Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Lecz aby drogę mierzyć przyszłą Trzeba nam pomnieć, skąd się wyszło. Cyprian Kamil Norwid.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Lecz aby drogę mierzyć przyszłą Trzeba nam pomnieć, skąd się wyszło. Cyprian Kamil Norwid."— Zapis prezentacji:

1 Lecz aby drogę mierzyć przyszłą Trzeba nam pomnieć, skąd się wyszło. Cyprian Kamil Norwid

2 Artysta wszechstronnie uzdolniony – poeta, prozaik, dramatopisarz, malarz, rzeźbiarz. Urodzony w 1821 r. w Laskowie- Głuchach, ochrzczony w kościele w Dąbrówce. Zmarł w 1883 r. w Paryżu. Jego imieniem zostały nazwane liczne szkoły. Jedną z nich jest Szkoła Podstawowa w Dąbrówce.

3 Akt chrztu Cypriana Ksawerego Gerarda Walentego Norwida Dwór w Głuchach- miejsce urodzenia Cypriana Norwida

4

5 Jan von Egert do 1895 r. właściciel Pałacu i majątku w Ślężanach. W majątku działał browar, którego roczny obrót wynosił 10000 rubli i zatrudnionych było 6 pracowników. Po rodzinie Egertów pozostał pałac w Ślężanach, pamiątkowe tablice w Kościele Parafialnym w Dąbrówce oraz grobowiec na Dąbróweckim Cmentarzu.

6

7 Grobowiec rodziny Egertów na Cmentarzu w Dąbrówce

8 Tablice poświęcone dziedzicom Ślężan w kruchcie Kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Dąbrówce

9 Ksiądz katolicki, kapelan Wojska Polskiego. Podczas kazania wypowiedział prorocze słowa o zwycięstwie Polaków nad bolszewikami. 14 sierpnia 1920 r. zginął na polach Ossowa trafiony w tył głowy trzymając krzyż w ręku. W 2009 r. odbyła się uroczystość nadania Publicznemu Gimnazjum w Józefowie imienia Ks. Ignacego Skorupki.

10 Na przełomie 1943 i 1944 roku, w czasie II wojny światowej, podczas walk lotniczych między pilotami radzieckimi a niemieckimi zostały zestrzelone 3 samoloty armii radzieckiej. Jeden z tych samolotów spadł w lesie należącym do leśniczówki Sokołówek nieopodal miejscowości Załubice. Na miejscu tego zdarzenia znajduje się grób upamiętniające tę walkę. Pomimo, że nie wiadomo kto spoczywa w tym miejscu, pamięć o wydarzeniu jest ciągle żywa o czym świadczą znicze i kwiaty na leśnej mogile.

11

12 Jeden z rzuconych Cichociemnych pod Kołakowem. Nocą z 9 na 10 IV (Wielkanoc) 1944 r. załoga samolotu typu Liberator B-24J1CF " latającego w polskiej 1586 eskadrze sił lotnictwa RAF, dokonała zrzutu w ramach operacji "Weller 2". Zrzut został odebrany przez konspiracyjną placówkę AK o kryptonimie "Imbryk" dowodzoną przez por. Jana Górskiego kryptonim "Jastrzębiec". Odebrano ekipę cichociemnych w składzie: mjr T. Runge "Osa", kpt. B. Łastowski "Łobuz", por. S. Bałuk "Starba", prawdopodobnie jedyny żyjący, awansowany kolejno do stopnia generała, kpr. H. Waniek "Pływak”. Operacja zakończyła się szczęśliwie. Partyzanci AK placówki "Imbryk" w sile dwudziestu mężczyzn sprawnie załadowali broń, amunicję, wyposażenie wojskowe na pięć chłopskich furmanek i razem z cichociemnymi rozpłynęli się po okolicy. Stefan Bałuk odznaczony został Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari. W 2010 r. objął zaszczytny urząd Kanclerza Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari. Jest autorem wielu publikacji historycznych, m.in. wspomnień „Byłem cichociemnym” czy „Polacy na frontach II wojny światowej.

13

14 Podczas wizyty w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie Jan Paweł II w 1987 r. poświęcił kamień węgielny pod budowę kościoła w Józefowie. Uchwałą Nr VIII /80/99 Rady Gminy Dąbrówka z dnia 19 X 1999 r. nadano Janowi Pawłowi II tytuł Honorowego Obywatela Gminy Dąbrówka Dnia 1 maja 2011 r. odbyła się beatyfikacja Jana Pawła II.

15

16 Nauczyciel, związana ze szkołą w Józefowie od 1958 r. W latach 1964-1975 pełniła funkcję dyrektora szkoły, to właśnie wówczas została zaplanowana, staraniem Pani Dyrektor, budowa szkoły, którą uroczyście oddano do użytku w 1971 r. W 2008 r. Pani Marianna Czarnowska obchodziła Złoty Jubileusz pracy pedagogicznej ( 32 lata pracy nauczycielskiej i 18 lat pracy katechetycznej) na którym w podziękowaniu powiedziała: […] Kochałam od zawsze swój zawód, kochałam dzieci. Największym moim sukcesem i radością była budowa nowej szkoły, która wciąż staje się większa i piękniejsza”.

17 Marianna Czarnowska ma także duże zasługi związane z powstaniem parafii p.w. Miłosierdzia Bożego w Józefowie oraz budową kościoła, którego wieża dziś góruje nad Józefowem i okolicą. Za swój wkład w rozwój parafii została odznaczona przez Prymasa Polski Józefa Glempa srebrnym medalem „Zasłużony w posłudze dla Kościoła i Narodu” oraz medalem „Bene facientibus” przyznany przez bp. Kazimierza Romaniuka. Kościół p.w. Miłosierdzia Bożego w Józefowie

18 Lekarz rodzinny z 40-to letnim stażem pracy w Kuligowie. Bardzo ceniony, przez kolejne już pokolenie mieszkańców, lekarz internista. Inicjator budowy Wiejskiego Ośrodka Zdrowia w Kuligowie. Opiekuje się uczniami szkoły w Józefowie- prowadzi badania profilaktyczne. Nazywany przez ludzi,,doktorem Judymem”. Jan Pałdyna podczas wyprawy w góry

19  1. Bałuk Stefan, Byłem Cichociemnym…, Warszawa 2008  2. Czarnowska Marianna, Moja szkoła. Wspomnienia, wydarzenia, ludzie, - maszynopis, Józefów 2008  3. Kisz Jan, Ksiądz Ignacy Skorupka- bohater narodowy, Wrocław – Marki 2007  4. Kronika Parafii p.w. Miłosierdzia Bożego w Józefowie  5. Kronika Zespołu Szkół w Józefowie  6. Pałac w Ślężanach, folder, 1994  7. Strona internetowa Gminnego Centrum Kultury w Dąbrówce  8. Strona internetowa Urzędu Gminy Dąbrówka  9. Uchwała Nr VIII /80/99 Rady Gminy Dąbrówka z dnia 19 X 1999 r.  10. Zbiory własne  11. Zdjęcia pochodzą z zasobów Internetu oraz zbiorów własnych

20


Pobierz ppt "Lecz aby drogę mierzyć przyszłą Trzeba nam pomnieć, skąd się wyszło. Cyprian Kamil Norwid."

Podobne prezentacje


Reklamy Google