Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Matematyka w skrócie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Matematyka w skrócie."— Zapis prezentacji:

1 Matematyka w skrócie

2 1.Tabliczka mnożenia http://www.learnyourtables.co.uk/pl/index2.htm *
3 4 5 6 7 8 9 10 19 12 14 16 18 20 15 21 24 27 30 28 32 36 40 25 35 45 50 42 48 54 60 49 56 63 70 64 72 80 81 90 100

3 2.Kolejność wykonywania działań:
1.działania w nawiasach 2. potęgowanie i pierwiastkowanie 3. mnożenie i dzielenie 4. dodawanie i odejmowanie

4 3. Wzory na figury płaskie

5 4.Wzory na bryły

6 5.Twierdzenie Pitagorasa
Jeżeli trójkąt jest prostokątny, to suma kwadratów długości przyprostokątnych jest równa kwadratowi długości przeciwprostokątnej.

7 6.Potęgi

8 Ciekawostki

9 Ciekawostki matematyczne:

10 LICZBY GNOMICZNE n 2n+1 n2 (n + 1)2 1 3 1 4 2 5 4 9 3 7 9 16 4 9 16 25
Liczby gnomiczne to liczby postaci 2n+1, które dodane do kwadratu liczby n dają kwadrat następnej liczby. n n n (n + 1)2

11 Zagadkowa liczba Pi

12 Zagadkowa liczba Pi Ciekawostki
W piramidzie Cheopsa stosunek sumy dwóch boków podstawy do wysokości wynosi 3,1416, czyli przybliżenie pi z dokładnością do czterech miejsc po przecinku! Dziś nie można stwierdzić czy był to zadziwiający przypadek, czy wynik geniuszu nieznanych nam z imienia uczonych Uczeni szukając kontaktu z cywilizacjami pozaziemskimi, wysłali w kosmos drogą radiową informację o wartości liczby π. Wierzą, że inteligentne istoty spoza Ziemi znają tę liczbę i rozpoznają nasz komunikat.

13 Liczby trójkątne

14 Liczby zaprzyjaźnione

15 Magia liczby 37 ?

16 Który odcinek jest dłuższy?

17

18 Jak grać, żeby zawsze wygrać?

19 Ciało ludzkie Uczeni oceniają, że ciało ludzkie składa się z
atomów. Silnki robiący 33 obroty na sekundę musiałby się obracać lat, żeby ilość obrotów dorównała liczbie ludzkich atomów. Kto by pomyślał jacy my jesteśmy skomplikowani...

20 Tabliczka Plimptona

21 Hipoteza Goldbacha

22 Bryły Platońskie

23 Parszywa dwunastka

24 Dziura budżetowa

25 Najtańsza furmanka

26 Najpiękniejszy wzór świata

27 UWAGA! Test na geniusza w naszej grupie

28 Znaleźć w przeciągu 30 sekund sumę liczb od 1 do 40

29 Pierwsze przebłyski geniuszu Karola Gaussa

30 Pierwsze przebłyski geniuszu Karola Gaussa

31 Nie zginiemy wcale tak szybko

32 Linki do stron matematycznych

33 Matematyka na wesoło http://matmaonline.republika.pl/

34 Hymn Matematyków Oj, patrzę, a pod płotem leży se funkcyja, Oj, już nie wszędzie ciągła, nie wiadomo czyja, Lecz się tym nie przejmowałem, wziąłem ją zróżniczkowałem. Czuję, że chryja z tego będzie ekstremalna, Bo rzecz takowa ponoć srodze jest karalna.  Lecz i tym się nie przejmuję - będzie trzeba się scałkuje. Oj, w którąkolwiek pójdę dzisiaj świata stronę  Wszędzie mnie straszą dziwne funkcje zespolone. Jeden fakt mnie zwłaszcza złości: sinus większy od jedności. Oj, każdy Brouwerowi winien bić pokłony Że wreszcie zlikwidował środek wyłączony  Stworzył nowe możliwości współczesnym i potomności.  Oj, czy ktoś zna odpowiedź, ja się ciągle waham  Jak szybko można biegać w przestrzeni Banacha? Oj, zapytam się Cauchy'ego, bo w niej zbieżne ciągi jego.  Oj, była dzisiaj w barze draka nadzwyczajna:  Barmankę klient prosił o butelkę Kleina. Ona się tym nie zraziła: czas do ceny doliczyła!  Oj, myślę sobie teraz, po co łamać głowę, Kiej wezmę, wstawię dalej funkcyje zdaniowe, Kto se za nie wstawi zdanie, nową zwrotkę wnet dostanie. Oj, myślę sobie czasem, a że sam się śmieje, Oj, czemu to zbiór wszystkich zbiorów nie istnieje. Oj byłby to hałas spory, gdyby zebrać wszystkie zbiory. Oj, myślę sobie czasem, co za pech fatalny, Że przedział (0,1) jest nieprzeliczalny.  Oj, jakby to dobrze było, gdyby się go przeliczyło.  Oj, jakie to wspaniałe zbiorów są zwyczaje, Że się uporządkować każdy dobrze daje. Zaraz się chłop lepiej czuje, jak se zbiór uporządkuje. Oj, myślę sobie myślę, myślę se dlaczego  W kwadracie każdym widać "dywan Sierpińskiego"  Byłby to fakt wzruszający, gdyby tak był latający. Oj próżno się człek prosty dorozumieć stara, Oj, co to jest za miara zwana miarą Haara. Są to takie miary głupie na lokalnej zwartej grupie. Oj myślę sobie, myślę od samego rana, Oj, w czym całka Lebesque'a lepsza od Riemanna. Głupio będzie Riemannowi, jak się w grobie o tym dowie. Oj, niech się każdy nisko Panu Bogu kłania, Że raczył zesłać tyle reguł wnioskowania  No, bo gdyby ich nie stało, z czego by się wnioskowało. Oj, czasem sobie w nocy próbuje pomału, Oj, w niezerowym ciele szukać ideału.  Lecz mam taki pech fatalny, że co znajdę, to trywialny.

