Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Internet - źródło zagrożeń czy korzyści

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Internet - źródło zagrożeń czy korzyści"— Zapis prezentacji:

1 Internet - źródło zagrożeń czy korzyści

2 Historia internetu

3 Internet narodził się 29 października 1969 roku w Stanach Zjednoczonych. To właśnie tego dnia odbyła się pierwsza próba transmisji danych przez sieć ARPANET. Odbyła się ona między Uniwersytetem Kalifornijskim w Los Angeles, a ośrodkiem naukowym Stanford Research Institute. Sieć została stworzona przez organizację o nazwie ARPA (Advanced Research Projects Agency), która w Pentagonie zajmowała się projektami badawczymi wspieranymi przez wojsko i na swoim koncie miała między innymi lądowanie człowieka na księżycu.

4 W pracach nad siecią brało udział kilkudziesięciu ekspertów
W pracach nad siecią brało udział kilkudziesięciu ekspertów. Jednym z nich był Paul Baran.Początkowo sieć ARPANET łączyła cztery komputery umiejscowione w czterech amerykańskich uniwersytetach.

5 Historia Internetu w Polsce sięga 1991 roku
Historia Internetu w Polsce sięga 1991 roku. Wtedy właśnie przy Uniwersytecie Warszawskim powstała NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa). Na początku było jej jednak daleko do sieci komputerowej, był to raczej zespół koordynacyjny. W dużej mierze to ten zespół, po kilku miesiącach negocjacji, wywalczył podłączenie Polski do Internetu. 17 sierpnia 1991 roku nawiązano pierwsze połączenie z Polski, wykorzystujące protokół TCP/IP.

6 Fizyk z Uniwersytetu Warszawskiego Rafał Pietrak połączył się z Janem Sorensenem na Uniwersytecie Kopenhaskim. Oficjalnie Polska została podłączona do Internetu 20 grudnia 1991 roku. Rok później Telekomunikacja Polska uruchomiła POLPAK, pierwszą polską sieć pakietową, opartą na brytyjskim protokole X.25 ISPP, ale w pełni kompatybilną z protokołem TCP/IP. Polska nadrabiała straty spowodowane komunizmem.

7 Milowym krokiem w rozwoju polskiego Internetu było uruchomienie BBS Maloka. BBS (ang. Bulletin Board System) to komputer, który poprzez zainstalowane oprogramowanie pozwala użytkownikom łączyć się z nim, logować i korzystać ze zgromadzonych na nim informacji. BBS-y na całym świecie połączone były w sieć Fidonet, której historia sięga 1982 roku. Sieć ta była oparta tylko i wyłącznie na zwykłych modemach i łączach telefonicznych. Fidonet wziął nazwę od... psa swojego twórcy, wabiącego się Fido! Założycielem Maloki i jednym z pionierów Internetu w Polsce był Stanisław Tymiński, kanadyjski biznesmen polskiego pochodzenia.

8 Maloka oferował typowe dla BBS-ów usługi, takie jak: forum, chat i proste gry online, ale znacznie ważniejsze było to, że oferował Polakom połączenie z Internetem z prędkością 9,6 kb/s (9600 b/s). Nie była to może zawrotna prędkość, ale wreszcie „zwykły” obywatel mógł połączyć się z Internetem, a nie jedynie z siecią Fidonet.

9 Maloka działał do 31 lipca 1996 roku
Maloka działał do 31 lipca 1996 roku. Wtedy to Telekomunikacja Polska uruchomiła usługę dostępu do Internetu dla wszystkich swoich abonentów – wystarczyło podłączyć modem do gniazdka telefonicznego. Opłaty były pobierane za impulsy (co trzy minuty). Ponieważ możliwość połączenia się z globalną siecią stała się powszechna, Maloka przestał być potrzebny. BBS-y i sieć Fidonet były stale wypierane przez Internet. W 1995 roku Fidonet miał w Polsce ponad 300 węzłów, w 2003 – już niecałe 100, a do dziś ta liczba jeszcze zmalała.

10 Dzisiaj Internet wciąż rozwija się bardzo szybko
Dzisiaj Internet wciąż rozwija się bardzo szybko. Od kilku lat mamy do czynienia z czymś, co specjaliści nazywają Web Internet przybrał nową formę, a coraz większą rolę odgrywa medium dotąd rzadko w nim spotykane – wideo.

