Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kacper Nędza 3a PG.  Piękne dekoracje miast  Wielkanoc w Niemczech, poza Bożym Narodzeniem, jest najważniejszym świętem w kraju. Wielkanoc zaczyna.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kacper Nędza 3a PG.  Piękne dekoracje miast  Wielkanoc w Niemczech, poza Bożym Narodzeniem, jest najważniejszym świętem w kraju. Wielkanoc zaczyna."— Zapis prezentacji:

1 Kacper Nędza 3a PG

2  Piękne dekoracje miast

3  Wielkanoc w Niemczech, poza Bożym Narodzeniem, jest najważniejszym świętem w kraju. Wielkanoc zaczyna się świętem w Wielki Piątek.  Z tego względu, że jest to dzień śmierci Chrystusa, zwany jest także Cichym Piątkiem (Stiller Freitag). W tym czasie w kościołach odbywają się misteria upamiętniające śmierć Jezusa Chrystusa. Co ciekawe, Niemcy tego dnia nie muszą przestrzegać ścisłego postu, jak mają w zwyczaju Polacy, na stołach pojawia się tradycyjna ryba i jaja w kwaśnym sosie obok codziennych potraw.  Wielkanoc w Niemczech, poza Bożym Narodzeniem, jest najważniejszym świętem w kraju. Wielkanoc zaczyna się świętem w Wielki Piątek.  Z tego względu, że jest to dzień śmierci Chrystusa, zwany jest także Cichym Piątkiem (Stiller Freitag). W tym czasie w kościołach odbywają się misteria upamiętniające śmierć Jezusa Chrystusa. Co ciekawe, Niemcy tego dnia nie muszą przestrzegać ścisłego postu, jak mają w zwyczaju Polacy, na stołach pojawia się tradycyjna ryba i jaja w kwaśnym sosie obok codziennych potraw.

4  W Wielką Sobotę wieczorem przed kościołami katolickimi rozpalane są ogromne ogniska. Następuje poświęcenie ognia, sprowadzenie go do kościoła i zapalenie świecy paschalnej, a następnie obdarowywanie ogniem wiernych, którzy za pomocą swoich świec wielkanocnych zabierają go do domów, aby w czasie świąt towarzyszył im przy posiłkach.

5  Ważnym elementem dekoracji wielkanocnego stołu jest zajączek. Według tradycji pisanki są chowane w specjalnych gniazdach, ukrywanych w mieszkaniu lub w ogrodzie. Natomiast głównym zajęciem dzieci w niedzielę wielkanocną jest ich szukanie. Na Wielkanoc daje się także często drobne prezenty. Są one przeważnie umieszczane w dużych, barwnych jajkach z tektury.

6

7  W okresie Wielkanocy w Niemczech wszędzie można zobaczyć jeden symbol – Zajączka Wielkanocnego, który popularnością dorównuje Świętemu Mikołajowi. To właśnie Zając Wielkanocny, zgodnie z tradycją, przynosi pisanki, czekoladowe zajączki, słodycze i inne drobne upominki, które następnie chowa w ogrodzie. Natomiast zadaniem dzieci jest znalezienie ich zaraz po śniadaniu wielkanocnym.

8  Frohe Ostern!

9  http://www.twojaeuropa.pl/1485/wielkanoc -w-niemczech http://www.twojaeuropa.pl/1485/wielkanoc -w-niemczech  http://www.pogranicze.de/aktualnosci/infor macje/732-tradycje-wielkanocne-w- niemczech http://www.pogranicze.de/aktualnosci/infor macje/732-tradycje-wielkanocne-w- niemczech  http://www.wielkanocwniemczech.zafriko.pl / http://www.wielkanocwniemczech.zafriko.pl /


Pobierz ppt "Kacper Nędza 3a PG.  Piękne dekoracje miast  Wielkanoc w Niemczech, poza Bożym Narodzeniem, jest najważniejszym świętem w kraju. Wielkanoc zaczyna."

Podobne prezentacje


Reklamy Google