Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Magia Krakowa. Położenie Geograficzne Kraków leży na południu polski nad rzeka Wisłą, w kotlinie, u stóp północnego skraju pogórza karpackiego, na wysokości.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Magia Krakowa. Położenie Geograficzne Kraków leży na południu polski nad rzeka Wisłą, w kotlinie, u stóp północnego skraju pogórza karpackiego, na wysokości."— Zapis prezentacji:

1 Magia Krakowa

2 Położenie Geograficzne Kraków leży na południu polski nad rzeka Wisłą, w kotlinie, u stóp północnego skraju pogórza karpackiego, na wysokości 219 m n.p.m. W odległości 300 km na północ od Krakowa leży Warszawa, stolica polski, zaś 100 km na południe, w tatrach, przebiega południowa granica kraju. Miasto zajmuje powierzchnie 327 km2, co stanowi 0,1% powierzchni kraju

3 Gospodarka Kraków jest także miastem przemysłowym i zajmuje pod względem produkcji czwarte miejsce w kraju. Ogółem w mieście działa 91.382 tys. Podmiotów gospodarczych, co stanowi 35% całego województwa. Dominuje przemyśl hutniczy, tytoniowy i farmaceutyczny. W mieście działa 2593 hoteli i restauracji, z których wiele oferuje swoje usługi do późnych godzin nocnych. Przeciętne zatrudnienie wyniosło 261.500 tys. Zaś przeciętne wynagrodzenie 1990.56 zł. Kraków szczyci się również jedna z najniższych stóp bezrobocia w kraju.

4 Kraków – Europejską Stolicą Kultury W roku 1978 Kraków wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a w roku 1992 Kraków został wybrany miastem europejskiego miesiąca kultury. Wreszcie w ostatnim roku XX - stulecia wraz z 8 innymi miastami kontynentu pełni honor miasta stolicy kulturalnej europy. To nie jedyne, ale bodaj najważniejsze wyróżniki potwierdzające tylko rangę Krakowa na mapie kulturalnej europy. Nie trzeba dodawać, ze takim samym uznaniem Kraków cieszy się w Polsce. W świadomości każdego Polaka Kraków to miasto zabytków, dawna stolica polski. Miejsce, które musi się odwiedzić, aby zobaczyć choćby Wawel.

5 Krakowska Medycyna Pierwsza relacje o medycynie w Krakowie zawdzięczamy wędrującemu w X wieku przez ziemie słowiańskie Ibrahimowi Ibn Jakubowi. Odwiedziwszy Kraków zdaje w swojej kronice relacje o chorobach i środkach leczniczych stosowanych na krakowskich ziemiach. Pierwszy udokumentowany krakowski szpital powstaje w 1221 roku. Zakładają go sprowadzeni do osady prądnik pod Krakowem zakonnicy zgromadzenia św. Ducha. Przez wieki nie omija Krakowa żadna z wielkich plag, nie raz prawie go pustosząc. Zdarza się czasami, iż medycyna krakowska staje się jedna z pierwszych w europie, by potem przez dziesięciolecia ba setki lat gnuśnieć w kołtuńskiej zaściankowości.


Pobierz ppt "Magia Krakowa. Położenie Geograficzne Kraków leży na południu polski nad rzeka Wisłą, w kotlinie, u stóp północnego skraju pogórza karpackiego, na wysokości."

Podobne prezentacje


Reklamy Google