Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

MÓWIMY STOP NAŁOGOM. Nałóg to: - mocno utrwalona skłonność do wykonywania mniej lub bardziej przyjemnych czynności, które są często szkodliwe dla zdrowia,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "MÓWIMY STOP NAŁOGOM. Nałóg to: - mocno utrwalona skłonność do wykonywania mniej lub bardziej przyjemnych czynności, które są często szkodliwe dla zdrowia,"— Zapis prezentacji:

1 MÓWIMY STOP NAŁOGOM

2 Nałóg to: - mocno utrwalona skłonność do wykonywania mniej lub bardziej przyjemnych czynności, które są często szkodliwe dla zdrowia, a także potępiane przez otoczenie, np.: alkoholizm, nikotynizm,narkomania,itp. Źródło nałogu tkwi w przyjemnościach dostarczanych przez dane przedmioty, w potrzebie ucieczki w inny świat przed cierpieniem fizycznym czy zagrożeniem. Walka z nałogiem jest bardzo trudna. Na podstawie wnikliwej diagnozy konieczne jest postępowanie terapeutyczne, np.: zmiana środowiska, stosowanie leków, psychoterapia.

3 RODZAJE UZALEŻNIEŃ PRZEZ CZŁOWIEKA  Nikotyna  Alkoholizm  Narkomania  Lekomania  Dopalacze  Komputer  Jedzenie

4 NIKOTYNA Paląc papierosy zwiększasz trzykrotnie ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgu; Po wypaleniu każdego papierosa natychmiast wzrasta ciśnienie tętnicze i przyspiesza się akcja serca; Paląc papierosy narażasz nie tylko siebie, ale również osoby z Twojego najbliższego otoczenia – tzw. biernych palaczy; Wieloletni palacze zapadają na najbardziej złośliwe nowotwory, które w większości kończą się śmiercią;

5 Warto się zastanowić nad sięgnięciem po papierosy, gdyż: - 1 papieros TO życie krótsze o 6 minut - Paczka papierosów (20 szt.) na dzień TO krótsze o ponad 5 lat - Natomiast dwie paczki dziennie TO aż o 10 lat

6 Palenie papierosów przez dzieci i młodzież w wieku szkolnym wywołuje jeszcze większe szkody niż palenie przez dorosłych. Na odrabianie zadań potrzebują więcej czasu, gorzej uczą się na pamięć, w badaniach testowych popełniają więcej błędów. Dzieci palące papierosy mają niższy wzrost, mniejszą wagę ciała, mniejszy obwód klatki piersiowej. Osiągają gorsze wyniki w sporcie: w biegach, marszu i pływaniu.

7 ALKOHOLIZM Uzależnienie od alkoholu, czyli alkoholizm, jest chorobą, która zaczyna się i rozwija podstępnie, bez świadomości zainteresowanej osoby. Polega na nie kontrolowanym piciu napojów alkoholowych i może doprowadzić do przedwczesnej śmierci. Zwykle cierpi nie tylko sam uzależniony ale także jego rodzina, najbliżsi i sąsiedzi.

8 ALKOHOL WŚRÓD MŁODZIEŻY Badania wykazują, że: Piwo pije 73% chłopców i 67% dziewcząt Wino 69% chłopców i 36% dziewcząt Wódkę zaś odpowiednio 14% i 7%

9 NARKOMANIA Narkomania jest jedną z największych plag wysoko rozwiniętych społeczeństw. Mimo prób podjętych przez uczonych i rządy, dalej brakuje jasnych przyczyn rozmiarów tej tragedii.

10 Długotrwałe używanie środków odurzających prowadzi do ogólnego wyniszczenia organizmu, postępujących zmian psychofizycznych utrudniających lub uniemożliwiających funkcjonowanie jednostki w społeczeństwie.

11 LEKOMANIA Lekomania, czyli uzależnienie od leków, charakteryzuje się przymusem stałego lub okresowego zażywania leku w celu uniknięcia nieprzyjemnych doznań związanych z jego brakiem. Niebezpieczeństwo uzależniania się od leków polega między innymi na tym, że w miarę rozwoju uzależnienia chory musi przyjmować coraz większe dawki dla otrzymania pożądanego efektu.

12 DOPALACZE Stosowana w Polsce, potoczna nazwa różnego rodzaju produktów zawierających substancje psychoaktywne, które nie znajdują się na liście środków kontrolowanych przez ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii. Spożycie ich ma na celu wywołanie w organizmie jak najwierniejszego efektu narkotycznego substancji zdelegalizowanych.

13 KOMPUTERY, INTERNET Objawy internetowego nałogu: Silna potrzeba korzystania z komputera i trudności w kontrolowaniu tego zachowania. Uporczywe powracanie do sieci, mimo szkodliwych następstw (na przykład zaległości w nauce, pracy). Przedkładanie korzystania z Internetu ponad inne zajęcia i zobowiązania (sieć zastępuje normalne kontakty międzyludzkie, powoduje zaniedbywanie pracy, rodziny itd.).

14 CO ROBIĆ?  zainteresować dzieci grami rozwijającymi ich osobowość  zapewnić dzieciom dostęp do encyklopedii i programów edukacyjnych  nie zostawiać dzieci samych sobie!  otoczyć dzieci życzliwym zainteresowaniem!

15 NAŁÓG JEDZENIA Uzależnienie od jedzenia nie różni się praktycznie niczym od innych uzależnień. Jest to bowiem sposób zapanowania nad lękiem, odzyskaniem poczucia bezpieczeństwa, kontroli. W rzeczywistości życie wymyka się nam z rąk i stajemy się więźniem własnej choroby.

16 NIE BĄDŹ OBOJĘTNY! ZADAJ PYTANIE CZY NAPRAWDĘ WARTO? Leczenie uzależnień jest procesem długotrwałym, wymagającym współpracy osoby uzależnionej z terapeutą. POWIEDZ!!!

17 Jeśli sami sobie nie pomożemy to nikt nam nie pomoże Zastanawiacie się na pewno dlaczego wybrałem akurat te nałogi. Otóż dlatego, że prowadzą one do kalectwa lub do śmierci. W NAJWIĘKSZYM PROCENCIE NA STAN ZDROWIA WPŁYWA STYL ŻYCIA CZŁOWIEK W NAJWIĘKSZYM STOPNIU MOŻE MODYFIKOWAĆ WŁASNY STYL ŻYCIA PRAWIDŁOWY STYL ŻYWIENIA WPŁYWA NA UTRZYMANIE ZDROWIA I PRAWIDŁOWEJ MASY CIAŁA

18 NAJLEPSZĄ UCIECZKĄ OD NAŁOGÓW BĘDZIE Wysiłek fizyczny zabije w Tobie ostatnie chęci do jakiejkolwiek używki. Szczególnie polecane są: jazda na rowerze, basen, siłownia, aerobic. Skupisz swoją uwagę na czynnościach, które nie idą w parze z nałogiem.

19 Prezentacje przygotował Latko Adam klasa VI B

20 ŹRÓDŁA: www.psychologia.net.p/ http://o-uzaleznieniach.pl/ http://portalwiedzy.onet.pl/ http://info.zdrowie.gazeta.pl/temat/zdrowie grafika, zdjęcia pobrane z google


Pobierz ppt "MÓWIMY STOP NAŁOGOM. Nałóg to: - mocno utrwalona skłonność do wykonywania mniej lub bardziej przyjemnych czynności, które są często szkodliwe dla zdrowia,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google