Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wybrane zagadnienia dotyczące produkcji biopaliw stałych

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wybrane zagadnienia dotyczące produkcji biopaliw stałych"— Zapis prezentacji:

1 Wybrane zagadnienia dotyczące produkcji biopaliw stałych
Prezentacja w ramach seminarium demosEUROPA Warszawa, 19 Listopada 2008

2 Podział odnawialnych paliw stałych
brykiety i pelety z odpadów drzewnych brykiety i pelety z upraw rolnych nieprzetworzone odpady z biomasy

3 Charakterystyka peletu z trocin drzewnych
najbardziej rozpowszechnione wartość opałowa ok. 18 GJ/t zawartość popiołu <0,5 % wilgotność ok. 8 % gęstość właściwa 1,2-1,3 g/cm3

4 Czym jest agropelet? Surowcem do produkcji agropeletu jest biomasa pochodzenia rolniczego. Są to zarówno uprawy roślin energetycznych, jak i biomasa będąca odpadem po produkcji rolnej.

5 Rodzaje agropeletu: pelet ze słomy zbożowej pelet ze słomy rzepakowej
pelet z miscantusa pelet z wierzby energetycznej pelet ze ślazowca (malwy) pelet z łuski słonecznikowej pelet z otrąb pszennych pelet z wytłoków po owocach

6 Charakterystyka peletu ze słomy zbożowej i rzepakowej
wartość opałowa 14,5-16,5 GJ/t zawartość popiołu 5%-9% (rzepak) wilgotność ok % gęstość właściwa ok. 1,0-1,1 g/cm3

7 Zasoby surowcowe biomasy w Polsce
Roczny uzysk drewna w Polsce ok. 20 mln. m3 Słoma rzepakowa i zbożowa ok mln. ton rocznie. Miscantus – plantacje na rok 2009 szacowane na ok ha, czyli 40 tyś. ton rocznie od 2011 roku. Z pozostałych roślin energetycznych plantacje są na etapie eksperymentalnym.

8 Dlaczego pelet ze słomy?
Dostępność słomy zbożowej i rzepakowej. Niski koszt pozyskania surowca ok. 120 zł/tonę. Niska wilgotność w momencie zbioru – suszenie nie jest konieczne. Duży popyt ze strony energetyki zawodowej. Korzystne otoczenie prawne – regulacje dotyczące obowiązku współspalania biomasy nieleśnej.

9 Zbiór słomy Do produkcji peletu najlepsze są baloty prostopadłościenne o wadze ok. 400 kg. Zbiór przy pomocy przyczepy z ciągnikiem i ładowarki. Zbierać należy słomę suchą o wilgotności ok. 15%. Słoma powinna być wolna od zanieczyszczeń mineralnych (piasek, kamienie).

10 Składowanie na polu Stogi powinny być zabezpieczone przed opadami atmosferycznymi – ryzyko trwałego zawilgocenia około 10% masy Ze względów bezpieczeństwa ppoż. zaleca się układanie stogów mniejszych niż 300 ton

11 Transport słomy W prostopadłościennych balotach stopień sprasowania wynosi 180 kg/m3. Niskopodwoziowe naczepy, tak aby osiągnąć maksymalne dopuszczalne obciążenie samochodu. Zalecany dystans transportu nie większy niż 150 km od zakładu.

12 Magazynowanie słomy przed peletowaniem
Zaleca się przechowywanie słomy pod wiatą, aby umożliwić jej przeschnięcie. Zalecana powierzchnia magazynu to min m2.

13 Technologia peletowania słomy
Magazyn surowca Granulowanie słomy Chłodzenie peletu Przyjęcie balotów Kondycjonowanie słomy Magazynowanie peletu Rozdrabnianie balotów Mielenie sieczki Ekspedycja peletu

14 Potencjał sprzedaży agropeletu
Zapotrzebowanie sektora energetycznego szacuje się w 2009 roku na 2 mln. ton biomasy i będzie rosło w kolejnych latach. Pelety ze słomy są najatrakcyjniejszą formą biomasy dla elektrowni – komfortowy logistycznie. Aktualna cena energię z biomasy waha się w przedziale zł/GJ (loco zakład energetyczny).

15 Dziękujemy za uwagę Synergia OZE Sp. o.o. ul. Miejska 18/1
Podkowa Leśna tel fax


Pobierz ppt "Wybrane zagadnienia dotyczące produkcji biopaliw stałych"

Podobne prezentacje


Reklamy Google