Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Tradycje żywieniowe Wielkiej Brytanii

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Tradycje żywieniowe Wielkiej Brytanii"— Zapis prezentacji:

1 Tradycje żywieniowe Wielkiej Brytanii

2 Ogólnie o kuchni brytyjskiej
Kuchnia brytyjska nie ma najlepszej opinii w świecie. Nie można jej zaliczyć do szczególnie wykwintnych czy zdrowych. Niektórzy zarzucają jej wręcz brak smaku. I faktycznie jeśli idzie o ilość stosowanych przypraw – nie ma się czym pochwalić. Prawdopodobnie to właśnie ów fakt sprawił, że w Wielkiej Brytanii niezwykle popularne stały się potrawy kuchni o zdecydowanych smakach, np. indyjskiej, chińskiej.

3 ŚNIADANIE PO ANGIELSKU

4 Breakfast

5 Dodatkowo podaje się: tosty z masłem i dżemem płatki zbożowe z mlekiem owsiankę kawę lub herbatę soki owocowe sosy typu ketchup i brown sauce.

6 Śniadanie angielskie – tradycyjny posiłek (śniadanie) serwowany na ciepło w krajach Wysp Brytyjskich. Kiedyś codzienny w większości angielskich domów, obecnie podawany głównie w hotelach, pensjonatach. Śniadanie angielskie - fasola, boczek i jajko

7 OBIADY

8 Ploughman’s Lunch (lunch oracza) podawany jest głównie w pubach
Ploughman’s Lunch (lunch oracza) podawany jest głównie w pubach. Składa się z chleba, żółtego sera (często cheddar) i pikli z przybranymi, świeżymi warzywami. Zamiast sera serwuje się czasem szynkę lub pasztet.

9 Obiad w Wielkiej Brytanii odbywa się dosyć późno, bo ok. godziny 18-19
Obiad w Wielkiej Brytanii odbywa się dosyć późno, bo ok. godziny Współczesna kuchnia brytyjska jest różnorodna i nowatorska. Jako pierwsza wprowadziła dania na wynos, kanapki oraz Cornish Pasty (mięso i warzywa zapiekane w cieście). Niemniej warto również spróbować tradycyjnych dań, które przyrządzane są z wołowiny, mięsa jagnięcego i dziczyzny.

10 Zazwyczaj na obiad podaje się rybę (fish) z frytkami (chips)

11

12

13 Kiełbaska z Cumberlandu ro regionalna specjalność
Kiełbaska z Cumberlandu ro regionalna specjalność. Podawana z ziemniakami nosi nazwę Bangers and Mash.

14 Na zakończenie obiadu lub kolacji często podaje się ser
Na zakończenie obiadu lub kolacji często podaje się ser. Dojrzały cheddar to jeden z najpopularniejszych gatunków regionalnych.

15 DESERY

16

17

18

19 TEA TIME

20 Określenia takie jak „five o’clock”, „afternoon tea” czy „tea time” są powszechnie znane, jeśli nie na całym świecie, to przynajmniej w całej Europie. Anglik jest tak bardzo kojarzony z herbatą wypijaną codziennie o 17.00, że nawet w literaturze czy filmach właśnie ten element kultury jest akcentowany szczególnie. Dziś, chociaż tradycja jest jeszcze kultywowana przez starsze pokolenie a herbata nadal panuje niepodzielnie na wyspach, to obyczaje nieco się rozluźniły.

21 Anna Maria Russell, Duchess of Bedford
Za początki herbacianej kariery w Europie uważa się XVII wiek, kiedy to napój pojawił się za sprawą Holendrów na europejskich stołach. Do Anglii herbata trafiła w 1658 za sprawą kupca Thomasa Garrawaya, ale tradycję codziennego popołudniowego jej picia przypisuje się siedemnastej księżnej Bedfordu, Annie. Księżna miała tę niedoskonałość, że robiła się głodna około 16.00, a nie potrafiąc wytrzymać do kolacji podawanej z reguły późno, około 20.00, zlecała przynoszenie poczęstunku w postaci ciasta i herbaty.

22

23

24

25

26 Popołudniowe herbatki o piątej wychodzą już z mody, chociaż dla wielu rodzin jeszcze ten zwyczaj ma znaczenie, gdyż jest jedynym czasem wspólnym, kiedy wszyscy mogą się spotkać i porozmawiać.

27

28 Zakończenie Poza granicami Anglii kuchnia angielska często cieszy się reputacją pozbawionej wyrazistego smaku lub kojarzona jest z potrawami słabej jakości, lecz niektóre artykuły spożywcze i tradycje są ciągle pamiętane na całym świecie (np. Herbata).

29 ŹRÓDŁA kuchnia.wp.pl naobcasach.pl sciaga.pl mojewypieki.com wikipedia.pl wielka_brytania.lovetotravel.pl polemi.co.uk6 dpm-soldier.pl naturalnie.com.pl

30 Prezentację przygotowali:
Mateusz Kwiatkowski kl. IIa – oprawa graficzna, wstęp i zakończenie Aleksandra Lubińska kl. IIa- śniadania Patrycja Nosorowska kl. IIc- obiady i desery Emilia Raciborska kl. IIc – o herbacie

31 Dziękujemy za uwagę


Pobierz ppt "Tradycje żywieniowe Wielkiej Brytanii"

Podobne prezentacje


Reklamy Google