Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

MÓWIMY STOP NAŁOGOM.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "MÓWIMY STOP NAŁOGOM."— Zapis prezentacji:

1 MÓWIMY STOP NAŁOGOM

2 Nałóg to: - mocno utrwalona skłonność do wykonywania mniej lub bardziej przyjemnych czynności, które są często szkodliwe dla zdrowia, a także potępiane przez otoczenie, np.: alkoholizm, nikotynizm,narkomania,itp. Źródło nałogu tkwi w przyjemnościach dostarczanych przez dane przedmioty, w potrzebie ucieczki w inny świat przed cierpieniem fizycznym czy zagrożeniem. Walka z nałogiem jest bardzo trudna. Na podstawie wnikliwej diagnozy konieczne jest postępowanie terapeutyczne, np.: zmiana środowiska, stosowanie leków, psychoterapia.

3 RODZAJE UZALEŻNIEŃ PRZEZ CZŁOWIEKA
Nikotyna Alkoholizm Narkomania Lekomania Dopalacze Komputer Jedzenie

4 NIKOTYNA Paląc papierosy zwiększasz trzykrotnie ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgu; Po wypaleniu każdego papierosa natychmiast wzrasta ciśnienie tętnicze i przyspiesza się akcja serca; Paląc papierosy narażasz nie tylko siebie, ale również osoby z Twojego najbliższego otoczenia – tzw. biernych palaczy; Wieloletni palacze zapadają na najbardziej złośliwe nowotwory, które w większości kończą się śmiercią;

5 Warto się zastanowić nad sięgnięciem po papierosy, gdyż:
- 1 papieros TO życie krótsze o 6 minut - Paczka papierosów (20 szt.) na dzień TO krótsze o ponad 5 lat - Natomiast dwie paczki dziennie TO aż o 10 lat

6 Palenie papierosów przez dzieci i młodzież w wieku szkolnym wywołuje jeszcze większe szkody niż palenie przez dorosłych. Na odrabianie zadań potrzebują więcej czasu, gorzej uczą się na pamięć, w badaniach testowych popełniają więcej błędów. Dzieci palące papierosy mają niższy wzrost, mniejszą wagę ciała, mniejszy obwód klatki piersiowej. Osiągają gorsze wyniki w sporcie: w biegach, marszu i pływaniu.

7 ALKOHOLIZM Uzależnienie od alkoholu , czyli alkoholizm, jest chorobą, która zaczyna się i rozwija podstępnie, bez świadomości zainteresowanej osoby. Polega na nie kontrolowanym piciu napojów alkoholowych i może doprowadzić do przedwczesnej śmierci.   Zwykle cierpi nie tylko sam uzależniony ale także jego rodzina, najbliżsi i sąsiedzi.

8 ALKOHOL WŚRÓD MŁODZIEŻY
Badania wykazują, że: Piwo pije 73% chłopców i 67% dziewcząt Wino 69% chłopców i 36% dziewcząt Wódkę zaś odpowiednio 14% i 7%

9 NARKOMANIA Narkomania jest jedną z największych plag wysoko rozwiniętych społeczeństw. Mimo prób podjętych przez uczonych i rządy, dalej brakuje jasnych przyczyn rozmiarów tej tragedii.

10 Długotrwałe używanie środków odurzających prowadzi do ogólnego wyniszczenia organizmu, postępujących zmian psychofizycznych utrudniających lub uniemożliwiających funkcjonowanie jednostki w społeczeństwie.

11 LEKOMANIA Lekomania, czyli uzależnienie od leków, charakteryzuje się przymusem stałego lub okresowego zażywania leku w celu uniknięcia nieprzyjemnych doznań związanych z jego brakiem. Niebezpieczeństwo uzależniania się od leków polega między innymi na tym, że w miarę rozwoju uzależnienia chory musi przyjmować coraz większe dawki dla otrzymania pożądanego efektu.

12 DOPALACZE Stosowana w Polsce, potoczna nazwa różnego rodzaju produktów zawierających substancje psychoaktywne, które nie znajdują się na liście środków kontrolowanych przez ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii. Spożycie ich ma na celu wywołanie w organizmie jak najwierniejszego efektu narkotycznego substancji zdelegalizowanych.

13 KOMPUTERY, INTERNET Objawy internetowego nałogu:
Silna potrzeba korzystania z komputera i trudności w kontrolowaniu tego zachowania. Uporczywe powracanie do sieci, mimo szkodliwych następstw (na przykład zaległości w nauce, pracy). Przedkładanie korzystania z Internetu ponad inne zajęcia i zobowiązania (sieć zastępuje normalne kontakty międzyludzkie, powoduje zaniedbywanie pracy, rodziny itd.).

14 CO ROBIĆ? zainteresować dzieci grami rozwijającymi ich osobowość
zapewnić dzieciom dostęp do encyklopedii i programów edukacyjnych nie zostawiać dzieci samych sobie! otoczyć dzieci życzliwym zainteresowaniem!

15 NAŁÓG JEDZENIA Uzależnienie od jedzenia nie różni się praktycznie niczym od innych uzależnień. Jest to bowiem sposób zapanowania nad lękiem, odzyskaniem poczucia bezpieczeństwa, kontroli. W rzeczywistości życie wymyka się nam z rąk i stajemy się więźniem własnej choroby.

16 NIE BĄDŹ OBOJĘTNY. ZADAJ PYTANIE CZY NAPRAWDĘ WARTO
NIE BĄDŹ OBOJĘTNY! ZADAJ PYTANIE CZY NAPRAWDĘ WARTO? Leczenie uzależnień jest procesem długotrwałym, wymagającym współpracy osoby uzależnionej z terapeutą. POWIEDZ!!!

17 Jeśli sami sobie nie pomożemy to nikt nam nie pomoże
Zastanawiacie się na pewno dlaczego wybrałem akurat te nałogi. Otóż dlatego, że prowadzą one do kalectwa lub do śmierci. W NAJWIĘKSZYM PROCENCIE NA STAN ZDROWIA WPŁYWA STYL ŻYCIA CZŁOWIEK W NAJWIĘKSZYM STOPNIU MOŻE MODYFIKOWAĆ WŁASNY STYL ŻYCIA PRAWIDŁOWY STYL ŻYWIENIA WPŁYWA NA UTRZYMANIE ZDROWIA I PRAWIDŁOWEJ MASY CIAŁA

18 NAJLEPSZĄ UCIECZKĄ OD NAŁOGÓW BĘDZIE
Wysiłek fizyczny zabije w Tobie ostatnie chęci do jakiejkolwiek używki. Szczególnie polecane są: jazda na rowerze, basen, siłownia, aerobic. Skupisz swoją uwagę na czynnościach, które nie idą w parze z nałogiem.

19 Prezentacje przygotował
Latko Adam klasa VI B

20 ŹRÓDŁA: grafika, zdjęcia pobrane z google


Pobierz ppt "MÓWIMY STOP NAŁOGOM."

Podobne prezentacje


Reklamy Google