Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Tyczenie punktów pośrednich na łuku kołowym – metoda ortogonalna.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Tyczenie punktów pośrednich na łuku kołowym – metoda ortogonalna."— Zapis prezentacji:

1 Tyczenie punktów pośrednich na łuku kołowym – metoda ortogonalna

2 Wytyczanie prostej stycznej do okręgu Wytyczanie prostej stycznej do okręgu Wytyczamy prostą styczną do okręgu, która będzie służyła jako linia pomiarowa. Aby wytyczyć punkt na okręgu wyznaczamy na linii pomiarowej rzędną i odciętą określającą dany punkt.Odciętymi x są zwykle okrągłe wartości stanowiące wielokrotność 5m, 10m,… Do wyznaczenia rzędnej Y korzystamy ze wzorów : Korzystając z tej metody otrzymujemy punkty w różnych odległościach na łuku

3 Stosowanie wygodniejszych metod. W praktyce wygodniejszym sposobem tyczenia punktów pośrednich metodą ortogonalną jest ich rozłożenie na łuku w równych odstępach ∆L. W tym celu należy obliczyć jednostkowy kąt środkowy ∆α, odpowiadający przyjętemu odcinkowi łuku ∆L. W tym celu korzystamy z wzorów :

4 Przykład: Jeśli punkty pośrednie łuku o promieniu R=200m i kącie zawrotu α=30,0000 ^g mają znajdować się we wzajemnej odległości wynoszącej ∆L=10m, wtedy wyrażony w gradach kąt środkowy ∆α, odpowiadający temu odcinkowi łuku wyniesie: Długość całego łuku PKS obliczona według wzoru będzie równa: Tyczenie punktów pośrednich wykonywane jest z obu stycznych głównych na symetrycznych połówkach łuku. Po obu stronach punktu środkowego S znajdują się po 4 równo oddalone punkty ∆L.

5 Tyczenie punktów pośrednich wykonywane jest z obu stycznych głównych na symetrycznych połówkach łuku. Po obu stronach punktu środkowego S znajdują się po 4 równo oddalone punkty.

6 Dziękuję za obejrzenie Dziękuję za obejrzenie Zostały wykorzystane materiały z książki A. Jagielskiego pt.” Podstawy geodezji inżynieryjnej (standardy, pomiary realizacyjne, trasy, objętości)” Kraków 2012 Wydanie I Wydawnictwo:GEODPIS


Pobierz ppt "Tyczenie punktów pośrednich na łuku kołowym – metoda ortogonalna."

Podobne prezentacje


Reklamy Google