Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Palenie tytoniu jest zjawiskiem powszechnym i stanowi jedną z głównych przyczyn umieralności w wieku dorosłym. Dlatego kształtowanie prawidłowych postaw.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Palenie tytoniu jest zjawiskiem powszechnym i stanowi jedną z głównych przyczyn umieralności w wieku dorosłym. Dlatego kształtowanie prawidłowych postaw."— Zapis prezentacji:

1 Program Przedszkolnej Edukacji Antytytoniowej „Czyste powietrze wokół nas”

2 Palenie tytoniu jest zjawiskiem powszechnym i stanowi jedną z głównych przyczyn umieralności w wieku dorosłym. Dlatego kształtowanie prawidłowych postaw zdrowotnych wśród dzieci jest najskuteczniejszym działaniem w profilaktyce palenia tytoniu.

3 Kilka słów o szkodliwości palenia tytoniu oraz wpływie dymu papierosowego na osoby narażone na jego wdychanie.

4 W dymie tytoniowym znajdują się  4 tysiące substancji chemicznych z tego 40 ma działanie rakotwórcze. Trzy podstawowe składniki  papierosów to:  NIKOTYNA,  SUBSTANCJE SMOLISTE, TLENEK WĘGLA,  poza tymi palimy jeszcze:

5

6 Istnieją dwa rodzaje dymu tytoniowego: główny strumień dymu i strumień boczny.  Palenie tytoniu wywiera niekorzystny wpływ nie tylko na palaczy, ale także na wszystkie osoby znajdujące się w ich otoczeniu. W zamkniętym pomieszczeniu dym z tlącego się papierosa i wydychany przez palacza tworzy ,,Środowisko Dymu Tytoniowego”. Niepalących, którzy są zmuszeni do oddychania zadymionym powietrzem nazywa się biernymi palaczami.  Konsekwencje palenia tytoniu mogą nie wystąpić u wszystkich jednakowe, ale ryzyko ich wystąpienia jest duże. W zależności jak narażeni jesteśmy na dym tytoniowy skutki są różne w różnych grupach:

7 Wśród osób palących papierosy palenie powoduje: obniżenie odczuć smakowych, co może być spowodowane wzmożonym wydzielaniem śliny lub przewlekłym zapaleniem błony śluzowej jamy ustnej. Wczesne skutki zdrowotne palenia to: krótki oddech, szybsza akcja serca, astma, impotencja, niepłodność, zwiększone stężenie tlenku węgla w surowicy krwi (zmniejszenie sprawności czerwonej krwinki do przenoszenia tlenu)‏. Odległe skutki zdrowotne palenia obejmują: ataki serca i udary mózgu, nowotwory płuc i innych narządów (krtań, jama ustna, gardło, przełyk, trzustka, pęcherz moczowy, nerki,  a także białaczki) , przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, gruźlicę, wrzody żołądka i dwunastnicy.

8 Wśród biernych palaczy:
podrażnienie i łzawienie oczu; podrażnienie błony śluzowej nosa; kaszel, nawracające zapalenia układu oddechowego; alergie; napady astmy oskrzelowej.

9 Wśród dzieci: Dym tytoniowy wywołuje:
astmę, choroby układu krążenia (udokumentowano szkodliwy wpływ na transport tlenu i stężenie cholesterolu), choroby dolnych dróg oddechowych; zapalenie oskrzeli i płuc; zaburzenia wzroku; zaburzenia neurologiczne np. padaczka, nadpobudliwość, tiki; obniżoną zdolność myślenia abstrakcyjnego; trudności z koncentracją; upośledzenie rozwoju mowy. dzieci palaczy osiągają gorsze wyniki w nauce, gorzej wypadają w testach funkcji poznawczych, w szczególności dotyczących mowy i przetwarzania usłyszanych informacji. Mają więcej problemów z zachowaniem i koncentracją.

10 Palenie tytoniu pociąga za sobą wiele strat
Palenie tytoniu pociąga za sobą wiele strat. Można je podzielić na: finansowe, etyczne, prawne, zdrowotne. Palacze wydają na swój nałóg ciężko zarobione pieniądze kosztem własnych potrzeb, ale także kosztem potrzeb swojej rodziny. Ile pieniędzy spalasz z każdym papierosem? Paczka papierosów kosztuje co najmniej 10 zł. Kupuje się przy tym produkt, który nie tylko nic pozytywnego nie wnosi, ale zabiera zdrowie, a nawet kilka lat życia i wpływa negatywnie na najbliższe otoczenie. Paląc 1 paczkę dziennie: 1 rok 365 dni = zł; 10 lat = zł;

11

12 Dzieci są pierwszymi ofiarami palenia tytoniu!
60 % małych dzieci w Polsce jest zmuszonych przez jedno lub oboje rodziców do biernego palenia. Badania naukowe w Polsce wskazują, na częstsze nagłe zgony noworodków związane z biernym paleniem, a także astmę, schorzenia układu oddechowego i ucha środkowego u dzieci narażonych na bierne palenie.

