Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pracę wykonali: Klaudia, Iwona, Mateusz i Adrian.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pracę wykonali: Klaudia, Iwona, Mateusz i Adrian."— Zapis prezentacji:

1

2 Pracę wykonali: Klaudia, Iwona, Mateusz i Adrian

3 Fizyka w życiu

4 Fizyka jest nauką ścisłą, kojarzącą się uczniom głównie z wzorami i zadaniami rachunkowymi. Jednak współczesna fizyka znajduje się dosłownie wszędzie, wystarczy zrobić krok a napotkamy dziesiątki praw i zjawisk fizycznych; Zobaczcie sami:

5 Fizyka w sporcie

6 „Pod jakim kątem miotacz powinien wyrzucać kulę, żeby rzucić jak najdalej?”

7 W próżni byłby to kąt 45°, w powietrzu, opór powietrza powoduje uwzględnienie pewnej poprawki, jednak przy tak niewielkich prędkościach kuli są one bardzo małe. Czyli 45°

8 „Dlaczego gumowe płetwy ułatwiają ludziom pływanie?”

9 Jeżeli chcemy zwiększyć prędkość poruszania się w wodzie, to płetwy zwiększają powierzchnię działania na wodę naszych nóg, co pozwala lepiej wykorzystać ich siły bez zwiększania prędkości ruchów.

10 Fizyka w przysłowiach

11 „Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie” Odpowiednikiem tego przysłowia w fizyce można uznać trzecią zasadę dynamiki Newtona, ponieważ każdemu działaniu odpowiada przeciwdziałanie.

12 „Niedaleko pada jabłko od jabłoni” Siła ciężkości, która powoduje spadanie jabłka z gałęzi jabłoni, ma w każdym punkcie powierzchni Ziemi kierunek pionowy. W przeciwnym razie jabłko spadałoby dalej od jabłoni.

13 „Baba z wozu- koniom lżej” Dlaczego tak jest? Bo siła tarcia zależy od ciężaru.

14 Fizyka leczy

15 Promieniowanie rentgenowskie w terapii służy najczęściej do zwalczania nowotworów, szczególnie zewnętrznych. Wykorzystuje się tu fakt niejednakowego działania promieni rentgenowskich na różne komórki, a więc szybszego niszczenia komórek młodych, szybko rozwijających się – a takie są komórki rakowe – również w diagnostyce medycznej.

16 Promieniowanie gamma naświetlanie tymi promieniami pomaga w leczeniu nowotworów głęboko umiejscowionych. Promieniowanie nadfioletowe pod wpływem tych promieni tworzy się w organizmie witamina D, której brak powoduje krzywicę. Naświetlanie lampą kwarcową zastępuje działanie promieni Słońca

17 Fizyka w muzyce

18 Jean Michel Jarre - Equinoxe 5 ” Jean Michel Jarre - Equinoxe 5 ”

19 szanty

20 Jean-Michel Jarre - Oxygene IV Penguins

21 Fizyka w poezji

22 Barwy Pawlikowska-Jasnorzewska Maria Oto jest fiolet - drzewa cień idący żwirem, fiolet łączący miłość czerwieni z szafirem. - Tam brzóz różowa kora i zieleń wesoła, a w jej ruchliwej sukni nieba błękitne koła. A we mnie biało, biało, cicho, jednostajnie - bo noszę w sobie wszystkich barw skupioną tajnię. - O, jakże się w białości mojej bieli męczę - chcę barwą być - a któż mnie rozbije na tęczę?

23 Sadysta Czy promyk ma powody, by bać się wejść do wody? Wszak nic mu się nie stanie! Wrzuciłem go, choć błagał, wyrywał się i wzdragał, więc przeżył – załamany!

24 Fizyka w zagadkach

25 Choć ten muzyk nie ma instrumentu w dłoni, lecz bębni po dachu i o szyby dzwoni Choć ten muzyk nie ma instrumentu w dłoni, lecz bębni po dachu i o szyby dzwoni

26 odpowiedź to „deszcz”

27 Barwny most na niebie. Najczęściej po burzy, kolorami świeci i pogodę wróży. Barwny most na niebie. Najczęściej po burzy, kolorami świeci i pogodę wróży.

28 Odpowiedź to „tęcza”


Pobierz ppt "Pracę wykonali: Klaudia, Iwona, Mateusz i Adrian."

Podobne prezentacje


Reklamy Google