Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Gimnazjum nr7 w Koninie im. Gen. Władysława Sikorskiego 20 lat samorządności w Koninie Samorząd Miasta Konin.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Gimnazjum nr7 w Koninie im. Gen. Władysława Sikorskiego 20 lat samorządności w Koninie Samorząd Miasta Konin."— Zapis prezentacji:

1 Gimnazjum nr7 w Koninie im. Gen. Władysława Sikorskiego 20 lat samorządności w Koninie Samorząd Miasta Konin

2 W tym roku mija dokładnie 20 lat od uchwalenia i wcielenia w życie Ustawy o samorządzie terytorialnym (obecnie gminnym) z 8 marca 1990 roku. Na początku maja 1990 r. miasto i region szykowały się do pierwszych demokratycznych wyborów samorządowych. Samorządność w Polsce

3 Ustawę przywracającą instytucje samorządu terytorialnego można uznać za postawienie fundamentu pod gmach nowej Rzeczypospolitej - ocenił w przesłaniu do samorządowców szef PE Jerzy Buzek. Lech Wałęsa zaznaczył w liście, że sukces samorządowców to sukces Polski. Odzyskanie państwa dla obywateli, uwolnienie niezbędnej dla rozwoju każdej wspólnoty energii społecznej i potencjału indywidualnej twórczości to warunek kształtowania demokracji rozumianej nie tylko jako możliwość demokratycznego wyboru władzy politycznej, ale również jako możliwość współodpowiedzialności obywateli za sprawy publiczne - ocenił szef Parlamentu Europejskiego. Fragment wypowiedzi Jerzego Buzka i Lecha Wałęsy

4 "Przywrócenie samorządności oznaczało odejście od narzuconych w czasach komunistycznych centralizacji. Dawało szansę na budowanie państwa lokalnie, wzmacniało więzi, wspierało rozwój społeczeństwa. Wprowadzane reformy samorządowe są uznawane za jedne z najlepiej przeprowadzonych i zwieńczonych sukcesem zmian ustrojowych w Polsce" - napisał Lech Wałęsa.

5 Mieszkańcy Konina oceniają samorządowców Od 20 lat w Polsce rządzą na szczeblu lokalnym samorządy terytorialne. Czy, Twoim zdaniem, w tym czasie, w naszym mieście zaszły zmiany w otoczeniu, życiu mieszkańców?

6 Czy na zachodzące zmiany miały wpływ lokalne władze?

7 Czy, Twoim zdaniem, samorząd lokalny jest potrzebny?

8 Czy władze Konina uwzględniają w swoich działaniach potrzeby mieszkańców? Ankieta przeprowadzona na ulicach Konina

9 O zasadności i potrzebie samorządu – niech przemówią fakty Przeprawa przez rzekę Wartę Przeprawa przez rzekę Wartę jest efektem długo letnich starań samorządowców Konina. Dzięki sprawnym i umiejętnym zarządzeniom samorząd Koniński został dofinansowane ze środków UE. całkowity koszt budowy mostu wyniósł 203 755 614, 42 zł. Z czego, aż 150 021 266,25 zł. zostało dofinansowane.

10 Szkolne boiska – „Orlik 2012” Jedno z takich boisk, które powstały w Koninie zostało wybudowane przy naszym gimnazjum. Nowe boiska umożliwiają młodzieży rozwijanie się w sporcie. Koszt takiego boiska wyniósł 1,5 mln zł. Z tego 333 tys. zł pochodzi z budżetu państwa, tyle samo dał samorząd wojewódzki, reszta to wkład finansowy miasta.

11 Aula PWSZ w Konie – obecnie w budowie (planowany wygląd) Aula, która jest obecnie w budowie będzie jedną z najnowocześniejszych tego typu budowli w naszej okolicy. Nowa aula będzie niewątpliwie widokówka Konina i dumą samorządowców. Dzięki takim inwestycją do Konina na studia będzie przyjeżdżać coraz więcej nowych studentów. Ale takie inwestycje to również duże wydatki. Całkowity koszt budowy wynosi 14 494 580,19 zł z czego 2 100 000,00 zł to środki samorządu Konina.

12 Rozmowa z samorządowcami Konina Jaka, Pana zdaniem, jest rola samorządu terytorialnego w naszym kraju? Reforma podziału administracyjnego kraju wprowadzona z dniem 1 stycznia 1999 roku spowodowała zmiany w strukturze samorządu terytorialnego i zapewniła mieszkańcom większy wpływ na podejmowanie decyzji lokalnych. Obok gmin, zostały powołane powiaty samorządowe, a w województwach - samorządy wojewódzkie. Stworzone zostały podstawy samorządności na wszystkich szczeblach i nastąpił wzrost ustrojowego znaczenia gmin regionów. Konin uzyskał status miasta na prawach powiatu. Zwiększyła się ilość zadań, ale i samodzielność miasta. Tadeusz Wojdyński - Wiceprzewodniczący Rady Miasta Konina.

