Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WOJEWÓDZTWO MAZOWIECKIE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WOJEWÓDZTWO MAZOWIECKIE"— Zapis prezentacji:

1 WOJEWÓDZTWO MAZOWIECKIE
PAWEL ANTLAUF I JAKUB SILSKI KLASA II B

2 STOLICA GODŁO WARSZAWA FLAGA

3 Powierzchnia województwa Mniejszości narodowe
Nazwa województwa mazowieckie Stolica Warszawa Powierzchnia województwa 35 558,47 km² Mniejszości narodowe Rosjanie (1 950 os.), Ukraińcy (579 os.), Białorusini (1576 os.), Ormianie (403 os.) Żydzi (2 690 os.), Niemcy, Litwini (446 os.) Mniejszości etniczne Romowie (1 300 os.), Karaimi (98 os.), Tatarzy (332 os.) Język /Gwary Język polski. Przed II wojną światową wśród Żydów – język jidisz, na wsi – dialekt mazowiecki (obecnie zanikający) Ciekawostki największe województwo pod względem powierzchni i ludności historycznie województwo mazowieckie istniało w latach i obecne województwo mazowieckie zostało utworzone 1 stycznia 1999

4 Strój ludowy Podania /Legendy Kuchnia regionalna Znane postacie
strój kurpiowski Puszczy Białej strój kurpiowski Puszczy Zielonej strój łowicki Podania /Legendy „Wars i Sawa” „Syrenka Warszawska” „Bazyliszek” „Złota kaczka” Kuchnia regionalna czernina zwana czarną polewka raki po warszawsku jajecznica mazowiecka warszawski karp po żydowsku kozicak (kurpiowskie piwo kozicowe) sójka mazowiecka ( duży pieróg) Znane postacie - Juliusz Słowacki - Witold Gombrowicz - Julian Tuwim - Bolesław Prus - Fryderyk Chopin - Isaac Bashevis Singer - Władysław Szpilman

5 WARSZAWA GODŁO FLAGA Miasto założone w XIII wieku.
Stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju. Miasto założone w XIII wieku. Prawa miejskie otrzymała w 1323 roku. Jest ośrodkiem naukowym, kulturalnym, politycznym oraz gospodarczym na skalę europejską. Mieszczą się w niej siedziby Parlamentu, Prezydenta RP, Rady Ministrów i innych władz centralnych. Jest także stolicą województwa mazowieckiego. Warszawa jest jedynym miastem w obecnych granicach Polski odznaczonym Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari (a drugim w historii Polski miastem po Lwowie). Jest największym polskim miastem pod względem liczby ludności. Jest jedyną w Europie stolicą leżącą w bezpośrednim sąsiedztwie parku narodowego. GODŁO FLAGA

6 ZABYTKI Stare Miasto Najstarszy ośrodek miejski Warszawy będący zwartym zespołem architektury zabytkowej, przeważnie z XVII i XVIII wieku o średniowiecznym układzie zabudowy, otoczone pierścieniem murów obronnych z XIV - XVI wieku. Ma rynek rozmieszczony na planie prostokąta. Podczas powstania warszawskiego zabudowania Starego Miasta zostały zniszczone w ok. 90% 2 września 1980 roku Stare Miasto w Warszawie zostało umieszczone na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

7 ZAMEK KRÓLEWSKI Barokowo-klasycystyczny zamek znajdujący się przy placu Zamkowym. Pierwotnie była to rezydencja książąt mazowieckich, a od XVI wieku siedziba władz I Rzeczypospolitej: króla i Sejmu (Izby Poselskiej i Senatu). W swojej długiej historii Zamek Królewski był wielokrotnie grabiony i dewastowany. Ocalałe fragmenty zamku oraz Bibliotekę Królewską, pałac Pod Blachą i Arkady Kubickiego wpisano do rejestru zabytków w 1965. W Kaplicy Małej Zamku Królewskiego w Warszawie przechowywane są insygnia królewskie Stanisława Augusta Poniatowskiego: Łańcuch Orderu Orła Białego, miecz ceremonialny Orderu św. Stanisława oraz berło z akwamarynu W kaplicy znajduje się także urna z sercem Tadeusza Kościuszki. Na Zamku Królewskim w Warszawie przechowywane są insygnia władzy Prezydenta RP: tłoki pieczętne Prezydenta Rzeczypospolitej, Chorągiew Rzeczypospolitej oraz dokumenty państwowe, które 22 grudnia 1990 roku Ryszard Kaczorowski przekazał Lechowi Wałęsie. 1860 1945

8 KOŚCIÓŁ WIZYTEK Pod wezwaniem Opieki św. Józefa Oblubieńca Niepokalanej Bogurodzicy Maryi–późnobarokowy kościół, zbudowany w 1728–1761, zlokalizowany w dzielnicy Śródmieście. Należy do parafii pod wezwaniem św. Krzyża Jeden z niewielu budynków, który ocalał po wojnie. W latach 1825–1826 na kościelnych organach grał Fryderyk Chopin, będąc uczniem Liceum Warszawskiego. 1780 2013 W kościele znajduje się niezwykły pomnik-epitafium ks. Jana Twardowskiego w formie klęcznika z wyrytym ostatnim wierszem księdza-poety napisanym tuż przed śmiercią.

