Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

OSTROSŁUPY Rodzaje, modele, historia i zastosowanie. WEB-QUEST

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "OSTROSŁUPY Rodzaje, modele, historia i zastosowanie. WEB-QUEST"— Zapis prezentacji:

1 OSTROSŁUPY Rodzaje, modele, historia i zastosowanie. WEB-QUEST
ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA PREZENTACJI

2 Choćby nie wiem co się działo dzisiaj ostro, działaj śmiało
Choćby nie wiem co się działo dzisiaj ostro, działaj śmiało. Wszak pomysły masz niegłupie, mój kochany OSTROSŁUPIE.

3 Trochę teorii czyli… Ostrosłupem nazywamy wielościan, którego jedna ściana, zwana podstawą jest dowolnym wielokątem, a pozostałe ściany są trójkątami o jednym boku wspólnym z podstawą Wysokością ostrosłupa nazywamy odcinek prostopadły poprowadzony z wierzchołka ostrosłupa do płaszczyzny podstawy

4 Ze względu na kształty podstawy wyróżniamy ostrosłupy: trójkątne, czworokątne, pięciokątne itd.

5 Jeśli podstawą ostrosłupa jest wielokąt foremny i krawędzie boczne maja równe długości, to taki ostrosłup nazywamy prawidłowym (foremnym). Ostrosłup prawidłowy czworokątny:  (w podstawie - kwadrat) Ostrosłup prawidłowy trójkątny:  (w podstawie - trójkąt równoboczny) Ostrosłup prawidłowy sześciokątny:  (w podstawie sześciokąt foremny)

6 Szczególnym przypadkiem ostrosłupa prawidłowego trójkątnego jest czworościan foremny, którego wszystkie ściany są trójkątami równobocznymi.

7 Pole powierzchni całkowitej ostrosłupa równe jest sumie wszystkich pól poszczególnych figur płaskich, znajdujących się w podstawie i powierzchni bocznej ostrosłupa. Tak więc pole powierzchni całkowitej ostrosłupa wyraża się wzorem: gdzie:    Pp oznacza pole podstawy ostrosłupa,  Pb oznacza pole powierzchni bocznej ostrosłupa.

8 Objętość ostrosłupa równa jest 1/3 pola podstawy razy długość wysokości tego ostrosłupa. Zatem objętość wyraża się wzorem: gdzie:  Pp oznacza pole podstawy,             H  oznacza wysokość ostrosłupa.

9 Ostrosłupy kiedyś i dziś
Dawno, dawno temu… Chyba najbardziej znanymi budowlami na świecie, których kształt bazuje na ostrosłupie , są piramidy (ostrosłupy, których podstawą jest kwadrat) Któż nie słyszał o piramidach egipskich? Największą egipską piramidą jest piramida Cheopsa wysoka na 147 metrów.

10 Jednak piramidy powstawały nie tylko w starożytnym Egipcie
Jednak piramidy powstawały nie tylko w starożytnym Egipcie. Znaleźć można je na terenie Ameryki, mniejsze występują na terenie całego świata, także w Polsce.

11 PIRAMIDY W POLSCE Piramida w Rapie Charakterystyczną cechą budowli jest kształt przypominający starożytne egipskie piramidy. Wysokość całkowita piramidy 15.9 m

12 Piramida w Zagórzanach Piramida ma ok. 10m wysokości i 12m podstawy
Piramida w Zagórzanach Piramida ma ok. 10m wysokości i 12m podstawy. Jest to miniatura piramidy Cheopsa. W podstawę wkomponowany jest krzyż, znacznie przewyższający samą piramidę.

13 OSTROSŁUPY W NASZYM OTOCZENIU

14 Prezentację na temat ostrosłupów wykonali: -Natalia Tarnażewska, -Jakub Mróz, -Magda Mróz, -Martyna Jechna.


Pobierz ppt "OSTROSŁUPY Rodzaje, modele, historia i zastosowanie. WEB-QUEST"

Podobne prezentacje


Reklamy Google