Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

INTEGRUJĄCE MŁODZIEŻ ZESPOŁU SZKÓŁ SPORTOWYCH NR 1 W CHORZOWIE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "INTEGRUJĄCE MŁODZIEŻ ZESPOŁU SZKÓŁ SPORTOWYCH NR 1 W CHORZOWIE"— Zapis prezentacji:

1 INTEGRUJĄCE MŁODZIEŻ ZESPOŁU SZKÓŁ SPORTOWYCH NR 1 W CHORZOWIE
IMPREZY SPORTOWE INTEGRUJĄCE MŁODZIEŻ ZESPOŁU SZKÓŁ SPORTOWYCH NR 1 W CHORZOWIE        

2 DODATKOWE IMPREZY SPORTOWE WZBOGACAJĄCE KALENDARZ SZKOLNYCH ROZGRYWEK ORAZ INTEGRUJĄCE MŁODZIEŻ ZESPOŁU SZKÓŁ SPORTOWYCH NR 1 „Biegaj z Kusym” – zawody LA dla klas III Mikołajkowe zawody pływackie Konkurs „I ty możesz zostać najlepszym sędzią gier zespołowych w szkole” Halowy Turniej Skoku Wzwyż Zawody narciarskie o Puchar Rady Rodziców Zawody w Armwrestlingu, czyli siłowaniu na ręce Turniej badmintona Turniej tenisa stołowego Turniej unihokeja Zawody w jeździe szybkiej na rolkach Dzień promocji zdrowia: aerobik, aquaaerobik, konkursy rzutów do kosza, zabawowe formy rywalizacji w wodzie z wykorzystaniem przyborów nietypowych Mistrzostwa Chorzowa szkolnych zespołów tanecznych Turniej „Dwóch ogni” dla klas III Olimpijskie Dni Sportu

3 Edukacja sportowa to jeden z głównych kierunków działalności Zespołu Szkół Sportowych nr 1 w Chorzowie. Szkoła prowadzi klasy sportowe, ukierunkowane na określoną dyscyplinę sportową (piłka ręczna, pływanie, lekkoatletyka), a także klasy rekreacyjne, gdzie młodzież może sprawdzić się w różnych dyscyplinach sportu. Uczniowie z klas sportowych oprócz realizacji obowiązkowych zajęć treningowych i udziału w zawodach Szkolnego Związku Sportowego uczestniczą także w zawodach klubowych na szczeblu wojewódzkim, makroregionu i w Mistrzostwach Polski. Ale jak przystało na Szkołę Przyjazną dla Sportu nauczyciele wf myślą o wszystkich uczniach. Chcą, aby sport był również obecny wśród uczniów tzw. klas niesportowych czyli ogólnych. Jest tam dużo utalentowanej sportowo młodzieży, ale decyzją rodziców znaleźli się w klasach ogólnych. Dlatego też nauczyciele wychowania fizycznego organizują wiele różnorodnych imprez sportowych, zajęć pozalekcyjnych, w których udział biorą przede wszystkim uczniowie klas nie sportowych. Efektem naszych działań jest zaszczytny tytuł ,,Szkoły przyjaznej dla sportu” przyznany naszej szkole przez Zarząd Główny Szkolnego Związku Sportowego w czerwcu 2007r. Przystępując do ogólnopolskiego konkursu, mieliśmy przede wszystkim na uwadze aktywizowanie uczniów szkoły podstawowej w zakresie upowszechniania różnorodnych form aktywności ruchowej oraz aktywnego stylu życia i podnoszenia sprawności fizycznej naszych wychowanków. Zwykle jest tak, że sport zaczyna się w szkole. W szkole nabywamy nawyki aktywnego, sportowego stylu życia. W szkole stawiamy pierwsze sportowe kroki, w szkole rodzą się sportowe talenty. W szkole przyjaznej dla sportu czyli w Zespole Szkół Sportowych nr 1 w Chorzowie.

