Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Repetytorium z chemii. Reakcja żelaza z siarką O Odczynniki i materiały: O - sproszkowana siarka O - opiłki żelaza O - kartka papieru O - probówka O -

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Repetytorium z chemii. Reakcja żelaza z siarką O Odczynniki i materiały: O - sproszkowana siarka O - opiłki żelaza O - kartka papieru O - probówka O -"— Zapis prezentacji:

1 Repetytorium z chemii

2 Reakcja żelaza z siarką O Odczynniki i materiały: O - sproszkowana siarka O - opiłki żelaza O - kartka papieru O - probówka O - palnik O Obserwacje: O W wyniku zachodzącej przemiany powstaje nowa, czarna substancja, w której nie można dostrzec ani żelaza, ani siarki. O Wnioski: O Z tego wnioskujemy, że między siarką, a żelazem zaszła reakcja chemiczna, w której wyniku powstała nowa substancja o innych właściwościach. Ta substancja to siarczek żelaza II. Jest to reakcja syntezy, czyli łączenia.

3

4 Rozkład cukru O Odczynniki i materiały: O - łyżeczka cukru O - probówka O - palnik O Obserwacje: O Cukier pod wpływem ogrzewania topi się, a następnie zmienia barwę z białej przez brązową aż do czarnej. Na ściankach probówki pojawia się para wodna, a na dnie pozostał czarny węgiel. O Wnioski: O Pod wpływem ciepła cukier roztapia się i przechodzi proces karmelizacji. Jest to reakcja analizy, czyli rozkładu.

5

6 Termiczny rozkład marmuru (węglanu wapnia) O Odczynniki i materiały: O - kilka małych kawałków marmuru O - probówka z korkiem i rurką odprowadzającą O - palnik O - zlewka z H2O O Obserwacje: O W trakcie ogrzewania marmuru (węglan wapnia, CaCO3) wydziela się gaz, a pozostałość po prażeniu zostaje w probówce. O Wniosek: O W wyniku prażenia następuje rozkład marmuru na dwie substancje: gazową- tlenek węgla (IV) i stałą- tlenek wapnia. Jest to reakcja analizy. O CaCO3  CaO + CO2

7

8 Reakcja tlenki miedzi (II) z węglem O Odczynniki i materiały: O - mieszanina tlenku miedzi (II) i węgla O - probówka z korkiem i rurką odprowadzającą O - zlewka z H2O O Obserwacje: O W czasie reakcji wydziela się gaz, którego pęcherzyki możecie zaobserwować w naczyniu z H2O. Probówka pokrywa się od wewnątrz metalicznym nalotem miedzi. O Wniosek: O Węgiel „zabrał” tlen od miedzi i utworzył gazowy tlenek węgla (IV). Jest to reakcja wymiany.

9

10 Koniec O Prezentację wykonały: O Asia Ogórkiewicz O Marta Malewicz O Klasa IIIa


Pobierz ppt "Repetytorium z chemii. Reakcja żelaza z siarką O Odczynniki i materiały: O - sproszkowana siarka O - opiłki żelaza O - kartka papieru O - probówka O -"

Podobne prezentacje


Reklamy Google