Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jak wykorzystywać możliwości, które daje nam Unia Europejska?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jak wykorzystywać możliwości, które daje nam Unia Europejska?"— Zapis prezentacji:

1 Jak wykorzystywać możliwości, które daje nam Unia Europejska?

2 Czym jest Unia Europejska?
Unia Europejska to gospodarczo-polityczny związek demokratycznych państw europejskich.

3 Historia Unii Europejskiej:
Związek państw został utworzony w 1951 roku, a powołany rok później. Nazwę przyjęła w 1993 roku. Ostatnio dołączyła Chorwacja. Obecnie należy do niej 28 państw.

4 Jakie prawa daje nam Unia Europejska?
Prawo wolnego rynku: swobodę przepływu towarów; swobodę przepływu usług; swobodę przepływu osób; swobodę przepływu kapitału. Prawa wyborcze Zwracanie się z petycją do Parlamentu Europejskiego Opiekę dyplomatyczną i konsularną

5 Symbole europejskie: Flaga Unii Europejskiej Hymn Unii Europejskiej

6 Wspólne symbole członkostwa w Unii Europejskiej:
Paszport Unii Europejskiej Prawo Jazdy Unii Europejskiej Etykieta energetyczna Unii Europejskiej Oznakowanie CE Nowe logo ekologiczne

7 Co zmieniła Unia Europejska w codziennym życiu:
Możemy mieszkać i funkcjonować, tam gdzie chcemy. Rozmowy telefoniczne oraz bilety lotnicze za granicę są tańsze niż 10 lat temu. Podróże po Europie są prostsze. Finansowane są projekty naukowe i rekreacyjne.

8 Polska w Unii Europejskiej:
Wystąpiła o akcesję w 1994 roku. Traktat akcesyjny podpisany został w 2003r. Polska dołączyła w 2004r. wraz z 9 innymi państwami. Wejście do układu z Schengen w 2007r.  W 2011 roku Polska stanęła na czele Rady Unii Europejskiej.

9 Fundusze Unii Europejskiej w Sejnach:

10 Wyposażenie szkoły:

11 Projekty unijne w naszej szkole:
„Matematyka nie gryzie 2” „Sposób na naukę” „Paszport do kariery” „Archimedes” „Warto zapytać o szkołę” „Com ja zasiał, tego nikt nie zniszczy” „Edukacja drogą ku przyszłości” „TMM – Transgraniczne Media Młodzieżowe” Projekt innowacyjny „ICT w nauczaniu przedmiotów matematycznych i przyrodniczych w gimnazjum”.

12

13 Wyposażenie szpitala:

14 Remont przychodni i hospicjum:

15 Remonty dróg: Krasnopol - Murowany Most
Trakiszki – Poluńce – Widugiery Poćkuny-Berżniki Frącki-Dworczysko-Łoski-Mikaszówka Szołtany-Puńsk-Wojtokiemie

16 Projekty Ośrodka Pogranicze – sztuk, kultur, narodów.

17 Pytania dla zaproszonych gości
1) Jak wg Państwa fundusze Unii Europejskiej zmieniają życie mieszkańców Sejn? 2) Jakiego typu działania są realizowane przez Państwa instytucje dzięki środkom Unii Europejskiej? 3)  Jak oceniają Państwo zaangażowanie społeczności lokalnej w projekty unijne? Czy młodzież zgłasza się do projektów? 4)   Jak nowe wyposażenie i remont szpitala i klinik specjalistycznych zmieniły życie młodzieży? 5)   Czy Unia Europejska zmieniła pracę mediów lokalnych? Jeżeli tak, to w jaki sposób? 6)     Czy są jakieś projekty na chwilę obecną, które mogą Państwo zaproponować uczniom gimnazjum?

18 Quiz

19

20 W którym roku Polska przystąpiła do Unii Europejskiej?
W którym roku został utworzony związek narodów/wspólnota europejska? Ile państw należy do Unii Europejskiej? Co to jest akcesja? Co przedstawia ta mapa? Wymień trzy instytucje w Sejnach wyposażone dzięki funduszom Unii Europejskiej. Wymień swobody obywatelskie Unii Europejskiej.

21 W którym roku Polska wystąpiła o akcesję do Unii Europejskiej?
W którym roku został powołany związek państw? Ile lat Polska należy do Unii Europejskiej? Ile państw stworzyło wspólnotę narodową? Czym jest Unia Europejska? Co było potrzebne obywatelom Polski, by wyjechać za granicę zanim Polska dołączyła do Unii Europejskiej. Wymień dwa obiekty wyremontowane dzięki funduszom Unii Europejskiej.

22 Od którego roku wspólnoty europejskie noszą nazwę Unia Europejska?
W którym roku Polska weszła do układu w Schengen? Czym jest Unia Europejska? Ile państw członkowskich Unii Europejskiej wprowadziło wspólną walutę? Państwo, które w ostatnim czasie dołączyło do Unii Europejskiej to:……………. . Co to jest akcesja? Wymień dwa państwa które weszły do Unii Europejskiej w tym samym roku co Polska.

23 Co to jest Unia Europejska?
Wymień wspólne symbole członkostwa w Unii Europejskiej. Ile lat istnieje Unia Europejska? Ile państw dołączyło do Unii Europejskiej w tym samym roku co Polska? Wymień zmiany zaprowadzone dzięki Unii Europejskiej na naszym terenie. Wymień trzy sprzęty szkolne sfinansowane przez UE wymienione w prezentacji Wymień dwa państwa, które przystąpiły do Unii Europejskiej w tym samym roku co Polska.

24 Co przedstawia ta mapa?

25 Dyskusja

26 Czy znacie przykłady działań, które zostały podjęte dzięki funduszom Unii Europejskiej?

27 W jaki inny sposób niż przez projekty możemy korzystać z możliwości jakie daje nam Unia Europejska?

28 W maju odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego, aby mądrze głosować i mądrze wybierać trzeba coś wiedzieć o Unii Europejskiej i działaniach jej władz. Czy waszym zdaniem wiadomości o roli Polski w Unii Europejskiej mogą Wam się przydać?

29 Czy chcielibyście dowiedzieć się więcej o działaniach w Unii Europejskiej?

30 Co myślicie na temat zorganizowania zajęć o takim temacie?

31 Przygotowały: Patrycja Chmielewska Ewelina Leończyk
Dziękujemy za uwagę. Przygotowały: Patrycja Chmielewska Ewelina Leończyk


Pobierz ppt "Jak wykorzystywać możliwości, które daje nam Unia Europejska?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google