Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ENERGIA ODNAWIALNA. PROJEKT REALIZOWANY PRZEZ GRUPĘ UCZNIÓW KLASY I GIMNAZJUM W ZESPOLE SZKÓŁ W BOLEWICACH.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ENERGIA ODNAWIALNA. PROJEKT REALIZOWANY PRZEZ GRUPĘ UCZNIÓW KLASY I GIMNAZJUM W ZESPOLE SZKÓŁ W BOLEWICACH."— Zapis prezentacji:

1 ENERGIA ODNAWIALNA

2 PROJEKT REALIZOWANY PRZEZ GRUPĘ UCZNIÓW KLASY I GIMNAZJUM W ZESPOLE SZKÓŁ W BOLEWICACH

3 Nad projektem pracowała grupa w składzie: Anna Gucia, Weronika Kaczmarek, Patrycja Rudawska, Wiktoria Jędrzejczak, Karolina Osses, Weronika Sosna, Michał Huteriak, Tomasz Ruś, Kacper Świderski Adrian Łuszczak Opiekun: Hanna Klimczak

4  PODNIESIENIE WIEDZY NA TEMAT ENERGII ODNAWIALNEJ (ENERGII WIATROWEJ, SŁONECZNEJ I BIOMASY)

5 Pracę nad projektem rozpoczęliśmy od przeprowadzenia ankiety na temat energii odnawialnej, którą sami ułożyliśmy. Ankietę uzupełniali uczniowie klas starszych gimnazjum oraz najbliższa rodzina uczestników projektu.

6 Po przeprowadzeniu ankiety wśród 60 osób przeanalizowaliśmy wspólnie odpowiedzi. Wyniki były zaskakujące. 80% uczestników nie znało prawidłowych odpowiedzi. Okazało się, że wiedza na temat energii wiatrowej, słonecznej i biomasy jest niewielka.

7 Postanowiliśmy przygotować trzy prezentacje, które pomogą przybliżyć nasz temat:  Energia słoneczna  Energia wiatrowa  Biomasa

8 Kolejnym krokiem jaki zrobiliśmy było wykonanie mini wiatraka. Skorzystaliśmy ze schematu znajdującego się w czasopiśmie „Młody Technik”. Zadaniem tym zajęła się męska część grupy. Praca nie była łatwa, ale wiatrak zadziałał.

9 Praca nad mini wiatrakiem

10 Efekt końcowy mini wiatraka

11 Dziewczęta skupiły się nad plakatem mini wiatraka oraz mapką, która przedstawia teren Powiatu Nowotomyskiego i występujących źródeł energii odnawialnej.

12 Podczas trwania projektu odwiedziliśmy firmę Bartex-Bartol mieszczącą się w Paproci koło Nowego Tomyśla, która postawiła dwa najwyższe na świecie wiatraki. Wycieczka była interesująca. Wiatraki mają 210m wysokości i zasilają ok. 6 tys. gospodarstw domowych. Waga jednego wiatraka wynosi 350t. Sama gondola to 100t. Minimalna prędkość wiatru potrzebna do wytwarzania prądu to 3,5m/s, natomiast maksymalna to 25m/s. Wiatraki mają konstrukcję kratową. Osoby, które opiekują się „kruszynami” przeszły specjalne szkolenie alpinistyczne. Ale ciekawostką jest też to, że poznańskie jednostki strażackie przyjeżdżają na szkolenia związane z pracą na wysokościach. Wiatraki postawiono w 2012 roku. Ustawiono je w bezpiecznej odległości od gospodarstw domowych. Podsumowując wycieczkę można jednoznacznie stwierdzić, że wiatraki są czystym, ekologicznym i bezpiecznym źródłem pozyskiwania energii.

13 Wiatraki w Paproci

14 Kolejną firmą jaką odwiedziliśmy była firma Instal-Mar, zajmująca się sprzedażą i montażem kolektorów słonecznych. Poznaliśmy rodzaje i zasadę działania kolektorów. Firma propaguje energię ekologiczną, sprzyjającą środowisku i człowiekowi, a wszystko to w zgodzie z naturą. Właściciel zaprezentował nam kolektory płaskie i próżniowe oraz przedstawił różnice między nimi. Omówił również zasadę działania instalacji solarnej. Szczegółowe informacje z wywiadu można znaleźć w załączonym filmie zamieszczonym w zakładce Prezentacja rezultatów projektu.

15 Wycieczka do firmy Instal-Mar Instalacja solarnaKolektory słoneczne

16 Wycieczka do firmy Eko – Pellets S.J. Ostatnia wycieczka zaprowadziła nas do firmy zajmującej się biomasą. Firma powstała w 2007 roku. Podstawową działalnością firmy jest produkcja peletu i brykietu. Miesięcznie produkują ok. 100t peletu i ok. 25t brykietu. Jak się dowiedzieliśmy PELETY są paliwem czystym, które powstaje z odpadów produkcyjnych w przemyśle drzewnym. Najczęściej są to trociny lub wióry. Pelety mają postać wałków o dł. 3cm. Charakteryzują się dużą wartością opałową ok. 18,5 MJ/kg. Pelety są jednym z tańszych paliw występujących na rynku. Dowiedzieliśmy się, że w porównaniu z olejem opałowym lub gazem płynnym koszty jednostki ciepła są niższe o połowę.

17 Eko pelet

18 Ostatnim zadaniem jakie wykonaliśmy było przeprowadzenie zajęć wśród starszych kolegów i koleżanek naszej szkoły. Celem tych zajęć było przybliżenie tematu o źródłach energii odnawialnej, w szczególności występujących na naszym terenie. Do przeprowadzenia zajęć wykorzystaliśmy pomoce przygotowane podczas projektu: - prezentacje multimedialne (energia wiatrowa, słoneczna, biomasa) - plakat mini wiatraka, - mapka powiatu z zaznaczonymi miejscami, gdzie występują źródła energii odnawialnej, - model mini wiatraka, - fragmenty filmów z przeprowadzonych wywiadów. Pod koniec zajęć uczniowie ponownie wypełnili ankietę związaną tematycznie z odnawialnymi źródłami energii. Po przeanalizowaniu wyników ankiety nasza grupa projektowa ucieszyła się. Wyniki były zadowalające. Zamierzone cele zostały osiągnięte.

19 Opracowali: Anna Gucia Weronika Sosna Weronika Kaczmarek Patrycja Rudawska Karolina Osses Wiktoria Jedrzejczak Michał Huteriak Kacper Świderski Tomasz Ruś Adrian Łuszczak


Pobierz ppt "ENERGIA ODNAWIALNA. PROJEKT REALIZOWANY PRZEZ GRUPĘ UCZNIÓW KLASY I GIMNAZJUM W ZESPOLE SZKÓŁ W BOLEWICACH."

Podobne prezentacje


Reklamy Google