4 ZAWODY W JEŹDZIE SZYBKIEJ NA ROLKACH
Na przełomie kwietnia i maja organizowane są w szkole zawody w jeździe szybkiej na rolkach. Impreza na stałe zagościła w kalendarzu sportowym szkoły. Cieszy się ogromną popularnością wśród uczniów klas IV – VI. Bierze w niej udział około 50 uczniów. Młodzież rywalizuje indywidualnie na czas w swoich kategoriach wiekowych. Dziewczęta pokonują 3 okrążenia i slalom miedzy tyczkami, chłopcy zaś mają do pokonania o jedno okrążenie więcej. Warunkiem uczestnictwa jest umiejętność jazdy przodem na rolkach oraz posiadanie kasku i ochraniaczy. Młodzież jest dobrze przygotowana do tych zawodów, ponieważ nauczyciel, który promuje tą formę aktywności ruchowej wprowadził zajęcia na rolkach do swojego rozkładu materiału. Celem tej imprezy sportowej jest popularyzacja nowej formy aktywności ruchowej wśród dzieci i młodzieży, jak również wzbogacenie kalendarza imprez szkolnych oraz integracja naszych uczniów i dobra zabawa. Impreza sportowa odbywa się w miłej atmosferze przy muzyce, słonecznej pogodzie oraz rywalizacji zgodnej z zasadą fair play. Dzięki wsparciu Rady Rodziców zwycięzcy otrzymują nagrody w postaci dyplomów, medali i statuetek.

5 TURNIEJ W ARMWRESTLINGU, CZYLI SIŁOWANIU NA RĘCE
Szukając możliwości przeciwdziałania agresji rówieśniczej, nauczyciele wf wyszli do młodzieży z propozycją zawodów w siłowaniu na ręce, jako doskonałej formy rozładowania napięcia emocjonalnego. Oferta skierowana została do chłopców z klas VI, jednak w bieżącym roku szkolnym rozszerzymy ją o klasy V. Chęć uczestnictwa z zawodach wyraziły także dziewczęta. Zawody nietypowe jak na warunki szkolne, ponieważ nie dysponujemy profesjonalnym sprzętem. Jednak ustalony przez nas regulamin daje możliwość przeprowadzenia takich zawodów w uproszczonej formie.

6 I TY MOŻESZ ZOSTAĆ NAJLEPSZYM SĘDZIĄ GIER ZESPOŁOWYCH W SZKOLE !
Pomysł na przeprowadzenie takiego konkursu powstał kilka lat temu, podczas szkolenia związanego z pomiarem dydaktycznym. Jako grupa nauczycieli wf przygotowaliśmy wówczas test sprawdzający znajomość przepisów gier zespołowych. Nie chcieliśmy jednak robić czegoś, co kojarzyłoby się młodzieży z kolejnym sprawdzianem czy klasówką. Stąd forma konkursu, czyli imprezy, której towarzyszą emocje, ale również przyjemność i dobra zabawa. Do konkursu mogą zgłaszać się uczniowie klas VI, którzy chcą sprawdzić swoje wiadomości i umiejętności z gier zespołowych. Informacja na ten temat jest rozmieszczana z dużym wyprzedzeniem w różnych punktach szkoły w formie plakatów. Chętni uczniowie zostają zaopatrzeni w przystępnie opracowane przez grupę nauczycieli wf przepisy gier zespołowych oraz rozrysowaną sygnalizację sędziowską. Mają ponad miesiąc na przygotowanie się do konkursu. Konkurs organizowany jest w styczniu jako impreza towarzysząca obchodom Dnia Patrona. Konkurs trwa 45 minut i uczestniczą w nim zarówno dziewczęta jak i chłopcy. Para, która wykaże się najlepszą znajomością przepisów gier zespołowych oraz dobrą interpretacją sygnalizacji sędziowskiej, otrzymuje tytuł najlepszego sędziego i sędziny oraz dyplom i symboliczny gwizdek ( nagrody ufundowane przez Radę Rodziców).