13 Prezydent Miasta Konina Kazimierz Pałasz. Co czeka koniński samorząd w następnych latach? Mam jasny plan rozwoju tego miasta. Wiem czego jeszcze nie posiadamy i jak to osiągnąć. Zdaję sobie sprawę, że o rozwoju każdego ośrodka decyduje ilość inwestycji. I to nie tylko wewnętrznych, ale i tych z zewnątrz. By tak się stało należy pracować nad poprawą infrastruktury, nad stałym wzbogacaniem oferty kształcenia zawodowego, które będzie odpowiadać potrzebom rynku pracy. Wiem, że należy pracować nad poprawieniem aktywności gospodarczej konińskiej społeczności i wspierać rozwój małych i średnich przedsiębiorstw. Nasze zachęty dla przedsiębiorców są już wśród przedsiębiorców znana. Wspólnym wysiłkiem zrobiliśmy wiele dobrych rzeczy i wiele jeszcze możemy razem zrobić. Czy Konin ma strategie rozwoju? Dążąc do zapewnienia zrównoważonego rozwoju miasta oraz lepszego zaspokojenia potrzeb mieszkańców opracowana została i przyjęta przez Radę Miasta Strategia Rozwoju Miasta Konina, której misją jest dbałość o wzrost jakości życia mieszkańców oraz rozwój gospodarczy miasta, chcemy być Miastem otwartym na wyzwanie XXI wieku, dostosowanym do wymagań jednoczącej się Europy. Strategia Rozwoju Konina 2007-2015 stanowi odpowiedź na konieczność stosowania nowych jakościowo stylów i form zarządzania miastem. Jest ona jednym z elementów zarządzania strategicznego, rozumianego jako świadomy, systematyczny i ukierunkowany na przyszłość proces ciągłego przygotowywania i podejmowania decyzji dotyczących przyszłego poziomu rozwoju gminy.

14 Dlaczego przedsiębiorcy powinni inwestować w Koninie? Konin to miasto o dużym potencjale ekonomicznym, infrastrukturalnym oraz demograficznym. Główne zalety Konina to: dogodne położenie logistyczne Miasta pod względem logistycznym, gwarantujące szybki dostęp do autostrady A2 oraz linii kolejowej wschód - zachód, znakomicie ulokowane i uzbrojone tereny inwestycyjne, posiadające aktualne plany zagospodarowania przestrzennego, możliwość skorzystania z bezpośredniej dostawy energii elektrycznej z Zespołu Elektrowni PAK S.A., produkującego najtańszą w Polsce energię elektryczną, doskonale przygotowana kadra potencjalnych pracowników, świetnie rozwinięte otoczenie organizacyjne gospodarki (duża liczba instytucji wspierających przedsiębiorczość, m.in. Regionalna Instytucja Finansująca, banki oraz urząd celny), zwolnienie z podatku od nieruchomości do 10 lat, uzależnione od liczby nowo utworzonych stanowisk pracy, przyjazny klimat inwestycyjny, będący udziałem zarówno władz samorządowych jak i mieszkańców Miasta, atrakcyjne tereny i obiekty rekreacyjne zapewniające możliwość aktywnego wypoczynku.

15 Eryk Wojciechowski 19.05.1994, eryk6a@onet.eu, klasa IIIeryk6a@onet.eu Łukasz Miłkowski 6.06.1994, lukasz-milkowski@wp.pl, klasa IIIlukasz-milkowski@wp.pl Marek Leśniewicz 13.04.1994, Cygan955@wp.pl, klasa IIICygan955@wp.pl Marcel Marciniak 31.10.1994, ProBoszcz@wp.pl, klasa IIIProBoszcz@wp.pl Szymon Blicharski 28.04.1994, elejdyn@mtv.pl,klasa IIIelejdyn@mtv.pl Gimnazjum nr.7 im. Gen. Władysława Sikorskiego w Koninie Mgr Mirosława Wieczorkiewicz tel. 606345311 W skład Zespołu Projektowego wchodzą… Wyrażamy zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie naszych danych osobowych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, z siedzibą w Warszawie przy ul. Noakowskiego 10, w celach promocyjnych i informacyjnych programu Młodzieżowa Akcja Obywatelska – 20 lat później zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002 r. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.) teraz i w przyszłości. Wiemy, że przysługuje nam prawo wglądu do naszych danych oraz do ich poprawienia, a także ewentualnego usunięcia.


Pobierz ppt "Gimnazjum nr7 w Koninie im. Gen. Władysława Sikorskiego 20 lat samorządności w Koninie Samorząd Miasta Konin."

Podobne prezentacje


Reklamy Google