Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ostern in Deutschland. Śmierć aktora przebranego za Jezusa na krzyżu Punktem kulminacyjnym kilkudniowych misteriów jest ukrzyżowanie Jezusa. Pasja rozgrywa.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ostern in Deutschland. Śmierć aktora przebranego za Jezusa na krzyżu Punktem kulminacyjnym kilkudniowych misteriów jest ukrzyżowanie Jezusa. Pasja rozgrywa."— Zapis prezentacji:

1 Ostern in Deutschland

2 Śmierć aktora przebranego za Jezusa na krzyżu Punktem kulminacyjnym kilkudniowych misteriów jest ukrzyżowanie Jezusa. Pasja rozgrywa się na oczach wielotysięcznej międzynarodowej widowni, która zgromadzona jest specjalnie wybudowanym amfiteatrze

3 Przygotowania Przed Wielkim Tygodniem w domach, ogródkach i na balkonach pojawiają się gałązki obwieszone kolorowymi pisankami. To symbol budzącego się życia, ale także zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy.

4 Wielki Piątek Karfreitag Kulminacyjnym punktem obchodów Świąt Wielkanocnych w Niemczech jest Wielki Piątek. Jest on dniem ustawowo wolnym od pracy, przeznaczonym na wspólne modlitwy w kościołach towarzyszące złożeniu Jezusa do grobu.

5 Po zakończeniu nabożeństwa, wierni zapraszani są przez księdza do sali katechetycznej na agapę. Jest to wspólny symboliczny posiłek składający się z chleba, wina oraz wody

6 Dawne wierzenia O dawnych obyczajach, żywych jeszcze na początku XX wieku, opowiada się i przypomina o nich prasa. Był na przykład taki: gdy w Wielki Piątek matka szła do strumyka po wodę do mycia, nie wolno jej było do nikogo się odezwać. I musiała milczeć tak, dopóki wszyscy domownicy nie umyli się w przyniesionej przez nią wodzie

7 Wielka Sobota Karsamstag W Wielką Sobotę, w północnych i środkowych Niemczech wieczorem przed kościołami katolickimi rozpalane są ogromne ogniska. Następuje poświęcenie ognia, sprowadzenie go do kościoła i zapalenie świecy paschalnej, a następnie obdarowywanie ogniem wiernych, którzy za pomocą swoich świec wielkanocnych zabierają go do domów, aby w czasie świąt towarzyszył im przy posiłkach.

8 . W domach niemieckich nie przestrzega się rygorystycznie zasad ścisłego postu, a na stołach pojawia się tradycyjna ryba i jaja w kwaśnym sosie obok codziennych potraw.

9 Na wielkanocnym stole specjalne potrawy to: kawior, chleb orzechowy, musli z owocami, babki drożdżowe z rodzynkami, strucle owocowe oraz – ser biały z ziołami, formowany w kształcie jajek. Nie może też zabraknąć niemieckiego przysmaku (hackepeter), przypominającego nasz tatar, ale z surowego mięsa wieprzowego, z dodatkiem przypraw, świeżej papryki, cebuli i natki pietruszki. A ponadto jada się: knedle, pieczeń wieprzową,, kiełbasę, sernik.

10 Wielka Niedziela W Niedzielę Wielkanocną o świcie odprawiana jest msza rezurekcyjna. W niemieckich domach śniadania nie poprzedza dzielenie się jajkiem. Po śniadaniu dzieci idą szukać czekoladowych jajek, które przyniósł im Zajączek Wielkanocny. Zwyczaj ten pojawił się w 16 wieku, ale jego pochodzenie nie jest wyjaśnione.

11 Lany Poniedziałek Stimmen Montag Poniedziałek Wielkanocny jest jedynie dniem wypoczynku, odwiedzania rodzin i znajomych. Zwyczaj oblewania się wodą jest całkowicie obcy.

