Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

TYDZ I EŃ WYCHOWANIA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "TYDZ I EŃ WYCHOWANIA."— Zapis prezentacji:

1 TYDZ I EŃ WYCHOWANIA

2 DEFICYT WYCHOWYWANIA David Cameron po zamieszkach młodzieży w Anglii wskazał na przyczyny: postępująca demoralizacja: „degrengolada moralna”, brak poczucia odpowiedzialności za siebie i innych, nieskuteczność systemu edukacji, nieskuteczność działań wychowawczych prowadzonych przez rodziców, unikanie przez polityków jasnego wartościowania różnych sytuacji w kategoriach dobra i zła.

3 DEFICYT WYCHOWYWANIA David Cameron wskazuje konkretnie drogi prowadzące do demoralizacji: dzieci bez ojców, szkoły bez dyscypliny, nagradzanie bez wysiłku, przestępstwa bez kary, prawa bez obowiązków, społeczeństwo bez kontroli.

4 WSZYSCY ZACZNIJMY WYCHOWYWAĆ
Człowiek, aby stać się tym, kim powinien ostatecznie być, koniecznie potrzebuje wychowania oraz kochających i wymagających zarazem wychowawców.

5 WSZYSCY ZACZNIJMY WYCHOWYWAĆ
Jan Paweł II w paryskiej siedzibie UNESCO: "W wychowaniu bowiem chodzi właśnie o to, aby człowiek stawał się bardziej człowiekiem…".

6 WSZYSCY ZACZNIJMY WYCHOWYWAĆ
„W każdym młodym nawet najbardziej nieszczęśliwym istnieje zapalny punkt dobra. Pierwszym obowiązkiem wychowawcy jest poszuki-wanie tego punktu, tej wrażliwej struny serca i wyciągnięcia z tego zysku” (ks. Bosko)

7 WSZYSCY ZACZNIJMY WYCHOWYWAĆ
Trudności w wychowaniu a) zachwianie tradycyjnych wzorców wychowawczych, b) rosnące tempo życia. Mamy coraz mniej czasu dla siebie i swoich bliskich, c) coraz częstsza bezradność wielu rodziców wobec zadań, jakie stawia przed nimi wychowanie.

8 WSZYSCY ZACZNIJMY WYCHOWYWAĆ
Czas poświęcony przez rodziców swoim dzieciom od pierwszych chwil ich życia jest nie do zastąpienia!

9 WSZYSCY ZACZNIJMY WYCHOWYWAĆ
„Nauczyciel widziany tylko na katedrze jest nauczycielem i niczym więcej. Ale jeśli uda się z młodymi na przerwę, staje się dla nich jak brat” (ks. Bosko)

10 WSZYSCY ZACZNIJMY WYCHOWYWAĆ
Rodzice - pierwsi i najważniejsi wychowawcy i nauczyciele swych dzieci - nie muszą być zdani na własne siły. Z pomocą przychodzą im środowiska odpowiedzialne za dzieło wychowania - szkoła i Kościół.

11 WSZYSCY ZACZNIJMY WYCHOWYWAĆ
Kościół ma obowiązek i pragnienie, by służyć dziełu wychowania. Czyni to przez duszpasterstwo i katechezę, a także poprzez katolickie szkoły.

12 WSZYSCY ZACZNIJMY WYCHOWYWAĆ
Żyjemy w czasach, gdy polska rodzina, szkoła i Kościół mogą znów mówić jednym głosem. Skorzystajmy z tej szansy!

13 WSZYSCY ZACZNIJMY WYCHOWYWAĆ
Być nauczycielem dzisiaj - uczyć i wychowywać - to wielka sztuka prowadzenia dzieci i młodzieży "pod prąd" negatywnych zjawisk i zagrożeń.

14 INTEGRALNY ROZWÓJ CZŁOWIEKA
Nie da się skutecznie wychowywać bez świadomości celu, do którego ten proces ma prowadzić. Kościół zwraca uwagę na pełny rozwój osoby ludzkiej.

15 INTEGRALNY ROZWÓJ CZŁOWIEKA
Dzisiaj bardzo często akcentuje wiedzę i umiejętności. Wszystkie umiejętności mogą przynieść owoce tylko wtedy, gdy towarzyszyć im będzie dojrzała osobowość i ukształtowany charakter, a przede wszystkim odpowiednio uformowane sumienie.

16 INTEGRALNY ROZWÓJ CZŁOWIEKA
Jan Paweł II: „Wychowanie ulega degradacji, kiedy zmienia się w czyste kształcenie. Proste, wyrywkowe gromadzenie umiejętności, metod i informacji nie może bowiem zadowolić ludzkiego głodu i pragnienia prawdy".

17 INTEGRALNY ROZWÓJ CZŁOWIEKA
Jan Paweł II: „Ocenianie wyników szkoły to nie tylko ilość osób zdających egzaminy, poziom intelektualny, osiągnięcia w konkursach. Oddziaływanie szkoły to także wychowanie, kształcenie, wspomaganie integralnego wzrostu w człowieczeństwie. To sfera ducha: dorastanie przy pomocy łaski do wolności radości dzieci Bożych".

18 BÓG W SERCU DZIECKA Każda matka i każdy ojciec pragną szczęścia swoich dzieci. Jednak pełne szczęście człowiek może odnaleźć jedynie w Bogu.

19 BÓG W SERCU DZIECKA „Rodzice młodych powierzają nam chłopców z zamiarem wykształcenia. Ale Pan zsyła nam ich, abyśmy zainteresowali się ich duszami. Cała reszta to tylko środki” (ks. Bosko)

20 BÓG W SERCU DZIECKA Rodzice, którzy troszczą się o rozwój życia Bożego w sercu własnego dziecka, przekazują mu fundament, na którym będzie mogło się oprzeć całe jego życie, a którego nie zburzą "deszcze, potoki i wichry" życiowych doświadczeń.

21 DLA WSZYSTKICH WYCHOWAWCÓW
Wychowawca to ktoś, przy kim wychowanek, staje się najpiękniejszą wersją samego siebie. (ks. Marek Dziewiecki)

22 Opracował ks. Marcin Kozyra SDB
Dziękuję za uwagę! Opracował ks. Marcin Kozyra SDB


Pobierz ppt "TYDZ I EŃ WYCHOWANIA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google