7 TURNIEJ „DWÓCH OGNI” Zawody przeprowadzane są jako impreza towarzysząca obchodom „Dnia Patrona” lub w ramach Olimpijskich Dni Sportu dla uczniów klas III. Dzieci z klas I – III nie mają zbyt wielu okazji do zaprezentowania swoich talentów sportowych. Stąd propozycja takiej rywalizacji sportowej. Celem zwodów jest wyłonienie grupy potencjalnych kandydatów do klas sportowych oraz reprezentacji szkoły do Mistrzostw Chorzowa w turnieju „Dwóch ogni”. Zawody rozgrywane są systemem „każdy z każdym”. W skład reprezentacji klasy wchodzi 18 zawodników (skład mieszany). W meczu finałowym biorą udział 2 drużyny, które w eliminacjach zdobyły największą liczbę punktów. Maksymalny czas gry – 15 minut lub do zbicia ostatniego zawodnika. W przypadku nie rozstrzygnięcia meczu w regulaminowym czasie o zwycięstwie decyduje większa liczba zawodników pozostałych w grze. Zwycięska drużyna otrzymuje w nagrodę piłkę oraz dyplom i słodycze.

8 NARCIARSKI PUCHAR RADY RODZICÓW
Kilkuletnią tradycję mają już szkolne zawody w narciarstwie alpejskim o Puchar Rady Rodziców. Impreza odbywa się w Dolomitach Sportowej Dolinie w Bytomiu. Biorą w niej udział uczniowie klas I-III, IV-VI i gimnazjaliści. Warunkiem uczestnictwa jest dobra jazda na nartach, umiejętność samodzielnej jazdy na wyciągu, zjazd slalomem oraz ogólna samodzielność dzieci. Zawody mają bardzo profesjonalną obsługę, z elektronicznym pomiarem czasu włącznie. Obowiązują przepisy PZN. Zawodnicy pokonują trasę slalomu giganta na czas. Dziewczęta i chłopcy rywalizują w swoich kategoriach wiekowych. Zwycięzcy otrzymują statuetki narciarzy, nagrody rzeczowe, dyplom oraz słodycze. Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymują pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki. Na zawody chętnie przyjeżdżają rodzice i kibicują swoim pociechom. Dzięki tym zawodom mamy przegląd umiejętności narciarskich dzieci i młodzieży naszej szkoły. Możemy bez problemu wyłonić reprezentację szkoły na zawody narciarskie o Puchar Prezydenta Chorzowa.

9 WIOSENNY TURNIEJ UNIHOKEJA
Wiosną wszystko budzi sie do życia. Żeby obudzić naszą młodzież organizujemy wiosenny turniej unihokeja dla klas VI. Głównym założeniem turnieju jest promowanie zasad gry fair play oraz połączenie sportu i zabawy, która integruje uczniów w społeczności szkolnej. Jest to także sprawdzian przed czkającą ich rywalizacją z młodzieżą z innych chorzowskich szkół w ramach rozgrywek Szkolnego Związku Sportowego. Jako szkoła dysponujemy kilkoma kompletami sprzętu do unihokeja. Zawody rozgrywane są więc zgodnie z przepisami Szkolnego Związku Sportowego. Uczniowie muszą wykazać się pewną samodzielnością. Każda klasa, która chce wziąć udział w turnieju musi wybrać kapitana, a kapitan ustala skład drużyny. W imprezie bierze zazwyczaj udział 5 klas. Mecze rozgrywane są systemem każdy z każdym. Zwycięża drużyna, która odniesie najwięcej zwycięstw, a w przypadku równej ilości punktów decyduje ilość strzelonych bramek. Zespoły zostają nagrodzone dyplomami. Wybierany jest także król strzelców.

10 DZIEŃ PROMOCJI ZDROWIA
Dla uczczenia Światowego Dnia Zdrowia nauczyciele wychowania fizycznego organizują 7 kwietnia Dzień Promocji Zdrowia. Stał się on cyklicznym wydarzeniem w życiu szkoły i na stałe wszedł do kalendarza imprez szkolnych. Uczniowie mogą w tym dniu wziąć udział w różnych formach aktywności ruchowej oraz dostarczyć organizmowi porcji witamin w postaci soczystego, polskiego jabłka. Ponadto uczniowie i nauczyciele mogą skorzystać z fachowych porad higienistki szkolnej, która obliczała wskaźnik BMI, dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, spalane kalorie w czasie codziennych czynności oraz w czasie różnych form aktywności ruchowej. Można także zmierzyć tętno i ciśnienie. W tym dniu nasi podopieczni mają okazję uczestniczyć w aqua aerobiku, dance aerobiku, konkursach rzutów do kosza oraz w „Biegu po zdrowie”. Frekwencja wykazuje, że oferta skierowana do naszych wychowanków okazała się atrakcyjna i różnorodna, a jabłka cieszyły sie ogromnym wzięciem. W ten sposób promujemy zdrowy styl życia oraz zdrowe odżywianie.

