Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Lipiec 2013 Słowo Życia «Całe Prawo wypełnia się w tym jednym nakazie: Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego» (Gal 5,14)

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Lipiec 2013 Słowo Życia «Całe Prawo wypełnia się w tym jednym nakazie: Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego» (Gal 5,14)"— Zapis prezentacji:

1

2 Lipiec 2013 Słowo Życia

3 «Całe Prawo wypełnia się w tym jednym nakazie: Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego» (Gal 5,14)

4 Są to słowa św. Pawła Apostoła – krótkie, zwięzłe, piękne i pełne światła.

5 Mówią nam, co powinno być istotą postawy chrześcijanina i co powinno go zawsze inspirować: miłość bliźniego.

6 W urzeczywistnieniu tego przykazania Apostoł widzi całkowite wypełnienie Prawa. Prawo bowiem mówi, żeby nie cudzołożyć, nie zabijać, nie kraść, nie pożądać...

7 a wiadomo, że kto kocha, nie zabija, nie kradnie...

8 «Całe Prawo wypełnia się w tym jednym nakazie: Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego» (Gal 5,14)

9 Jednak temu, kto kocha, nie wystarcza tylko unikanie zła. Kto kocha, otwiera się na innych, chce dobra i czyni je, daje siebie, aż do oddania życia dla ukochanej osoby.

10 Dlatego św. Paweł pisze, że w miłości do bliźniego zawiera się nie tylko zachowanie Prawa, ale jego «pełnia».

11 «Całe Prawo wypełnia się w tym jednym nakazie: Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego» (Gal 5,14)

12 Jeśli całe Prawo polega na miłowaniu bliźniego, to inne przykazania trzeba traktować jako pomoc: światło i drogowskaz wśród pogmatwanych sytuacji życiowych do znalezienia drogi, by miłować bliźnich. Trzeba umieć czytać w innych przykazaniach intencję Boga, Jego wolę.

13 Bóg chce nas mieć posłusznych, czystych, umartwionych, cichych, miłosiernych, ubogich... dla lepszej realizacji przykazania miłości.

14 «Całe Prawo wypełnia się w tym jednym nakazie: Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego» (Gal 5,14)

15 Można by zapytać: dlaczego Apostoł nie mówi o miłości Boga? Miłość Boga i miłość bliźniego nie konkurują ze sobą.

16 Co więcej, miłość bliźniego jest wyrazem miłości Boga. Miłować Boga oznacza bowiem wypełniać Jego wolę, a Jego wolą jest, byśmy miłowali bliźniego.

17 «Całe Prawo wypełnia się w tym jednym nakazie: Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego» (Gal 5,14)

18 Jak żyć tymi słowami?

19 To jasne: miłując bliźniego; miłując go naprawdę. To znaczy: być darem dla niego, ale darem bezinteresownym. Nie miłuje ten, kto posługuje się bliźnim dla swoich celów, nawet najbardziej duchowych, jak na przykład własne uświęcenie. Trzeba miłować bliźniego, a nie siebie samego.

20 Nie ma przy tym wątpliwości, że ten, kto miłuje w taki sposób, naprawdę stanie się świętym. Będzie «doskonały jak Ojciec», ponieważ zrobił to, co mógł zrobić najlepszego: zrozumiał istotę woli Bożej, zrealizował ją, całkowicie wypełnił Prawo.

21 Czy pod koniec naszego życia nie będziemy egzaminowani wyłącznie z miłości?

22 Tekst: Chiara Lubich, 1983/10. Grafika Anna Lollo we współpracy z ks. Placido D’Omina (Sycylia - Włochy) * * * Ten komentarz do Słów życia jest tłumaczony na 96 języków i dialektów, dociera do kilku milionów ludzi na całym świecie za pośrednictwem druku, radia, telewizji i Internetu - więcej informacji na http://focolare.pl/ Plik PPS jest tłumaczony na wiele języków i dostępny na stronie www.santuariosancalogero.org «Całe Prawo wypełnia się w tym jednym nakazie: Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego» (Gal 5,14)


Pobierz ppt "Lipiec 2013 Słowo Życia «Całe Prawo wypełnia się w tym jednym nakazie: Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego» (Gal 5,14)"

Podobne prezentacje


Reklamy Google