35 Ile Ile równań niezależnych, Ile jest szeregów zbieżnych, Ile całek niewłaściwych, Ile na płaszczyźnie krzywych, Ile funkcji kwadratowych, Co nie mają miejsc zerowych. Ile krzywe mają siecznych, Ile jest układów sprzecznych, Ile różnych jest symetrii, Ile twierdzeń w geometrii, Ile przestrzeń ma wektorów, Co nie tworzą pustych zbiorów, Tyle szczęścia i radości W Twoim domu, razem z Gwiazdką, niech zagości.

36 Dowcipy 1.Zamknięto fizyka doświadczalnego, fizyka teoretyka i matematyka w trzech oddzielnych celach, z puszką jedzenia. Po miesiącu otwarto cele. U fizyka doświadczalnego ściany poobijane, puszka zmaltretowana, ale rozbita, a zawartość wyjedzona. Fizyk, choć wychudzony, żyje. W celi fizyka teoretyka. Ściany są całe pokryte wzorami, obliczeniami. Tylko jeden slad po uderzeniu, puszka precyzyjnie otwarta, a fizyk żyje. W ostatniej... Puszka nietknięta, na podłodze leży martwy matematyk, a na scianie widnieje napis: "Dany jest walec".

37 2. Pociągiem przez Szwajcarię jechali: fizyk doświadczalny, fizyk teoretyk i matematyk. Przez okno zobaczyli łąkę, na której pasły się trzy łaciate krowy. Fizyk doświadczalny stwierdził: - W Szwajcarii wszystkie krowy są łaciate. - O przepraszam. W Szwajcarii istnieją łaciate krowy - poprawił go kolega-teoretyk, a matematyk sprecyzował: - W Szwajcarii istnieją trzy krowy, które są łaciate przynajmniej z jednej strony.

38 3. Astronom, fizyk, informatyk i matematyk przejeżdżali pociągiem przez Anglię. Pierwszym widoczkiem, na który zwrócili uwagę było duże pole, na którym pasła się czarna krowa. Każdy z nich zrobił o tym uwagę w swoim kapowniczku: Astronom napisał: "Wszystkie obserwowane w Anglii krowy są czarne." Fizyk napisał: "Hipoteza robocza: krowy w Anglii są czarne." Informatyk napisał: "Anglia.krowy[1]:=czarna;" Matematyk napisał: "Istnieje w Anglii co najmniej jedno pole, na którym co najmniej jedna krowa z co najmniej jednej strony jest czarna."

39 4.Matematyk, fizyk i inżynier dostali po kawałku siatki do ogrodzeniowej i zadanie by ogrodzić jak największy teren. Inżynier ogrodził elegancki kwadrat. Fizyk obliczył że najlepszy stosunek powierzchni do obwodu ma koło i rozstawił siatkę w okrąg. Natomiast matematyk rozstawił siatkę byle jak, wszedł do środka i powiedział że jest na zewnątrz. 5. Biolog, fizyk i matematyk obserwują drzwi do windy. Najpierw weszły dwie osoby, a po jakimś czasie wyszły trzy. Biolog: Rozmnożyli się. Fizyk: Błąd pomiaru. Matematyk: Jak do środka wejdzie jeszcze jedna osoba to dom będzie pusty.

40

41 Przygotowała Daria Skwara Kl. 3B


Pobierz ppt "Matematyka w skrócie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google