11 SZKOLNYCH ZESPOŁÓW TANECZNYCH
MISTRZOSTWA CHORZOWA SZKOLNYCH ZESPOŁÓW TANECZNYCH Mistrzostwa Miasta Chorzowa Szkolnych Zespołów Tanecznych to impreza, która pozwala na popularyzację form tanecznych w szkołach oraz integrację młodzieży w środowisku lokalnym. Celem tego przedsięwzięcia jest przegląd dorobku szkolnych zespołów tanecznych, wymiana doświadczeń oraz współzawodnictwo zgodne z zasadami fair play, a także zachęcenie młodzieży do aktywności fizycznej. Sponsorem turnieju jest Urząd Miasta Chorzów i Zespół Szkół Sportowych nr 1. Co roku gościmy ponad 100 zawodniczek. Każdy zespół taneczny prezentuje swoje umiejętności w układzie krótkim, średnim i długim zgodnie regulaminem imprezy. Turniej rozgrywany jest w dwóch kategoriach wiekowych. Prawo udziału mają nieprofesjonalne zespoły taneczne działające przy szkołach miasta Chorzowa, które mogą prezentować różnorodną technikę taneczną (np. disco, rap, funky, hip hop, modern jazz, show dance, break dance, taniec klasyczny i nowoczesny). W ocenie sędziowskiej uwzględnia się następujące kryteria: choreografię, interpretację muzyczną utworu, zgodność muzyki i tańczących, technikę taneczną, dobór podkładu muzycznego ogólny wyraz artystyczny zespołu oraz wykorzystanie przestrzenne parkietu.

12 BIEGAJ Z „KUSYM" To impreza lekkoatletyczna przeznaczona dla klas trzecich szkoły podstawowej. Organizowana jest z okazji obchodów Dnia Patrona, ku czci wielkiego lekkoatlety Janusza Kusocińskiego. Około 150 dzieci z klas III bierze udział w dwóch konkurencjach biegowych na dystansie 60 i 300 metrów. Celem imprezy jest propagowanie biegów jako naturalnej formy ruchu oraz sposobu na aktywne spędzanie czasu wolnego.

13 MIKOŁAJKOWE ZAWODY PŁYWACKIE
Bardzo ciekawą imprezą sportową, organizowaną przez nauczycieli wychowania fizycznego z okazji Mikołaja są zawody pływackie dla poszczególnych klas. Wywołują one ogromne emocje, szczególnie wśród uczniów klas młodszych. To ich pierwsza, poważna rywalizacja sportowa. Zwody są połączeniem zabawy z prawdziwą rywalizacją sportową, jaka towarzyszy zawodnikom na zawodach sportowych. Są też doskonałym sprawdzianem umiejętności i osiąganych wyników. Nagrodami są słodycze oraz pamiątkowe zdjęcia z zawodów

14 HALOWY TURNIEJ SKOKU WZWYŻ
To kolejna impreza towarzysząca obchodom Dnia Patrona. Organizowana jest od kilku lat w styczniu przez nauczycieli wychowania fizycznego. Na starcie staje zazwyczaj około 30 uczniów (dziewczęta i chłopcy) z klas IV, V i VI o profilu lekkoatletycznym. Impreza ma oprawę muzyczno-artystyczną. Na widowni zasiada młodzież naszej szkoły pod opieką wychowawców. Przybywają także zaproszeni goście: dyrekcja szkoły oraz przedstawiciele Rady Rodziców- sponsora imprezy. Atrakcją zawodów sportowych jest występ szkolnego zespołu cheerleaders „Orion”. Zwycięzcy otrzymują medale, dyplomy i słodkie upominki.

