Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rodzina.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rodzina."— Zapis prezentacji:

1 Rodzina

2 Wiele polskich rodzin jest wielopokoleniowych
Wiele polskich rodzin jest wielopokoleniowych. Seniorzy mieszkają z dziećmi lub bardzo blisko. Dorosłe dzieci się nimi opiekują, a wnuki odwiedzają, czasem pomagają w opiece nad seniorami.

3

4 W polskich rodzinach często obchodzi się uroczyście rocznice ślubów i urodziny dziadków i pradziadków.

5

6 Bardzo często prace w kuchni, porządkowe domowe i opiekuńcze wobec dzieci i osób starszych wykonują w rodzinie kobiety. Taka sytuacja dominowała w starszym pokoleniu. Obecnie to się wolno zmienia.

7

8 W młodszych małżeństwach modniejszy jest elastyczny podział obowiązków
W młodszych małżeństwach modniejszy jest elastyczny podział obowiązków. Nieraz kobiety wykonują bardziej odpowiedzialną pracę zawodową i mają mniej czasu na zajęcia domowe. Mężczyźni częściej wykonują prace dotychczas wykonywane tylko przez kobiety jeśli zachodzi taka potrzeba.

9 W polskiej rodzinie bardzo ważnym świętem rodzinnym są chrzciny i komunia dzieci, święta, które odbywają się w kościele . Potem w domach organizuje się spotkania rodzinne i przyjęcia. Dzieci otrzymują prezenty. Szczególnie ważni są wtedy rodzice chrzestni.

10

11 Rodziny polskie spotykają się przy zmarłej osobie z rodziny ,uczestniczą w mszy , idą na cmentarz, a potem organizują stypę.

12 W Polsce obchodzi się uroczyście w rodzinach urodziny i imieniny
W Polsce obchodzi się uroczyście w rodzinach urodziny i imieniny. Są one okazją do składania życzeń, dawania prezentów i spotkań rodzinnych oraz przyjęć.

13

14 Macierzyństwo i ojcostwo najczęściej od zawsze w Polsce było w wielu rodzinach radosnym faktem

15

16 Rodzina dla wielu Polaków i Polek jest bardzo ważna, większość chce ją założyć. W rodzinie bardzo ważne są dzieci.

17

18 W Polsce jest wiele rodzin wielodzietnych, w rodzinach naszych dziadków i rodziców było zwykle więcej niż troje rodzeństwa. Obecnie są rodziny wielodzietne, ale więcej jest rodzin, w których żyje jedno, dwoje, rzadziej troje dzieci. W Polsce w ostatnich latach jest tendencja spadkowa w kwestii liczby narodzin .

19

20 Dawniej w polskich rodzinach rzadko było tylko jedno dziecko, co zdarza się często obecnie

21

22 Babcia i dziadek żyją w bliskiej więzi ze swoimi dziećmi i wnukami
Babcia i dziadek żyją w bliskiej więzi ze swoimi dziećmi i wnukami. Często babcie bardzo pomagają w prowadzeniu domu swoim dzieciom w ich rodzinach oraz opiekują się codziennie dziećmi. W starszym pokoleniu dziadek i babcia często podporządkowują swoje życie pomaganiu dzieciom. Tradycyjnie to kobiety w wieku emerytalnym pomagają młodym rodzinom w wychowywaniu dzieci ,opiece nad nimi, prowadzeniu domu. Ostatnio ze względu na to, że więcej kobiet pracuje, babcie nawet łączą pracę z pomaganiem.

23

24 Polskie rodziny zwykle część urlopu spędzają razem
Polskie rodziny zwykle część urlopu spędzają razem. Nawet nastolatki często jeżdżą razem z rodzicami. Od wielu lat modne były wyjazdy nad Bałtyk , w Tatry oraz na Mazury. Podczas urlopu odwiedza się często rodzinę.

25

26 Coraz częściej modna jest turystyka rodzinna weekendowa lub wakacyjna w Polsce –polskie rodziny zwiedzają zabytkowe miasta i miasteczka Polski. O d lat 90. często są to wyjazdy zagraniczne, szczególnie : latem nad ciepłe morza, zimą na zaśnieżone stoki narciarskie

27

28 Dawniej bardzo często Polki kobiety matki spędzały czas ze swoimi dziećmi, łącząc prace domowe i zabawę z nimi. Chętnie chodziły z dziećmi na spacery do lasu nad rzekę organizowały im czas na łonie natury. Nawet jeśli pracowały zawodowo, częściej poświęcały dzieciom więcej czasu.

29

30 Ale niektórzy ojcowie też cenili czas spędzany z dziećmi

31

32 Kiedyś kobiety rzadko miały hobby
Kiedyś kobiety rzadko miały hobby. Teraz matki , czasem babcie równie często co ojcowie i dziadkowie dbają o swoją kondycję fizyczną, uprawiają codzienne sporty, chodzą na siłownię, biegają.

33

34 Mężczyźni tradycyjnie są w polskiej rodzinie odpowiedzialni za prace techniczne

35

36 Nasze BABCIE wychodziły za mąż wcześniej niż NASZE MAMY
Nasze BABCIE wychodziły za mąż wcześniej niż NASZE MAMY .Obecnie często młode wykształcone kobiety wychodzą za mąż w wieku ok. 30 lat.

37

38 Tradycyjne rodziny spotykają się na weselach
Tradycyjne rodziny spotykają się na weselach. W małych miejscowościach i na wsi są one dużymi przyjęciami. Nawet na osób. Niektórzy rezygnują z tej tradycji. Urządzają skromne przyjęcia w restauracji

39

40 Najwięcej jest w Polsce ślubów kościelnych, w starszym pokoleniu rzadkością były związki bez ślubu. Takie związki nieraz zakładają młodzi Polacy, ale częściej w dużych miastach., rzadziej na wsi i w małych miasteczkach.

41

42 Koniec


Pobierz ppt "Rodzina."

Podobne prezentacje


Reklamy Google