Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przestępstwa i wykroczenia hazardowe

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przestępstwa i wykroczenia hazardowe"— Zapis prezentacji:

1 Przestępstwa i wykroczenia hazardowe
Rozdział 9 części szczególnej ustawy z dnia 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r., poz. 186 ze zm.): Przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe przeciwko organizacji gier hazardowych Art c, b, 111 (10 artykułów)

2 Przestępstwa i wykroczenia hazardowe – c.d.
Rozdział 9 k.k.s. chroni organizację i prowadzenie gier losowych i zakładów wzajemnych oraz wynikający z tego interes finansowy Państwa Ma on także na celu ochronę porządku prawnego i przeciwdziałanie wykorzystywaniu tej sfery działalności gospodarczej do procederu prania brudnych pieniędzy, czyli legalizacji dochodów uzyskiwanych z przestępstw Przepisy te mają zapewnić rzetelność, a także uczciwość organizacji i przebiegu gier hazardowych

3 Czyny z rozdziału 9 k.k.s. można ująć w następujących grupach:
Nielegalne urządzanie i prowadzenie gier i zakładów (art. 107 § 1, 107a, 107b, 107c, 108) Udział na terytorium Polski grach i zakładach (art. 107 § 2, 109) Nielegalna sprzedaż losów (art. 110) Zakazana promocja i reklama gier lub zakładów (art. 110a)

4 Podział czynów z rozdziału 9 k.k.s. na grupy – c.d.
Umożliwienie małoletniemu udziału w grze lub zakładzie (art. 110b) Niedopełnienie nadzoru w sprawach hazardowych (art. 111)

5 Nielegalne urządzanie i prowadzenie gier i zakładów:
Nielegalne gry i zakłady z art. 107 § 1 k.k.s. Organizowanie gier bez urzędowych zabezpieczeń z art. 107a k.k.s. Niezawiadomienie właściwego organu o niszczeniu losów z art. 107b k.k.s. Niezawiadomienie właściwego organu o utracie automatu do gry z art. 107c k.k.s. Organizowanie nielegalnych gier fantowych i loterii z art. 108 k.k.s.

6 Udział na terytorium Polski w grach i zakładach:
Udział na terytorium Polski w zagranicznej grze losowej lub zagranicznym zakładzie wzajemnym z art. 107 § 2 k.k.s. Udział na terytorium Polski w polskich grach i zakładach, prowadzonych bez zezwolenia lub wbrew jego warunkom z art. 109 k.k.s.

7 Podstawowe akty prawne do rozdziału 9 k.k.s.:
Ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz.U. Nr 201, poz. 1540), obowiązująca od 1 stycznia 2010 r. Nowa ustawa zwiększa wymogi administracyjne, związane z rozpoczęciem działalności hazardowej, w szczególności przy grach na automatach, w tym na automatach o niskich wygranych (z dniem wejścia w życie drastycznie ograniczyła tego rodzaju działalność)

8 Podstawowe akty prawne do rozdziału 9 k.k.s. – c.d.
Do uchwalenia ustawy o grach hazardowych doszło w związku z aferą hazardową. Po jej nagłośnieniu w mediach, głównie w związku z pracami sejmowej komisji śledczej, podjęto szybką ścieżkę legislacyjną dla uchwalenia nowej ustawy. Błyskawiczne tempo uchwalenia tej ustawy odbiło się negatywnie na jej jakości. W literaturze pojawiają się głosy, że ustawa ta może zostać w przyszłości uznana w całości za niekonstytucyjną, a wcześniej generować wysokie koszty odszkodowań zasądzanych właścicielom salonów z automatami do gier

9 Kazus 1: Damian K. jako właściciel restauracji i klubu nocnego „Śnieżka” w dniu 28 lipca 2014 r. zorganizował bez zezwolenia gry w karty black jack i poker dla wszystkich chętnych osób odwiedzających w tym dniu jego lokal, pobierając od nich dodatkową opłatę za udział w grze. Pytania: Jakiego czynu dopuścił się Damian K.? (art. 107 § 1 i 3 k.k.s.)

10 Kazus 1- c.d. Jakie znaczenie ma zbieg § 1 z § 3 art. 107 k.k.s.? (por. sankcje w obu przepisach) Co sąd może orzec wobec Damiana K. środek karny zakazu prowadzenia działalności gospodarczej? (art. 34 k.k.s.)

11 Kazus 2: Martyna Z. pełniąca w dniu 24 września 2014 r. funkcję kierownika Kasyna „Polonia”, nie dopełniając swoich obowiązków dopuściła do tego, że czterech krupierów nie wpisało kwot otrzymanych napiwków do rejestru napiwków prowadzonego w tym kasynie. Pytania: Jakiego czynu dopuściła się Martyna Z.? (art. 111 k.k.s.)

12 Kazus 2 - c.d. Czy nieumyślne popełnienie przez Marynę Z. zarzucanego jej czynu może uwolnić ją od odpowiedzialności karnej skarbowej? (art. 111 i 4 k.k.s.) Kiedy w sprawie Martyny Z. miałby zastosowanie § 2 art. 111 k.k.s. i jakie byłyby tego konsekwencje prawne? (zob. ten przepis w zw. z art. 9 k.k.s.)


Pobierz ppt "Przestępstwa i wykroczenia hazardowe"

Podobne prezentacje


Reklamy Google