11 Popularność serwisów powstających z niczego, a w ciągu bardzo krótkiego czasu zrzeszających miliony użytkowników, takich jak YouTube, tylko udowadnia, jak szybko Internet może ewoluować.

12 Standard Web 2.0, według którego tworzone są współczesne strony internetowe, stawia na interakcję. Użytkownik nie ma być widzem, ma być uczestnikiem. Na wspomnianym już YouTube możemy nie tylko oglądać filmy, ale też je wysyłać.

13 Mamy coraz więcej stron typu wiki, na których użytkownik nie tylko ma korzystać ze zgromadzonych informacji, ale również może je dodawać (przykładem takiej strony jest Wikipedia).

14 Powstają strony takie jak Digg – witryny z wiadomościami pozwalające decydować czytelnikom, która wiadomość jest najważniejsza i powinna znaleźć się na stronie głównej.

15 Są wreszcie przeróżne blogi, dzięki którym każdy, kto tylko ma coś do powiedzenia , może podzielić się tym z internautami. Dzisiejszy Internet stawia na interakcję.

16 Web 2. 0 to nie tylko uczestnictwo
Web 2.0 to nie tylko uczestnictwo. To również mobilność i łatwość obsługi. Czasy, gdy połączenie z Internetem zapewniał tylko komputer, bezpowrotnie minęły. Sieć stoi przed nami otworem również wtedy, gdy korzystamy z palmtopów, telefonów komórkowych, nowoczesnych odtwarzaczy multimedialnych (jak iPod Touch), a nawet lodówek! Serwisy internetowe dążą do łatwej, możliwie intuicyjnej obsługi, co ma skusić ludzi starszych, nieobytych z komputerami i bardziej niechętnych nowościom.

17 Co czeka Internet jutro. A pojutrze
Co czeka Internet jutro? A pojutrze? Możemy tylko spekulować, ale „standard” Web 3.0 już jest opracowywany. W związku z szybkim wzrostem prędkości połączeń internetowych globalna sieć w wersji 3.0 ma zabrać nas do trójwymiarowego świata.

18 Na zaawansowanym etapie są prace nad projektem Semantic Web, czyli takim sposobem tworzenia stron internetowych, aby były one zrozumiałe nie tylko dla człowieka, ale także dla maszyny.

19 To marzenie Bernersa-Lee ma pomóc w tworzeniu „inteligentnej sieci”, w której komputer rozróżniałby treści podobnie jak człowiek. (Na przykład słowo klucz. W tej chwili komputer nie jest w stanie rozróżnić, czy chodzi nam o klucz do drzwi czy do odkręcania śrub.Ze względu na identyczną pisownię maszyna uznaje to za jeden przedmiot. Wkrótce ma się to zmienić.

20 Nie wiadomo, czy wszystkie zakładane dziś standardy sieci 3
Nie wiadomo, czy wszystkie zakładane dziś standardy sieci 3.0 się przyjmą. Nie wiadomo, czy najpopularniejsze dziś strony internetowe stawiające na interakcję utrzymają dominującą pozycję. Czy Internet będzie wciąż taki, jakim znamy go dziś, czy wkroczy do niego sztuczna inteligencja? Nie wiadomo, ale jedno jest pewne: niewiele jest na świecie projektów rozwijających się równie dynamicznie.

21 Korzyści związane z korzystaniem z Internetu

22 Grupy dyskusyjne Dzięki grupom i forom tematycznym możemy poszerzyć naszą wiedzę, a także poznać ludzi o podobnych zainteresowaniach.

23 Bankowość internetowa
Zaletą posiadania konta w banku internetowym jest z pewnością możliwość przeprowadzania tranzakcji o każdej porze dnia i nocy, z każdego miejsca na świecie. Inną zaletą jest fakt niższych kosztów utrzymania takiego konta i większe oprocentowanie.

24 Zakupy przez Internet Z dnia na dzień przybywa coraz więcej sklepów internetowych, ich oferta także staje się coraz szersza. Często można zakupić towar po atrakcyjnych cenach, niższych niż w zwykłym sklepie. Inną formą zakupów są bardzo popularne aukcje internetowe np:, Allegro czy OLX (do niedawna tablica pl). Kupujemy licytując cene jaką jesteśmy skłonni zapłacić za dany towar, na aukcjach możemy także sprzedawać, więc jeśli masz żyłkę do handlowania może powinnieneś spróbować swoich sił na aukcjach internetowych.