12 Statystyczny Niemiec Niedziela i Poniedziałek Wielkanocny to dwa najważniejsze dni Wielkiej Nocy w Niemczech. Statystyczny Helmut spędza niedzielę z rodziną, w poniedziałek natomiast najczęściej wyjeżdża gdzieś dalej, także zresztą do rodziny bądź znajomych. Nie da się ukryć, że Wielkanoc powoli acz nieuchronnie staje się w Niemczech zwykłym długim weekendem, wykorzystywanym właśnie na wycieczki

13 Co najważniejsze w Wielkanoc? Dwa centralne symbole to jaja Wielkanocne i zając Wielkanocny. Według prastarych wierzeń jajko jest źródłem wszelkiego życia. Zając uważany jest za symbol płodności. Od wielu wieków jaja Wielkanocne maluje się na kolorowo. W niedzielę wielkanocną rodzice chowają pomalowane jaja, zajączki z czekolady oraz inne słodycze, a dzieci szukają ich w mieszkaniu lub ogrodzie.

14 Zwycięstwo Jezusa nad śmiercią Z Wielkanocą wiąże się ogień Wielkanocny i świeca wielkanocna. Symbolizuje ona Jezusa Zmartwychwstałego, który zwyciężył śmierć i zmartwychwstał. W licznych ludowych obyczajach wiosennych zachowały się motywy mistyczne i przedchrześcijańskie, do których dołączono później symbolikę chrześcijańską.

15 Podsumowując: Święta w Niemczech nie tak bardzo różnią się od świąt w Polsce. Oczywiście oprócz pewnych zaskakujących wyjątków.

16 Zaczerpnęłyśmy wiedze z: wielkanoc16.blog.onet.pl/1,CT11514,index.html http://www.wielkanocwniemczech.zafriko.pl/ http://www.tur- info.pl/p/ak_id,28342,,tradycje_wielkanocne,zwyczaje,w_niemczech,wielkanoc,swieta,wielka nocne,niemcy.html http://www.tur- info.pl/p/ak_id,28342,,tradycje_wielkanocne,zwyczaje,w_niemczech,wielkanoc,swieta,wielka nocne,niemcy.html www.kobieta.byc.pl/index.php?page=540&id=2762 Usuń ramkę www.bagietka.net.pl/?chleb-zytni-razowy-z-nas... http://www.juroff.pl/pliki/zdjecia/woda1.jpg http://pieczarka.blox.pl/resource/ognisko.jpg http://www.potrawyregionalne.pl/media/zator/karpzator_8.jpg http://turystyczne-atrakcje.pl/wp-content/uploads/2009/06/pisanka.jpg http://polonia.wp.pl/title,W-Niemczech-na-Wielkanoc-kroluja- zajace,wid,10997109,wiadomosc.html?ticaid=19fe7 http://polonia.wp.pl/title,W-Niemczech-na-Wielkanoc-kroluja- zajace,wid,10997109,wiadomosc.html?ticaid=19fe7 http://studniapamieci.blox.pl/resource/Family1.jpg http://1.bp.blogspot.com/_lddFFu6s4yQ/SXexK3B4CdI/AAAAAAAAM1w/HOneLe9Okxc/s4 00/zaj%C4%85czek1.gif http://1.bp.blogspot.com/_lddFFu6s4yQ/SXexK3B4CdI/AAAAAAAAM1w/HOneLe9Okxc/s4 00/zaj%C4%85czek1.gif http://wloczykij-dodo.cba.pl/wp-content/uploads/2009/04/zmartwychwstanie.jpg http://www.lsh-muehlberg.de/partyservice/bilder-partyservice/hackepeter.jpg http://www.archigraf.do.pl/blog/strumyk2.jpg http://c3.wrzuta.pl/wm1340/2604413f000d491b463ad5c0/emotka Dziękujemy za Uwagę!


Pobierz ppt "Ostern in Deutschland. Śmierć aktora przebranego za Jezusa na krzyżu Punktem kulminacyjnym kilkudniowych misteriów jest ukrzyżowanie Jezusa. Pasja rozgrywa."

Podobne prezentacje


Reklamy Google