Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PROJEKT EDUKACYJNY KLASA 3

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PROJEKT EDUKACYJNY KLASA 3"— Zapis prezentacji:

1 PROJEKT EDUKACYJNY KLASA 3
WĘGRY W RYTMIE OGNISTYCH CZARDASZY PROJEKT EDUKACYJNY KLASA 3

2 Węgry (węg. Magyarország) są państwem położonym w Europie Środkowej, graniczącym od północy ze Słowacją i Ukrainą, od wschodu z Rumunią, od południa z Serbią i Chorwacją, a od zachodu ze Słowenią i Austrią.

3 CZY WIESZ, ŻE – CZYLI WĘGIERSKIE MAŁE CO NIECO

4 Niektórzy zakochują się w nim od pierwszego wejrzenia, inni dopiero po dłuższym i dokładniejszym poznaniu stają się jego wielbicielami. Wartki prąd Dunaju przecina tę dwumilionową metropolię na dwie części, dzieląc ją na pagórkowatą Budę oraz równinny Peszt. Tę naddunajską panoramę UNESCO uznało za część Światowego Dziedzictwa. Każdy, kto choć raz widział tę panoramę oświetloną w nocy, wie dlaczego tak jest. Miłośnikom kultury jedynie wybór może przysporzyć kłopotu: 237 zabytków, 223 muzea i galerie, 35 teatrów, 90 kin, 2 opery, 12 sal koncertowych.

5 BUDAPESZT Dzięki wspaniałemu położeniu, stolica Węgier jest uważana za jedno z najpiękniejszych miast Europy. Powstała ona w 1873 r. z połączenia trzech istniejących miast: Budy, Óbudy i Pesztu. Modry, szeroki i kręty Dunaj rozdziela górzystą, pofałdowaną Budę od płaskiego Pesztu. W czasie II Wojny Światowej miasto zostało praktycznie doszczętnie zniszczone, jednakże w ciągu kilkudziesięciu lat zostało odbudowane.

6 NAJWAŻNIEJSZE ZABYTKI
W BUDAPESZCIE Most Elżbiety Była to jedna z najpiękniejszych i najwspanialszych rezydencji królewskich w Europie.  Zamek Królewski Swą nazwę zawdzięcza węgierskiej królowej Elżbiecie

7 Parlament Bazylika św. Stefana
Jeden z symboli stolicy Węgier i całego kraju. Położony nad Dunajem, w dzielnicy Peszt jest jednym z najbardziej znanych gmachów państwowych w Europie i jednym z najstarszych. Parlament Od konserwacji w 1905 roku jest największym kościołem stolicy Węgier. Może pomieścić do 8500 wiernych. Bazylika jest drugim budapeszteńskim, a trzecim węgierskim najwyższym budynkiem.

8 WARTO ZOBACZYĆ! WW

9 Jezioro Balaton na Węgrzech jest największym w kraju i jednym z większych akwenów słodkowodnych w Europie. Ma ono aż 77 km długości, a w najszerszym miejscu jego szerokość przekracza 14 km.

10 Hévíz jest najbardziej znanym i największym kąpieliskiem Węgier. Jedyne na świecie termiczne jezioro o głębokości 36 m zajmuje powierzchnię 4,7 hektara. Temperatura wody latem wynosi stopni, przy najsroższej zimie nie spada poniżej 26 stopni.

11 Eger znajdują się tu wydrążone w skałach piwnice w Dolinie Pięknej Pani, gdzie skosztować można słynnego Egri Bikavér (egerskiej byczej krwi) - doskonałego czerwonego wina .

12 Debreczyn - centrum kulturalne, naukowe, artystyczne i religijne.
Tokaj - okolice miasta to region winiarski z historycznymi tradycjami. Od wieków produkowany jest tu tokaj aszú określany jako "król win i wino królów”. Park Narodowy Aggtelek - znajduje się tu jedna z największych jaskiń krasowych w Europie jaskinia stalaktytowa Baradla. Miskolc-Tapolca- tutaj znajduje się ewenement na skalę europejską - kąpielisko termalne w jaskini. Węgry mają jedne z największych w Europie (po Islandii) zasoby powierzchniowych wód termalnych. Znajduje się tu około 1300 wypływów wód termalnych.

13 WĘGRY W OBIEKTYWIE

14 JĘZYK WĘGIERSKI Mieszkańcy Republiki Węgierskiej mówią po węgiersku. Niestety musimy pogodzić się z faktem, że turyści usiłujący porozumieć się po węgiersku rzadko kiedy zostają zrozumieni. cześć (powitanie) - szervusz [serwus] proszę - kérem [kirem] tak - igen [igen] nie - nem [nem] nie rozumiem - nem értem [nem irtem] która jest godzina? - hány óra? [hań oro?] co to jest...? - mi ez...? [mi ez...?]

15 Warto wiedzieć! Wynalazek - mało kto zdaje sobie sprawę, że codziennie używane przez nas narzędzie jakim jest długopis zostało wynalezione przez Węgra László Bíró. Papryka - na Węgrzech istnieje ponad 1000 odmian papryki. Najostrzejsza z nich jest 100 razy mocniejsza niż papryczka chili, a zaledwie 1/100 łyżeczki jest w stanie tak mocno zapiec w gardle że litr mleka tego nie zneutralizuje. Wigilia - na Węgrzech Wigilia uznawana jest za Dzień Miłości.

16 Węgry, kraj Bartoka i Liszta, to potęga muzyczna, kto by nie znał takich znanych operetek jak Księżniczka Czardasza lub Wesoła Wdówka? „Posiłek bez chleba, to nie posiłek”. Stare porzekadło mówi, że Węgrzy "nawet chleb jedzą z chlebem. Typowe węgierskie danie to gulasz - zupa przyrządzana z ziemniaków i właściwie każdego rodzaju mięsa. Tradycyjnie gulasz podawany jest w kociołku. "Polak, Węgier - dwa bratanki" - to znane powiedzenie z czasów króla Stefana Batorego.

17 DODATKOWE ATRAKCJE BASENY TERMALNE Basen Kisvarda Basen Tapolca

18 Największe jezioro termiczne na świecie- Heviz

19 OCEANARIUM FUN EXTREME CANOPY

20 CZAR DASZ WAKACJOM TYLKO NA WĘGRZECH !!!!!!!!!!!!!!!!!

21 QUIZ 1. W jakiej części Europy leżą Węgry. 2
QUIZ 1. W jakiej części Europy leżą Węgry? 2. Jak nazywa się stolica Węgier? 3. Z ilu miast powstał Budapeszt? 4. Jaka rzeka przepływa przez Węgry? 5. Jak nazywa się największe jezioro na Węgrzech? 6. Jakiego daru natury możemy pozazdrościć Węgrom? 7. Z jakim warzywem kojarzą się Węgry?

22 8. Jakie narzędzie pisarskie zostało wymyślone przez Węgra. 9
8. Jakie narzędzie pisarskie zostało wymyślone przez Węgra? 9. Podaj imię i nazwisko węgierskiego twórcy słynnej, logicznej kostki Na Węgrzech Wigilia to DZIEŃ… 11. Podaj nazwisko słynnego węgierskiego kompozytora Jakie kolory możemy zobaczyć na fladze Węgier?

23 Dziękujemy za uwagę!!!


Pobierz ppt "PROJEKT EDUKACYJNY KLASA 3"

Podobne prezentacje


Reklamy Google