Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Repetytorium z chemii.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Repetytorium z chemii."— Zapis prezentacji:

1 Repetytorium z chemii

2 Reakcja żelaza z siarką
Odczynniki i materiały: - sproszkowana siarka - opiłki żelaza - kartka papieru - probówka - palnik Obserwacje: W wyniku zachodzącej przemiany powstaje nowa, czarna substancja, w której nie można dostrzec ani żelaza, ani siarki. Wnioski: Z tego wnioskujemy, że między siarką, a żelazem zaszła reakcja chemiczna, w której wyniku powstała nowa substancja o innych właściwościach. Ta substancja to siarczek żelaza II. Jest to reakcja syntezy, czyli łączenia.

3

4 Rozkład cukru Odczynniki i materiały: - łyżeczka cukru - probówka
- palnik Obserwacje: Cukier pod wpływem ogrzewania topi się, a następnie zmienia barwę z białej przez brązową aż do czarnej. Na ściankach probówki pojawia się para wodna, a na dnie pozostał czarny węgiel. Wnioski: Pod wpływem ciepła cukier roztapia się i przechodzi proces karmelizacji. Jest to reakcja analizy, czyli rozkładu.

5

6 Termiczny rozkład marmuru (węglanu wapnia)
Odczynniki i materiały: - kilka małych kawałków marmuru - probówka z korkiem i rurką odprowadzającą - palnik - zlewka z H2O Obserwacje: W trakcie ogrzewania marmuru (węglan wapnia, CaCO3) wydziela się gaz, a pozostałość po prażeniu zostaje w probówce. Wniosek: W wyniku prażenia następuje rozkład marmuru na dwie substancje: gazową- tlenek węgla (IV) i stałą- tlenek wapnia. Jest to reakcja analizy. CaCO3 CaO + CO2

7

8 Reakcja tlenki miedzi (II) z węglem
Odczynniki i materiały: - mieszanina tlenku miedzi (II) i węgla - probówka z korkiem i rurką odprowadzającą - zlewka z H2O Obserwacje: W czasie reakcji wydziela się gaz, którego pęcherzyki możecie zaobserwować w naczyniu z H2O. Probówka pokrywa się od wewnątrz metalicznym nalotem miedzi. Wniosek: Węgiel „zabrał” tlen od miedzi i utworzył gazowy tlenek węgla (IV). Jest to reakcja wymiany.

9

10 Prezentację wykonały:
Koniec Prezentację wykonały: Asia Ogórkiewicz Marta Malewicz Klasa IIIa


Pobierz ppt "Repetytorium z chemii."

Podobne prezentacje


Reklamy Google