13 Badania naukowe wskazują, że wymuszone bierne palenie od momentu poczęcia do 4. roku życia jest największym zagrożeniem dla zdrowia dzieci.

14

15 Jeszcze nie jest za późno, aby rzucić palenie!
Zadzwoń do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym tel

16 „Czyste powietrze wokół nas”
Biorąc pod uwagę fizjologię rozwoju psychoemocjonalnego dziecka i współczesną wiedzę na temat uwarunkowań procesu uzależnienia się od tytoniu przez dzieci, zasadnym jest przeprowadzenie wśród dzieci w wieku przedszkolnym programu profilaktyki antytytoniowej.

17 W związku z powyższym serdecznie zapraszamy do aktywnego udziału w przedszkolnej antytytoniowej edukacji. Program „Czyste powietrze wokół nas” ukierunkowany jest na wdrażanie dzieci do podejmowania świadomych wyborów, kształtowanie prozdrowotnych postaw wobec zjawiska palenia tytoniu.

18 Program składa się z 5 zajęć:
Wycieczka – podczas której dzieci będą obserwowały różne źródła dymu. Szanowni Rodzice! Wysłuchajcie uważnie dzieci, podzielcie się swoimi uwagami na temat otaczającego Was środowiska. Pomóżcie dziecku znaleźć i powycinać z gazet ilustracje z obiektami, z których wydobywa się dym.

19 Co i dlaczego dymi? – dzieci opowiedzą o różnych źródłach dymu, przyczynach ich wydobywania się.
Szanowni Rodzice! Wasze dzieci na pewno pochwalą się wiedzą na temat tego, co i dlaczego dymi. Opowiedzą, jak wspólnie z innymi robiło gazetkę na ścianie z prac plastycznych lub kącik antytytoniowy. Przyniesie też ważną informację: papieros dymi, gdyż spala się w nim tytoń, zaś palenie tytoniu niczemu nie służy i szkodzi zarówno temu, kto pali, jak również osobom wdychającym dym.

20 Jak się czuję, kiedy dymi papieros
Jak się czuję, kiedy dymi papieros? – dzieci dowiedzą się o szkodliwości dymu tytoniowego. Szanowni Rodzice! Wysłuchajcie wrażeń dziecka z ćwiczeń oddechowych, zapytajcie, jakim powietrzem lubi oddychać. Dziecko będzie opowiadało jak się czują lub zachowują zwierzęta i kwiaty oddychające zanieczyszczonym powietrzem. Z przedszkola przyniesie portret dinozaura Dinusia, zapytajcie kim on jest, czego nie lubi. Pomóżcie dziecku pokolorować Dinusia.

21 Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy
Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy? – dzieci dowiedzą się o skutkach palenia tytoniu i o szkodliwości biernej ekspozycji na dym tytoniowy. Szanowni Rodzice! Wasze dzieci nauczyły się piosenki o Dinusiu, z pewnością będą chciały Wam ją zaśpiewać. Poświęćcie im trochę czasu, posłuchajcie, co mają Wam do powiedzenia.

22 Jak unikać dymu tytoniowego
Jak unikać dymu tytoniowego? – dzieci dowiedzą się, w jakich miejscach mogą być narażone na dym tytoniowy i jak w takiej sytuacji mogą się zachować. Szanowni Rodzice! Wspierajcie Wasze dzieci, gdy będą się bronić przed wdychaniem dymu tytoniowego i narysują, bądź umieszczą w swoim pokoju znak zakazu palenia. Wasze dzieci mają prawo decydować, co się wokół nich dzieje. Chciejmy wdrożyć dzieci do podejmowania świadomych wyborów wobec palenia tytoniu.

23 KONTRAKT Szanowni Rodzice! Czy deklarujecie:
aby Wasze dziecko uczestniczyło w programie osobiście przestrzegać zasady nie palenia papierosów przy dziecku dawać wsparcie dziecku w sytuacjach, gdy chce unikać zadymionych pomieszczeń oraz w sytuacjach, gdy ktoś pali przy nim.

24 Dziękuję za uwagę!


Pobierz ppt "Palenie tytoniu jest zjawiskiem powszechnym i stanowi jedną z głównych przyczyn umieralności w wieku dorosłym. Dlatego kształtowanie prawidłowych postaw."

Podobne prezentacje


Reklamy Google