Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Powstania Śląskie Paweł Mastalerz Mikołaj Radzik.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Powstania Śląskie Paweł Mastalerz Mikołaj Radzik."— Zapis prezentacji:

1 Powstania Śląskie Paweł Mastalerz Mikołaj Radzik

2 Halemba przeciwko Niemcom W sierpniu 1919r. halembska kompania powstańcza podczas rozmów dotyczących nabycia broni od policji wojskowej została napadnięta przez oddział płk Tüllemanna. Wywiązała się walka, w której zginęli: Wywiązała się walka, w której zginęli: komendant Jan Cipa oraz płk Wojciech Pakuła. komendant Jan Cipa oraz płk Wojciech Pakuła.

3 Płk Wojciech Pakuła-

4 Organizacja wojskowa w Halembie W maju 1920r. Polska Organizacja Wojskowa w Halembie liczyła 30 osób, komendantem był August Olszynka. W maju 1920r. Polska Organizacja Wojskowa w Halembie liczyła 30 osób, komendantem był August Olszynka. W momencie wybuchu II powstania śląskiego zgłosiło się dużo więcej powstańców. W trakcie powstania zorganizowano oddział Polskiego Czerwonego Krzyża, który prowadziła żona powstańca pani Galiosowa. W momencie wybuchu II powstania śląskiego zgłosiło się dużo więcej powstańców. W trakcie powstania zorganizowano oddział Polskiego Czerwonego Krzyża, który prowadziła żona powstańca pani Galiosowa.

5 Plebiscyt W 1921 roku odbył się w Halembie plebiscyt. Na 1013 uprawnionych do głosowania na listę polską oddano 829, na niemiecką 176 (dane z Encyklopedii Powstań Śląskich).

6 Plakaty zachęcające do głosowania na Polskę

7 Młodzi powstańcy

8 Piosenka powstańcza

9 III Powstanie Śląskie Strażą Obywatelską Halemby kierował Smorz, a jego zastępcą był Pyka. Dowódcą placu w Kłodnicy był Karol Hubrych. Strażą Obywatelską Halemby kierował Smorz, a jego zastępcą był Pyka. Dowódcą placu w Kłodnicy był Karol Hubrych. Halembianie tworzyli dwie kompanie batalionu wojsk powstańczych w liczbie 120 osób. Dowódcą był Ludwik Cipa. Halembianie tworzyli dwie kompanie batalionu wojsk powstańczych w liczbie 120 osób. Dowódcą był Ludwik Cipa.

10 III Powstanie Śląskie Powstańcy halembscy pomogli rozbić w Wirku opór zgrupowanych w wartowni niemieckich policjantów. W walkach na Górze św. Anny jednym z batalionów kierował Walenty Fojkis, innym dowodził Franciszek Sitek, a jego zastępcą był Gwidon Witała z Halemby.

11 Powstańcy z Halemby

12 Polegli powstańcy W powstaniach zginęli halembianie: Ryszard Krzykowski, Wiktor Moroń, Ignacy Falkus, Ryszard Krzykowski, Wiktor Moroń, Ignacy Falkus, Józef Mańka, Ryszard Jureczko. Józef Mańka, Ryszard Jureczko. Pochowani są oni na naszym parafialnym cmentarzu. Pochowani są oni na naszym parafialnym cmentarzu.

13 Tu spoczywają halembscy bohaterowie

14 Ks. Paweł Lex Proboszcz parafii pw. Matki Bożej Różańcowej ksiądz Paweł Lex - wspierał i pomagał powstańcom.

15 Ks. Paweł Lex

16 Szkoła Podstawowa nr 24 im. Powstańców Śląskich Budynek naszej szkoły z okresu powstań

17 Nadanie naszej szkole nazwy 22.12.2000r. – uroczysta konferencja, na której Rada Pedagogiczna oraz radni z Halemby i Kłodnicy uchwalili nadanie szkole imienia Powstańców Śląskich.

18 Projekt sztandaru naszej szkoły

19 Odsłonięcie tablicy z nadanym imieniem - Powstańców Śląskich

20 Obraz Stanisława Wywioła Przekazanie szkole przez p. Stanisława Wywioła obrazu pt. Mały powstaniec

21 Ceremoniał ślubowania

22 Uczniowie naszej szkoły pamiętają o halembskich powstańcach


Pobierz ppt "Powstania Śląskie Paweł Mastalerz Mikołaj Radzik."

Podobne prezentacje


Reklamy Google