Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Agata Kucharczyk Elżbieta Flaka Patryk Kachel Mateusz Herzyk

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Agata Kucharczyk Elżbieta Flaka Patryk Kachel Mateusz Herzyk"— Zapis prezentacji:

1 Agata Kucharczyk Elżbieta Flaka Patryk Kachel Mateusz Herzyk
Łodygowice Agata Kucharczyk Elżbieta Flaka Patryk Kachel Mateusz Herzyk

2 Wstęp Gmina Łodygowice to obszar zajmujący makroregion Beskidów zachodnich, Położona jest w kotlinie Żywieckiej w pobliżu Bramy Wilkowickiej, pod Magurką (909 m n.p.m) . Powierzchnia to 35 km2, a liczba mieszkańców to 13 tysięcy, w jej skład wchodzą cztery sołectwa: Łodygowice, Pietrzykowice, Zarzecze i Bierna. Najcenniejsze zabytki w tej gminie to kościół w Łodygowicach dolnych pw. Św. Szymona i Judy Tadeusza z XVIII wieku oraz zamek w parku łodygowickim. Łodygowice to miejscowość z bogatą spuścizną historyczną. . Poza aspektami historyczno-teologicznymi gmina posiada warunki turystyczne do chodzenia po górach, czy spędzania czasu nad jeziorem.

3 Kościół Gmina: Łodygowice Miejscowość: Łodygowice Ulica: Plac Wolności
Numer: 3 Msze Święte: Niedziela 7.30, 9.30, 11, (w czasie zimowym 17) Dni powszednie 6.30, (w czasie zimowym 17)

4 Informacje o kościele Początki istnienia nie są do końca znane:
Przed świątynią istniała kiedyś kaplica, zbudowana prawdopodobnie przez cystersów. Źródła historyczne donoszą, że pierwsza msza św. była tu odprawiona przed 1373 rokiem.  Według pewnych publikacji kościół istniał już w 1312, a zbudowany został przez Jakuba Brandysa, jednak te publikacje zostały sfałszowane przez Stanisława Morawskiego w XVIII wieku. Najstarsze dokumenty podają, że kościół był kiedyś pw. Św. Stanisława, biskupa i Męczennika. Prawdopodobnie zmiana patronatu nastąpiła w latach 1634/1636, kiedy rozbudowywano kościół. W ks. Bp Krzysztof Kazimierski odwiedza kościół pod wezwaniem św. Apostołów Szymona i Judy. Natomiast inny dokument z 1664 roku wspomina wszystkich trzech świętych. Tak więc okoliczności tych zmian pozostają do dziś zagadką. Kościół posiada relikwie: Jadwigi Andegaweńskiej, Wincentego Kadłubka, Świętego Krzyża oraz Św. Stanisława

5 Oczami podróżnika Kościół położony jest nieopodal rzeki „Żylicy”, na której jest historyczny most. Na murze mostu został postawiony kiedyś mały pomnik Władysława Jagiełły, który jednak po wojnie zaginął. W 1936 roku parafianie ufundowali budowę muru przed kościołem – mówi o tym tablica na murze z 1938 roku. Kościół zbudowany na planie Krzyża łacińskiego. Główne wejście znajduje się pod wieżą-dzwonnicą. W przedsionku znajdują się schody na chór, na którym postawione są wspaniałe, stare organy. Na ścianach kościoła po obu stronach znajdują się obrazy świętych i droga krzyżowa. Na suficie przedstawiony jest Bóg Ojciec, który pokazany jest tylko w jednej osobie Trójcy Świętej – namalowany przez malarza Giebułtowskiego w 1929 roku. Ołtarz główny dzieli się na dwie części i jest utrzymany jest w stylu rokoko. Fundatorem ołtarzu był Antoni Kania, a wykonawcą Mikołaj Ficek.