15 TENIS STOŁOWY Szkoła nasza dysponuje bardzo dobrym sprzętem do tenisa stołowego. 6 nowoczesnych stołów i kilka starszego typu, zobowiązuje nas wręcz do organizowania dla młodzieży turnieju w tej popularnej dyscyplinie sportu. Jest to tez doskonała forma rekreacji ruchowej i spędzania czasu wolnego. Turniej tenisa stołowego organizowany jest jesienią lub wiosną, w zależności od potrzeb młodzieży. Przeznaczony jest dla uczniów klas ogólnych IV, V i VI. Ale oczywiście mogą wziąć w nim udział także uczniowie klas sportowych. Zgłoszenia są indywidualne, a na podstawie ilości zgłoszeń nauczyciele wychowania fizycznego tworzą drabinkę turniejową (tak jak w tenisie ziemnym). Daje to możliwość zorganizowania zawodów dla bardzo dużej liczby młodzieży. Wszystkie sprawy związane z punktowaniem, czasem gry regulują przepisy Polskiego Związku Tenisa Stołowego.

16 TURNIEJ BADMINTONA Jednym z najszybszych sportów tzw. „rakietowych” jest badminton. Choć często kojarzony jest z kometką, ma z nią niewiele wspólnego. Kometka jest bardziej grą rekreacyjną, wręcz plażową. Badminton zaś bardzo dynamiczną, wymagającą potężnej szybkości, precyzji i wytrzymałości. W naszej szkole, bardziej zbliżony do kometki jest atrakcyjną forma rekreacji ruchowej. Organizowane przez nas turnieje kometki są imprezą ruchomą, organizowaną w zależności od potrzeb młodzieży. Należy podkreślić zalety gry w badmintona (kometkę): Zwiększa się ogólna i wszechstronna sprawność fizyczna Poprawia sie wydolność organizmu Sprzęt do gry jest lekki, dzięki czemu nie ma ujemnego wpływu na młody organizm Odciąża układ kostny, a zwłaszcza kręgosłup niwelując i przeciwdziałając skrzywieniom kręgosłupa Turniej badmintona (kometki) organizujemy zgodnie z obowiązującymi przepisami Polskiego Związku Badmintona. Na podstawie ilości zgłoszeń tworzona jest drabinka turniejowa. Zawody przeprowadzane są podobnie jak w tenisie stołowym lub ziemnym.

17 OLIMPIJSKIE DNI SPORTU
Wspaniałą kartę historii szkoły tworzy nasze szkolne Święto Sportu. Olimpijskie Dni Sportu przerodziły się w prawdziwe, wielkie święto sportowe, trwające trzy dni. Przyjęły formę igrzysk z zachowaniem całego ceremoniału olimpijskiego. Od śmierci Papieża, Jana Pawła II Olimpijskie Dni Sportu dedykujemy właśnie jemu. Jego słowa wypowiadane do sportowców na całym świecie mają taką moc, że stają się przesłaniem dla wielu z nich. Stanowią też motto naszych Olimpijskich Dni Sportu. Stały się dla młodzieży wskazówką do rywalizacji sportowej opartej na zasadach fair play. Uczniowie wszystkich klas rywalizują o miano najbardziej usportowionej klasy. W trakcie Olimpijskich Dni Sportu młodzież rywalizuje ze sobą w grach zespołowych, pływaniu i lekkoatletyce. Co roku wprowadzane są nowe dyscypliny sportowe i imprezy towarzyszące. Punktem kulminacyjnym Olimpijskich Dni Sportu w naszej szkole jest Bieg Kusocińskiego, w którym udział biorą nie tylko uczniowie naszej szkoły, lecz także nauczyciele – wychowawcy klas oraz młodzież chorzowskich szkół podstawowych i gimnazjalnych. Prowadzona jest także klasyfikacja na najlepszego sportowca roku.

18 SZACHY I WSPINACZKA SKAŁKOWA
Młodzież naszej szkoły może także sprawdzić swoje umiejętności w dyscyplinach sportu organizowanych przez inne ośrodki. Starochorzowski Dom Kultury organizuje turnieje szachowe, natomiast Liceum Katolickie jest organizatorem zawodów we wspinaczce skałkowej.

19 INFORMATOR PRZYGOTOWAŁY:
MAGDALENA MAŁEK I MARIA POZNAŃSKA


Pobierz ppt "INTEGRUJĄCE MŁODZIEŻ ZESPOŁU SZKÓŁ SPORTOWYCH NR 1 W CHORZOWIE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google