej.  Pożegnanie grupy „Iskierka” – dzieci leżą na brzuchu, trzymają się za ręce. Wyznaczona osoba wysyła pożegnalną iskierkę.

22 Autor: Urszula Korczyńska Zajęcia na basenie Temat: Adaptacja do środowiska wodnego – ćwiczenia wypornościowe.

23 Cele:  Poznanie właściwości środowiska wodnego  Umiejętność pływania statycznego z wykorzystaniem siły wyporu wody  Nasilony wydech do wody  Wspieranie harmonijnego rozwoju fizycznego Formy organizacyjne:  W szeregu, w rozsypce, na obwodzie koła. Forma nauczania:  Zabawowa, ścisła. Metoda:  Całościowa – na początku uczymy danej czynności w uproszczeniu, ze zwróceniem uwagi na elementy najistotniejsze. W trakcie dalszego nauczania następuje stopniowe uzupełnianie szczegółów i eliminowanie błędów. Przybory dydaktyczne:  Piłeczki do tenisa stołowego, przedmioty zatapialne.

24 Przebieg zajęć:  Rozgrzewka na lądzie: krążenia ramion, bioder, przysiady, krążenia stopami, rozciąganie stawów barkowych i skokowych.  W ustawieniu w szeregu na lądzie, na raz – uczniowie wykonują wdech, na dwa – bezdech, na trzy – wydech.  Dmuchanie piłeczek: każdy uczeń układa piłeczkę do tenisa stałego na wodzie i stara się ją „przedmuchać” do określonego miejsca.  Zabawa „Spryskiwacze”: uczniowie nabierają wodę w dłonie i starają się ją wydmuchać.  Zabawa „Karuzela” : ustawienie w kole, chwyt za ręce. Co drugi uczeń stara się położyć na wodzie na plecach, trzymając za ręce sąsiadujących współćwiczących.  Zabawa „Meduza” : uczniowie starają się położyć na piersiach z szeroko ułożonymi rękami i nogami.  Zabawa „Korek” : uczeń wykonuje głęboki wdech a następnie przyjmuje na dnie pozycję kucną (kończyny dolne ugięte podciąga pod klatkę piersiową obejmując ramionami kolana, które stara się dotykać czołem), a po chwili woda wypiera ciało do góry tak, że na powierzchni ukazują się plecy.

25  Zabawa w przechodzenie przez obręcz zanurzoną pod wodą – uczniowie kolejno przechodzą przez obręcz w dowolny sposób, zanurzając głowę pod wodę i wykonują aktywny wydech do wody.  Zabawa „Poniedziałek, wtorek…” – uczniowie ustawieni w kole, trzymając się za ręce wymieniają dni tygodnia, podskakując w wodzie, mówiąc „niedziela” wyskakują wysoko a następnie „chowają się pod wodę” wykonując aktywny wydech do wody.  Zabawa „Poławiacze pereł” – uczniowie starają się wyłowić z dna basenu różne przedmioty.  Zabawa „Torpeda” – uczniowie wykonując zjazd ze zjeżdżalni wskakują do wody i zanurzając się pod wodę wykonują nasilony wydech do wody.


Pobierz ppt "SZKOŁA PODSTAWOWA NR 2 IM. KAZIMIERZA WIELKIEGO UL. ŻWIRKI I WIGURY 17 32 – 050 SKAWINA Przykłady Dobrej Praktyki w obszarze alternatywnych form wychowania."

Podobne prezentacje


Reklamy Google