Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

II Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Jadwigi w Toruniu „20 lat wspólnie w gminie Łysomice’’ Samorząd Gminy Łysomice Nasza szkoła.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "II Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Jadwigi w Toruniu „20 lat wspólnie w gminie Łysomice’’ Samorząd Gminy Łysomice Nasza szkoła."— Zapis prezentacji:

1 II Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Jadwigi w Toruniu „20 lat wspólnie w gminie Łysomice’’ Samorząd Gminy Łysomice Nasza szkoła

2 Trochę historii Ostaszewo Toruńskie ( około roku 1400 nosiło nazwę Ostichau ) jest to mała wieś w Polsce, w gminie Łysomice, w województwie kujawsko- pomorskim, która leży 13 km od Torunia. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie toruńskim. Mieszkańcy dawniej głównie zajmowali się uprawianiem ziemi. Do prac polowych w XIX wieku sprowadzano robotników z Prus Wschodnich i Rosji. Od 1858 r. w posiadanie Ostaszewa wszedł pan Wagner. W 1878 r. wybudowano szosę Toruń – Chełmża, która przebiega przez wieś. W 1882 r. wybudowano linię kolejową oraz stację kolejową.

3 Wywiad na temat rozwoju Ostaszewa Toru ń skiego. Dzisiaj moim rozmówcą jest 59 - letni mieszkaniec Ostaszewa Toruńskiego, mój dziadek, pan Zbigniew Zawadzki. Dawid: Dzień dobry D ziadku. p. Zbigniew Zawadzki: Witam wnuka. D: Od ilu lat mieszka Dziadek w Ostaszewie? p. Z.Z.: W Ostaszewie mieszkam od 1972 roku, czyli 38 lat. D: Czy Dziadek dostrzega zmiany, jakie zaszły tu w ciągu ostatnich dwudziestu lat? p. Z.Z: Oczywiście, że tak. Przez ten okres czasu zmieniło się więcej na lepsze niż w w latach 1945 - 1989. D: Zacznijmy od przemian gospodarczych, które nastąpiły od 1990 roku. Czy to zmieniło życie mieszkańców na lepsze, czy może odwrotnie?

4 Wywiad p. Z.Z: Pierwszy etap zmian nie był zbyt korzystny dla mieszkańców wsi. Na terenie Ostaszewa działało Państwowe Gospodarstwo Rolne, które zostało sprywatyzowane. Wielu mieszkańców Ostaszewa straciło w wyniku tego pracę. Oprócz tego zlikwidowano miejscowy oddział Poczty Polskiej, mleczarnię oraz gorzelnię. Spadła także opłacalność produkcji rolnej dla rolników indywidualnych. D: Następne zmiany były pozytywne? p. Z.Z: Tak. Już w pierwszych latach powstały nowe prywatne sklepy z dobrym zaopatrzeniem a przy drodze krajowej zajazdy dla podróżnych, z których korzystają także miejscowi. Gmina dbała o to, aby pojawiali się tu inwestorzy. Powstało znane w naszym powiecie Centrum Ogrodnicze. W 2007 roku na terenie Ostaszewa powstała Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna składająca się, z potężnych firm japońskich takich jak : Sumika, Sharp, Orion.

5 Rozwój działalności gospodarczej w gminie Łysomice W sierpniu 2007 roku na terenie gminy Łysomice została otworzona Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Będzie istniała co najmniej do 2017 roku. Wszystkie firmy znajdujące się w PSSE korzystają z ulg podatkowych. Obecność japońskich koncernów przyczyniła się do rozwoju gospodarki w naszej gminie a także przyniosła zyski regionalnym przedsiębiorcom. Również skorzystali na tym mieszkańcy gminy. Nastąpiło ograniczenie bezrobocia na terenie naszej gminy, do pracy pozyskuje się pracowników z terenu całego powiatu toruńskiego. Docelowo przewiduje się, że zatrudnienie znajdzie około 10 tys. osób. Firma Sumika w Ostaszewie Firma Sharp w trakcie budowy w Ostaszewie

6 Bezpieczeństwo w naszej gminie Dawid: Każdemu człowiekowi do normalnego funkcjonowania potrzebne jest poczucie bezpieczeństwa. Co Dziadek sądzi o wk ł adzie radnych gminy Łysomice w e wzrost poziomu i ochrony życia mieszkańców naszej wsi? p. Z.Z: Moim zdaniem gmina stara się rozbudowywać Ostaszewo i poprawić warunki życia, jakie tutaj panują. Przykładem tego jest położenie nowego chodnika, który rozciąga się wzdłuż całej miejscowości. Chodnik przez Ostaszewo

