Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

FITNESS - ZADANIE DO WYKONANIA !

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "FITNESS - ZADANIE DO WYKONANIA !"— Zapis prezentacji:

1 FITNESS - ZADANIE DO WYKONANIA !
Informacje podstawowe - Dorota Rojek -

2 Troszeczkę historii … Początki fitnessu łączyć należy z wynalezieniem i rozpowszechnieniem podstawowej formy gimnastyki rekreacyjnej jaką był aerobik. Kolebką aerobiku są Stany Zjednoczone. Za wynalazcę tej formy ćwiczeń uznawany jest dr Kenneth Cooper, który w latach 70. był lekarzem w Narodowej Agencji Aeronautyki USA (NASA). Opracowywał on programy kondycyjne dla amerykańskich kosmonautów. Przeprowadził liczne badania na wielu tysiącach osób, które pozwoliły mu na stworzenie założeń aerobiku.

3 Cechą charakterystyczną ćwiczeń "aerobowych" (czyli tlenowych) było to, że układ krążenia i oddychania ćwiczącego pracował w ten sposób, aby organizm mógł w trakcie ćwiczeń pobierać dostatecznie dużo tlenu i unikać okresów niedotlenienia

4 O ile autorem metody ćwiczeń noszących wspólną nazwę "aerobik" był wspomniany Cooper, o tyle symbolem ćwiczeń gimnastycznych wykonywanych w rytm muzyki była jego rodaczka, popularna niegdyś aktorka Jane Fonda. Zaczęło się w 1979 roku od nieszczęśliwego przypadku. W trakcie kręcenia filmu pt. "Chiński syndrom" aktorka złamała nogę. Tymczasem już za dwa miesiące rozpoczynała pracę przy następnym filmie. Czasu na rehabilitację pozostało więc niewiele. Wtedy właśnie po raz pierwszy znalazła się w klubie, gdzie prowadzono zajęcia gimnastyczne dla kobiet. O tyle była to niezwykła gimnastyka, że prowadzono ją w bardzo szybkim tempie w rytm muzyki dyskotekowej. Fonda wspomina, że po trzech pierwszych zajęciach miała kłopoty z chodzeniem po schodach. Po tygodniu była już zachwycona tą formą rekreacji i, co najważniejsze, w pełni sprawna stanęła przed kamerą filmową.

5 Jane Founda

6 Jane Founda oczarowana aerobikiem otworzyła swój fitness klub - FONDA'S STUDIO w Los Angeles. Występując w telewizji, wydając książki i kasety wideo spowodowała, że o ćwiczeniach aerobowych dowiedziały się miliony ludzi. Prekursorką aerobiku w Europie była Sydney Rome, była gwiazda hollywoodzka.

7 Aerobik w Polsce Do Polski aerobik dotarł w roku Pierwszą propagatorką tej formy rekreacji była Hanna Fidusiewicz, niegdyś znana gimnastyczka, absolwentka AWF w Warszawie. To właśnie ona, jako pierwsza Polka ukończyła specjalistyczny kurs aerobiku w Paryżu.

8 Wybrane rodzaje zajęć fitness…
TBC Kompleksowy zestaw ćwiczeń z przyborami (step, core-board, expandery), obejmujący wszystkie partie mięśniowe ciała. BNP Zestaw ćwiczeń na brzuch, nogi, pośladki. PILATES Ćwiczenia wpływające na smukłość sylwetki w szczególności okolic bioder, ud i brzucha. Istotą ich są długie napięcia izometryczne, połączone z ćwiczeniami oddechowymi. PŁASKI BRZUCH Zajęcia kształtujące, w których akcent postawiony jest na mięśnie brzucha oraz ćwiczenia rozciągające.

9 STEP Ćwiczenia o charakterze aerobowym z wykorzystaniem platformy (stepu) Fat Burn 60 minut treningu opartego na wysiłku aerobowym (niska intensywność zajęć)który znakomicie wspomaga proces spalania tkanki tłuszczowej Zdrowy kręgłosup Ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha i grzbietu. Poprawiające prawidłową postawę ciała. W połączeniu z ćwiczeniami gibkościowymi niwelują bóle kręgosłupa i poprawiają sylwetkę ENERGY CLASS Choreograficzny układ ćwiczeń aerobowych o wysokiej intensywności, kształtujący wytrzymałość organizmu. Yoga System ćwiczeń wzmacniających i rozciągających ciało. Wykonywane pozycje (asany) wpływają pozytywnie na pracę narządów wewnętrznych, obniżają stres. Każde zajęcia kończą się relaksem

10 Oddziaływanie treningu fitness

11 Sfera fizyczna Redukcja zbędnej tkanki tłuszczowej
Rozwój tkanki mięśniowej Wzrost gęstości tkanki kostnej Zwiększenie wydolności krążeniowo-oddechowej Wzrost siły i wytrzymałości mięśni Rozwój kooordynacji Stymulacja układu odpornościowego itp..

12 Sfera psychiczna Redukcja stresu Umiejętność relaksacji
Poprawa samopoczucia Samoakceptacja Wzrost motywacji Świadomość potrzeby ruchu itp.

13 Sfera społeczna Umiejętność integracji Nowe kontakty towarzyskie
Wymiana poglądów Akceptacja innych

14 Sfera emocjonalna Wzrost motywacji do pracy nad sobą
Zaangażowanie w pracę nad osobowością Satysfakcja z własnych dokonań Asertywność

15 Sfera kinestetyczna Wyczucie własnego ciała
Lepsza kontrola i ekonomika własnych ruchów Świadomość własnej fizyczności

16 Struktura zajęć w aerobiku
Rozgrzewka ok minut Część główna ok minut Wyciszenie ok. 5-8 minut Każda z poszczególnych części posiada swoje cele i nie można pominąć żadnej z nich. Również ich kolejność nie jest przypadkowa!!! Materiały Reebok University PSP

17 CDN….


Pobierz ppt "FITNESS - ZADANIE DO WYKONANIA !"

Podobne prezentacje


Reklamy Google