Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

W zdrowym ciele zdrowy duch

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "W zdrowym ciele zdrowy duch"— Zapis prezentacji:

1 W zdrowym ciele zdrowy duch
Zabawy i zajęcia ruchowe w przedszkolu

2 Zabawy ruchowe są formą działalności ruchowej, charakterystyczną dla wieku przedszkolnego, najbardziej odpowiadającą potrzebom dziecka, wynikającą z właściwości jego rozwoju. Wprowadzają radosny nastrój i dobre samopoczucie, dają dziecku możliwość zaspokojenia naturalnej potrzeby ruchu. Zabawa ruchowa jest przygotowaniem do społecznego współdziałania i współżycia, uczy dziecko przystosowania się do całego zespołu, utrwalają wiele pojęć i wiadomości, kształtują nawyki kulturalne, pozytywne cechy charakteru, a w szczególności dyscyplinę.

3 Ruch i sport, czyli zdrowie dla dziecka
W naszym przedszkolu w każdej grupie wiekowej prowadzone są zabawy i zajęcia ruchowe zorganizowane i dowolne, które cieszą się dużą popularnością wśród dzieci. W czasie tych zabaw wykorzystywane są różnorodne pomoce gimnastyczne np.: piłki, obręcze, woreczki, szarfy, a także: gazety, butelki plastikowe. Ruch i sport, czyli zdrowie dla dziecka

4 Gry i zabawy na świeżym powietrzu

5 Ruch, a szczególnie ruch na świeżym powietrzu, jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju dziecka. Wpływa na jego rozwój fizyczny, dotlenia i hartuje organizm, zapobiega nadwadze, a przy tym rozwija wyobraźnię. Udział w grach grupowych i zawodach korzystnie wpływa na rozwój społeczny dziecka. Zdobywanie nowych umiejętności i podnoszenie sprawności podnosi poczucie własnej wartości. Oczywiście bardzo ważne jest zapewnienie optymalnych warunków do zabawy. Czyste powietrze, bezpieczne miejsce, prawidłowo konserwowany sprzęt sportowy, odpowiednio dostosowany do wieku dzieci, są podstawą, aby zabawa dawała radość i sprzyjała zdrowiu. Dziś, niestety, dzieci mają ruchu coraz mniej, coraz więcej czasu spędzają przed komputerem i telewizorem, są dowożone i odwożone ze szkoły samochodem, w weekendy zamiast do parku czy lasu jadą do centrum handlowego, po drodze krótko bawią się na placu zabaw i tylko od czasu do czasu biorą udział w zajęciach sportowych. Nic dziwnego, że tak wiele dzieci dotyka problem otyłości. Dzieci bawiące się na podwórkach, w berka, w chowanego, podchody, dwa ognie, szalejące na śniegu, ślizgawkach – to dzisiaj rzadki obrazek. „Jest mniej bezpiecznie, dziecko może się przeziębić, będzie musiało opuścić lekcje, a później trudno będzie nadrobić materiał” – mówią rodzice.

6 Czasy się zmieniły, ale jednak żal, że dzisiejsze dzieci nie poznają smaku wolności, przyjaźni, umiejętności radzenia sobie samemu i życia w grupie. Trzeba pamiętać, że kto w dzieciństwie nie nabierze zamiłowania do sportu i aktywności fizycznej, ten jako dorosły tym bardziej będzie unikał ruchu. Dlatego dbajmy o to – nie żałujmy czasu na chodzenie z dziećmi na place zabaw, na spacery, wycieczki lub wyprawy rowerowe. To będzie także inwestycja w nasze zdrowie. A jeśli chodzi o zajęcia sportowe, uważajmy, by nie uczynić z tego zamiast beztroskiej przyjemności, kolejnego obowiązku, z którego dziecko jest rozliczane. Pamiętajmy, że najlepiej jest wychowywać przez przykład, dlatego warto wspólnie z dzieckiem wybrać taki rodzaj aktywności fizycznej, w którym uczestniczyć będą z radością wszyscy członkowie rodziny. Wycieczki rowerowe, wyprawy na narty, sporty wodne – każdy z tych sportów uprawianych w dzieciństwie z rodzicami jest bardzo często chętnie kontynuowany w wieku dorosłym.

7 Nasze przedszkole realizuje program:
PRZEDSZKOLAK ZDROWY I BEZPIECZNY

8 Dzieci ze wszystkich grup wiekowych uczestniczą w zróżnicowanych zajęciach ruchowych:

9 Zajęcia ruchowe z woreczkami Grupa TYGRYSKI

10 Zabawy w ogrodzie przedszkolnym
Tor przeszkód Grupa TYGRYSKI

11

12 Zapraszamy również Rodziców do aktywnego spędzania czasu wolnego ze swoimi dziećmi.


Pobierz ppt "W zdrowym ciele zdrowy duch"

Podobne prezentacje


Reklamy Google