6 W tej świątyni mieszają się najróżniejsze style sakralne, a mimo tego wszystko do siebie wspaniale pasuje. Ołtarz: tabernakulum, obok dwaj aniołowie adorujący najświętszy sakrament. W tylnej części znajduje się rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego i obrazy wysuwane: Świętych Szymona i Judy Tadeusza oraz Zesłanie Ducha Świętego. Powyżej znajduje się niewielki obraz Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny W kościele znajdują się inne ołtarze, figury oraz obrazy takie jak: Figura dzieciątka Jezus, Ołtarz dzieciątka Jezus, obraz św. Stanisława B.M, Figura NMP Różańcowej, Ołtarz Matki Bożej Różańcowej, Ołtarz Matki Bożej Częstochowskiej, obraz Kamienowanie św. Szczepana, obraz św. Józefa, obraz św. Macieja Apostoła, Figura św. Pawła, Figura św. Franciszka, Figura św. Piotra, Ołtarz św. Franciszka, Ołtarz św. Antoniego, Ołtarz Serca Pana Jezusa, obraz NMP Nieustającej pomocy, obraz św. Teresy od dzieciątka Jezus, obraz Chrystus cierpiący, cztery konfesjonały, Chrzcielnica, Ambona barokowa.

7 Cmentarz Cmentarz: pośrodku alejki Kapliczka Chrystusa Zmartwychwstałego - trzyma on druciany krzyż, niżej stoi rzeźba Matki Boskiej Bolesnej. Za kapliczką znajduje się Kaplica cmentarna. Znani zmarli na cmentarzu : Baron Otto Klobus - bogaty Austriak, fundator wielu przedsięwzięć, a potem wójt Łodygowic, oddany swojej funkcji, nie raz z własnej kieszeni dopłacał na inwestycje. ks. Jan Marszałek - symbol patriotyzmu i walki z komunizmem oraz alkoholizmem, a także z przemocą, obecnie toczy się proces jego kanonizacji. ks. Antoni Gruszecki - postać ważna ale zapomniana, pozował do dzieła Jana Matejki jako Tadeusz Kościuszko.

8 Antoni Gruszecki

9 Zamek Jerzy Zbarski wykupywał w Polsce miejsca na zamki obronne blisko granicy. Łodygowice były idealnym miejscem. Zamek posiadał wały obronne, potężne mury, bramę, fosę i most zwodzony. Cały czas stacjonowali tam żołnierze. W XIX wieku Klementyna Primaveris przebudowała fortece na piękny i luksusowy pałac. Do dziś niestety dotrwało niewiele, wału obronne do dziś można zobaczyć w łodygowickim parku. Pałac z oryginalnymi dachówkami oraz fragmenty muru ozdobnego. Legendy mówią o tajnym przejściu podziemnym na Magurkę. Wejście znajduje się w piwnicach zamku lecz zostało zamurowane. Podczas potopu szwedzkiego w 1656 roku 2000 ludzi zamieszkujących teren państwa łodygowickiego stanęło na drodze Szwedom zbliżającym się do Żywca na Szańcach mikuszowickich. Na pamiątkę ich zwycięztwa ustawiono krzyż tzw.” Miejsce spoczynku poległych”.

10 Kaplica pod Glemieńcem
Geneza kapliczki pod Glemieńcem sięga XIX wieku. To miejsce sakralne zostało jednak przeniesione wraz z remontem drogi prowadzącej na Bierną. Kaplica została wybudowana tak samo, jak jej poprzedniczka tylko parę metrów dalej. Dziś możemy ją podziwiać z zewnątrz, a raz w roku jest tam odprawiana msza święta.

11 Kaplica na Midorowym Polu
Postawili ją okoliczni mieszkańcy dla upamiętnienia 1848 roku czyli zniesienia daniny w Galicji. Zaprojektowana jest na planie prostokąta i zakończona półkolistą absydą. Na szczycie kaplicy znajduje się nisza wewnątrz której mieści się figurka Matki Boskiej. Pod niszą zawieszony jest krzyż z Chrystusem Ukrzyżowanym. Od 1996 roku można w niej podziwiać kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, namalowanej przez panią Katarzynę Buszydlik.

12 Turystyka w moim regionie
Kościoły w gminie: Kościół pw. Św, Szymona i Judy Tadeusza w Łodygowicach Kościół pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Łodygowicach Kościół pw. Wszystkich Świętych w Zarzeczu Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pietrzykowicach Szkoły w gminie: Zespół Szkół nr. 1 im. Królowej Jadwigi w Łodygowicach Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Władysława Jagiełły w Łodygowicach Zespół Szkół w Pietrzykowicach Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Kornela Makuszyńskiego w Zarzeczu Szkoła Podstawowa w Biernej Zespół Szkół Specjalnych w Łodygowicach

13 Łodygowice dawniej...

14 ...i dzisiaj.


Pobierz ppt "Agata Kucharczyk Elżbieta Flaka Patryk Kachel Mateusz Herzyk"

Podobne prezentacje


Reklamy Google