9 Zespół pałacowo-parkowy w Warszawie z licznymi zabytkami klasycystycznymi, założony w XVIII wieku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Pałac Na Wyspie, pałac Na Wodzie, pałac Łazienkowski – główny kompleks architektoniczny w parku Łazienkowskim. ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE Teatr na Wyspie – wzniesiony w 1786 roku w Parku Łazienkowskim w pobliżu Pałacu na Wodzie. Początkowo był on usypany z ziemi. Kamienną postać zyskał w 1790 roku. Teatr składa się z dwóch części, przedzielonych wypełnionym wodą kanałem . Biały Domek - klasycystyczny budynek w Łazienkach Królewskich. Pałac Myślewicki - Pałac powstał na polecenie Stanisława Augusta Poniatowskiego w latach 1774–1779, w stylu wczesnoklasycystycznym. Pomnik Fryderyka Chopina – secesyjny pomnik w Parku Łazienkowskim, przedstawiający odlaną w brązie postać kompozytora siedzącą pod stylizowaną mazowiecką wierzbą.

10 WILLANÓW Pałac w Wilanowie to główny obiekt i centrum zabytkowego zespołu pałacowo-ogrodowego. Jest jednym z najcenniejszych zabytków polskiej kultury narodowej. Pałac królewski w Warszawie, na Wilanowie Królewskim, barokowy, wzniesiony w latach 1681–1696 dla króla Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery, skrzydła boczne dobudowano w latach 1723–1729; mieści Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Wilanów był ulubioną letnią siedzibą króla Jana III Sobieskiego. W 1938 roku w pałacu przyszła na świat znana aktorka, pochodząca z rodziny hrabiowskiej Beata Tyszkiewicz.

11 ATRAKCJE TURYSTYCZNE WOJEWÓDZTWA
Kościół św. Wacława w Radomiu – wzniesiony w 1216, ufundowany przez księcia Leszka Białego. Wyposażony przez jego syna Bolesława Wstydliwego W 1440 został rozbudowany i częściowo przebudowany w stylu gotyckim.

12 PŁOCK Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP w Płocku – najstarsza świątynia rzymskokatolicka i najcenniejszy zabytek Płocka, położona na wznoszącym się 60 m nad Wisłą Wzgórzu Tumskim, miejsce spoczynku władców Polski. Diadem płocki, korona książęca przypisywana Konradowi I Mazowieckiemu

13 PŁOCK Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku – jedna z najstarszych szkół w Polsce. Jej korzenie sięgają 1180 roku, kiedy w Płocku powstała szkoła przy kolegiacie św. Michała. Znani uczniowie: Ignacy Mościcki Tadeusz Mazowiecki Tony Halik Wincenty Rapacki bł. Honorat Koźmiński Znani nauczyciele: św. Andrzej Bobola Wojciech Szweykowski Jan Chrzciciel Albertrandi

14 Multimedialny Park Fontann w Warszawie
Muzyka, reflektory i laser, oraz woda z 367 dysz, oświetlenie wodotrysków zapewnia 295 reflektorów typu LED. Multimedialny Park Fontann powstał na warszawskim Podzamczu. Główną atrakcją parku fontann będą tańczące w rytm muzyki strumienie wody z synchronizowanych i podświetlanych dysz oraz utworzony z mgły ekran wodny, na którym wyświetlane będą projekty filmowe i laserowe.

15 Gostynin Miasto i gmina w województwie mazowieckim, w powiecie gostynińskim. Był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego. Około 1240 roku gród został rozbudowany przez Konrada I Mazowieckiego. Od 1329 roku Gostynin notowany jest jako siedziba Kasztelana. Koniec wieku XV i cały wiek XVI to okres pomyślnego rozwoju miasta. Za zgodą Zygmunta I Starego miasto w 1520 roku otrzymało prawo użytkowania okolicznych lasów. W 1612 na tutejszym zamku umarł car Rosji Wasyl IV Szujski. Ratusz– budynek klasycystyczny wybudowany w latach Posiada wieżę zegarową z ażurową latarnią.

16 ŻELAZOWA WOLA Wieś położona w województwie mazowieckim, nad rzeką Utratą, znana jako miejsce urodzenia Fryderyka Chopina. Na terenie parku znajduje się pomnik kompozytora wykonany przez Józefa Gosławskiego. Żelazowa Wola jest również miejscem urodzenia wybitnego skrzypka Henryka Szerynga, który przyszedł tutaj na świat w 1918, a zmarł w Kassel w 1988.

17 NIEPOKALANÓW Franciszkański klasztor-sanktuarium („Gród Maryi”), położony na terenie archidiecezji warszawskiej, w miejscowości Paprotnia w gminie Teresin. Założony latem 1927 r. na ziemiach ofiarowanych przez księcia Jana Druckiego-Lubeckiego, klasztor niepokalanowski stanowił miejsce działalności świętego o. Maksymiliana Marii Kolbego, franciszkanina. O. Maksymilian Kolbe aresztowany w lutym 1941 r. wraz z 4 innymi zakonnikami, zginął w obozie w Auschwitz pół roku później.


Pobierz ppt "WOJEWÓDZTWO MAZOWIECKIE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google