Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Specyfikacje publiczne komponentów operacyjnych Programu e-Cło

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Specyfikacje publiczne komponentów operacyjnych Programu e-Cło"— Zapis prezentacji:

1 Specyfikacje publiczne komponentów operacyjnych Programu e-Cło
Prezentuje: Magdalena Rzeczkowska, Zastępca Dyrektora Departament Ceł, Ministerstwo Finansów

2 Publikacja specyfikacji i zasady przeglądu
Komunikat informujący o publikacji specyfikacji oraz same specyfikacje publikowane są na stronie wraz z formularzem przeznaczonym do zgłaszania uwag. W komunikacie informującym o publikacji specyfikacji uwzględniana jest informacja, czy dokumentacja ta może stanowić podstawę do rozpoczęcia procesu wytwórczego w odniesieniu do aplikacji wytwórczych. Uwagi do specyfikacji mogą być zgłaszane wyłącznie z wykorzystaniem formularza opublikowanego wraz ze specyfikacją na adres wskazany w komunikacie. Pytania i uwagi przekazywane innymi kanałami komunikacyjnymi nie zostaną uwzględnione w trakcie prac analitycznych.

3 Publikacja specyfikacji i zasady przeglądu
W odstępach czasowych wskazanych w danym komunikacie konkretny Zespół Projektowy będzie udostępniał na stronie zbiorczy formularz zawierający wszystkie otrzymane zapytania wraz z odpowiedziami. Pytania, na które nie będziemy w stanie jednoznacznie odpowiedzieć będą po stronie odpowiedzi zawierały informację „w trakcie analizy”. UWAGA: Udostępniane specyfikacje publiczne systemów operacyjnych nie uwzględniają elementu komunikacji między aplikacją użytkownika systemu operacyjnego (m.in. NCTS2, AES, AIS) a Służbą Celną. Specyfikacja w tym zakresie została wytworzona w ramach projektu ECIP/SEAP.

4 Opublikowane specyfikacje
specyfikacja publiczna XML systemu NCTS2 specyfikacja nie obejmuje standardów komunikacji między aplikacją użytkownika systemu operacyjnego NCTS2 a Służbą Celną. W przypadku systemu NCTS2 w zakresie komunikacji zmiany dotyczą struktury komunikatów, nie zmienia się natomiast sekwencja ich przepływu między administracją a użytkownikiem zewnętrznym, która pozostanie zgodna z dotychczasowym znanym podmiotom gospodarczym przebiegiem procesu biznesowego. Opublikowana dokumentacja może stanowić podstawę do rozpoczęcia procesu wytwórczego w odniesieniu do aplikacji klienckich

5 Opublikowane specyfikacje
specyfikacja publiczna XML systemu AES/ECS2 specyfikacja nie obejmuje standardów komunikacji między aplikacją użytkownika systemu operacyjnego AES a Służbą Celną. W przypadku systemu AES w zakresie komunikacji zmiany dotyczą struktury komunikatów, nie zmienia się natomiast sekwencja ich przepływu między Służbą Celną a użytkownikiem zewnętrznym, która pozostanie zgodna z dotychczasowym znanym podmiotom gospodarczym przebiegiem procesu biznesowego. Opublikowana dokumentacja może stanowić podstawę do rozpoczęcia procesu wytwórczego w odniesieniu do aplikacji klienckich specyfikacja publiczna XML systemu AIS/ICS (jeden z modułów systemu AIS) specyfikacja nie obejmuje standardów komunikacji między aplikacją użytkownika systemu operacyjnego AIS/ICS a Służbą Celną. W przypadku systemu AIS/ICS w zakresie komunikacji zmiany dotyczą struktury komunikatów, nie zmienia się natomiast sekwencja ich przepływu między Służbą Celną a użytkownikiem zewnętrznym, która pozostanie zgodna z dotychczasowym znanym podmiotom gospodarczym przebiegiem procesu biznesowego.

6 Opublikowane specyfikacje
specyfikacja publiczna XML systemu ECIP/SEAP Specyfikacja XML wytworzona w ramach projektu ECIP/SEAP definiuje standardy komunikacji między aplikacją użytkownika systemu operacyjnego (m.in. AES, AIS, NCTS2, EMCS PL2) a Służbą Celną. Opublikowana dokumentacja może stanowić podstawę do rozpoczęcia procesu wytwórczego w odniesieniu do aplikacji klienckich

7 Zgłoszone uwagi - problemy
Planowane terminy uruchomienia systemów Mówimy o terminie uruchomienia/udostępnienia usługi a nie poszczególnych systemów (systemy biorące udział w dostarczaniu danej usługi muszą być wdrożone operacyjne w terminie uruchomienia tejże usługi) Terminy uruchomienia kluczowych usług: E-Klient Służby Celnej rejestracja dla potrzeb cła, akcyzy i gier – wrzesień 2014r. Zintegrowana obsługa w tranzycie – listopad 2014r. (pilot od 20 października 2014r) Zintegrowana obsługa w eksporcie – najwcześniej początek 2015r. Zintegrowana obsługa w imporcie – iteracyjnie począwszy najwcześniej do początku 2015 r. (komponent ICS) i następnie komponenty IMPORT (obecna CELINA) i INTRASTAT w terminie późniejszym (najwcześniej koniec I kwartału 2015r. ) E-INTRASTAT – najwcześniej koniec I kwartału 2015r. Zintegrowana obsługa przemieszczania towarów w akcyzie – 13 listopada 2014r.

8 Zgłoszone uwagi - problemy
Możliwość testowania nowych komunikatów z systemami operacyjnymi (system testowy dla producentów oprogramowania, warunki uzyskania dostępu, jak można ubiegać się o taki dostęp) Zostanie zapewniona możliwość udostępnienia, na wniosek podmiotu (przyszłego klienta systemu operacyjnego), środowiska testowego systemów operacyjnych oraz systemu ECIP/SEAP – kanały komunikacji. Termin udostępnienia po stronie Służby Celnej zależny od terminów odbioru produktów/systemów, terminów testów międzynarodowych, itd. Zasady testowania – warunki, dostęp – należy uzgadniać indywidulanie z Kierownikiem Projektu w zakresie danego systemu operacyjnego (udzielenie dostępu będzie uzgadniane w ramach zaangażowanych projektów SISC )

9 Zgłoszone uwagi - problemy
Pilotaż NCTS2 Pilotowe wdrożenie zostanie rozpoczęte 20 października 2014r. Obejmie jedynie wytypowane oddziały celne (prawdopodobnie 3) Oddziały celne zostaną wytypowane na podstawie informacji zebranych przez Służbę Celną odnośnie zainteresowania podmiotów udziałem w pilotażu NCTS2 Informacja o wybranych jednostkach oraz harmonogram pilota zostanie opublikowana na stronach ok. 10 sierpnia br. Uruchomienie pilota poprzedzi kampania informacyjna (lokalnie, w wybranych do pilota jednostkach) W trakcie pilota, w oddziałach nim objętych, w nowym systemie NCTS2 będą obsługiwane przesyłki międzynarodowe, zaś „stary” NCTS obsłuży operacje krajowe. Komunikaty od Klientów Służby Celnej będą przekazywane do odpowiedniego systemu na podstawie kodu urzędu przez specjalny mechanizm wdrożony w ramach SISC. Firmy znajdujące się we właściwości placówek pilotowych nie będą musiały wykonywać żadnych dodatkowych czynności w celu skierowania zgłoszenia do odpowiedniego systemu.

10 Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "Specyfikacje publiczne komponentów operacyjnych Programu e-Cło"

Podobne prezentacje


Reklamy Google