7 Drogi w gminie D: Czy pozytywne zmiany dotyczą także dróg? p. Z.Z: Przez Łysomice przebiega trasa krajowa nr 1. Droga jest poważnie zniszczona. Dla nas mieszkańców gminy Łysomice problemem jest duży ruch. Kierowcy, nie mogąc dostać się do Torunia, próbują dotrzeć bocznymi drogami gminnymi, chcą ominąć korki w Łysomicach, przemieszcza ją się przez Ostaszewo, co powoduje wypadki. Władze gminy naciskane przez mieszkańców, stawiają na budowę zabezpieczeń, np. barierki przy budynkach użyteczności publicznej. Skręt w lewo na Ostaszewo

8 Edukacja D: Ogromne znaczenie dla mieszkańców gminy ma edukacja. Jakie możliwości zapewnia samorząd dzieciom i młodzieży w Ostaszewie? p. Z.Z: Dzieci mają wiele możliwości rozwijania swoich talentów i zainteresowań. Szkoła organizuje koła teatralne, muzyczne, plastyczne oraz przyrodnicze. Na zdjęciach widzimy dwa budynki Szkoły Podstawowej w Ostaszewie. Została ona odmalowana, wyremontowano pracownię komputerową i zakupiono nowy sprzęt informatyczny oraz odnowiono salę gimnastyczną dla uczniów. Fundusze pochodziły z budżetu gminy. W prace włączali się także mieszkańcy Ostaszewa. Od dwóch lat w budynku szkoły działa przedszkole.

9 Rozwój sportu D: Mówi się, że : ‘’Sport to zdrowie’’. W jakim stopniu zmieniły się warunki do uprawiania sportu w ciągu 20 lat w naszej gminie? p. Z.Z: Około 8 lat temu powstało boisko do piłki nożnej. Natomiast na terenie starego, betonowego boiska szkolnego, rok temu wybudowano nowy obiekt sportowy w ramach programu ‘’Orlik 2012’’. G mina postarała się o dofinansowanie. Ostaszewo może także pochwalić się A - klasową drużyną piłkarską o nazwie Ludowy Zespół Sportowy Mustang Ostaszewo. Istnieje ona od 1948 r oku. Herb drużyny piłkarskiej w Ostaszewie

10 ‘’Orlik 2012’’ Przemiana boiska sportowego Stare, betonowe boisko sportowe. To zdjęcie zostało zrobione krótko przed rozpoczęciem budowy. A o to owoc ciężkiej pracy po kilku miesiącach budowy.

11 Rozrywka Co roku w Ostaszewie odbywa się festyn z okazji święta pracy. W tym dniu już od rana rozgrywane są mecze piłki nożnej pomiędzy reprezentacjami sołectw gminy Łysomice. Bardzo często klub Honorowych Dawców Krwi organizuje turnieje tenisa stołowego oraz szachów. Ponadto powstało gminne koło wędkarskie. Dokonano tego dzięki samorządowi lokalnemu, ponieważ potrzebne było wsparcie pieniężne z jego strony, aby zagospodarować zbiornik wodny w Ostaszewie, na którym odbywają się zawody wędkarskie.

12 Pomoc innym… D: Czy na terenie Ostaszewa istnieją jakieś organizacje pomagające ludziom? p. Z.Z: Tak. Od 1986 roku istnieje klub Honorowych Dawców Krwi. Jego działalność jest wspierana przez Urząd Gminy w Łysomicach. Oto medale zdobyte przez członków klubu Honorowych Dawców Krwi w Ostaszewie Toruńskim.

13 Zako ń czenie wywiadu D: Proszę powiedzieć czy jest Dziadek zadowolony z obecnego poziomu życia w Ostaszewie? p. Z.Z: Tak, jestem zadowolony. Myślę, że od roku 1990 nastąpiły korzystne zmiany w życiu mieszkańców. Spory wpływ miało na to powstanie samorządu gminnego. Ludzie przekonali się, że sporo spraw zależy od nich samych. Nauczyli się dbać o pieniądze publiczne. D: Bardzo dziękuję za interesującą rozmowę. Wywiad prowadził Dawid Zawadzki.

14 Dawid Zawadzki: klasa I A społeczno – prawna E-mail: daw-zaw93@wp.pl Data ur. 1993 rok Magda Brukarzewicz: klasa I A społeczno – prawna, E-mail: maggda90@interia.eu Data ur. 1993 rok Szkoła: Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Toruniu II Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Jadwigi w Toruniu ul. Kosynierów Kościuszkowskich 6 Imię i nazwisko opiekuna: pan Jacek Zywert E-mail: zywjac@wp.pl W skład Zespołu Projektowego wchodzą… Wyrażamy zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie naszych danych osobowych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, z siedzibą w Warszawie przy ul. Noakowskiego 10, w celach promocyjnych i informacyjnych programu Młodzieżowa Akcja Obywatelska – 20 lat później zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002 r. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.) teraz i w przyszłości. Wiemy, że przysługuje nam prawo wglądu do naszych danych oraz do ich poprawienia, a także ewentualnego usunięcia.


Pobierz ppt "II Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Jadwigi w Toruniu „20 lat wspólnie w gminie Łysomice’’ Samorząd Gminy Łysomice Nasza szkoła."

Podobne prezentacje


Reklamy Google