25 Komunikatory Komunikatory tekstowe czasu rzeczywistego takie jak Gadu-Gadu i Skype czy też przeróżne czaty na portalach mimo upływu lat cały czas cieszą się dużą popularnością. Możemy za pomocą nich porozmawiać z znajomymi, poznać nowych interesujących ludzi.

26 Rozrywka Za pośrednictwem internetu możemy bawić się grając w gry online z innymi internautami. Większość dużych portali udostępnia takie serwisy, jednym z pierwszych, obecnie bardzo popularnym jest wyspagier.pl, friv.pl

27 Oprogramowanie Mając dostęp do internetu możemy także korzystać z nieprzebranych zasobów oprogramowania, gier itp. Cześć z nich możesz używać do woli, inne natomiast możesz wypróbować za darmowo, a jeśli stwierdzisz, że warto kupić otrzymać pełnowartością wersje danego oprogramowania czy gry.

28 Zagrożenia w Internecie

29 Zagrożenia w Internecie
Zagrożenia związane z komputerami (hardware) Zagrożenia związane z oprogramowaniem (software) Zagrożenia związane z innymi ludźmi

30 Zagrożenia związane z komputerami
Zagrożenia zdrowotne związane z pracą na komputerze: choroby oczu, zwyrodnienie kręgosłupa, otyłość, bóle głowy. Możliwość uzależnienia od komputera. Ograniczanie kontaktów międzyludzkich, w wyniku spędzania wielu godzin dziennie przed komputerem relacje człowieka z innymi ludźmi w świecie realnym zanikają, a środowisko wirtualne staje się jedyną rzeczywistością życia człowieka.

31 Zagrożenia związane z oprogramowaniem
Wirusy komputerowe, które można nieświadomie ściągnąć z Internetu, mają różne działanie począwszy od spowalniania pracy komputera poprzez uszkodzenie płyty głównej lub twardego dysku. Gry – autorzy gier komputerowych kreują różne rzeczywistości, wpływające na osobowość gracza, który zachowania z gry może przenosić do świata realnego, Strony internetowe – zawierają różne treści, zarówno bardzo wartościowe, jak również treści szkodliwe szczególnie dla dzieci i młodzieży (przemoc, pornografia, sekty).

32 Zagrożenia związane z ludźmi
Włamania do komputerów Kradzieże i oszustwa Sekty Narkotyki Pedofilia

33 Zasady bezpiecznego korzystania z komputerów w sieci
Przestrzeganie zasad BHP w trakcie pracy z komputerem Zwrócenie uwagi na odpowiednie ustawienie monitora oraz dobór krzesła z regulowaną wysokością Kontrolowanie czasu spędzanego przy komputerze

34 Zasady bezpiecznego korzystania z komputerów w sieci
Rozważne korzystanie z zasobów Internetu. Analizowanie ofert dostępnych w sieci - unikanie podejrzanych stron WWW. Niekorzystanie z serwisów oferujących nielegalne oprogramowanie. Traktowanie rzeczywistości wirtualnej jedynie jako uzupełnienia świata rzeczywistego.

35 Zasady bezpiecznego korzystania z komputerów w sieci
Używanie programów antywirusowych Stosowanie zapory ogniowej Tworzenie kopii zapasowych Archiwizacja danych na nośnikach zewnętrznych Korzystanie z profilów użytkownika

36 Zasady bezpiecznego korzystania z komputerów w sieci
Stosowanie filtrów blokujących otwieranie stron pornograficznych. Kontrola osób dorosłych nad dostępem dzieci do Internetu. Ostrożność w przenoszeniu znajomości wirtualnych do realnej rzeczywistości. Niepodawanie swoich danych (nazwisko, adres, numer telefonu) ludziom poznanym w sieci.

37 Wyniki Ankiety

38

39

40

41

42 Źródło: http://www.tylkoprogramy.pl/art,04,korzysci,z,internetu.php
 http://pclab.pl/art html

43 Dziękujemy za uwagę Prezentację wykonali: Karol Oleszczuk Jarek Topyła
Dominik Baran


Pobierz ppt "Internet - źródło zagrożeń czy korzyści"

Podobne prezentacje


Reklamy Google