Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pracę wykonali: Klaudia, Iwona, Mateusz i Adrian

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pracę wykonali: Klaudia, Iwona, Mateusz i Adrian"— Zapis prezentacji:

1 Pracę wykonali: Klaudia, Iwona, Mateusz i Adrian

2 Fizyka w życiu

3 Fizyka jest nauką ścisłą, kojarzącą się uczniom głównie z wzorami i zadaniami rachunkowymi. Jednak współczesna fizyka znajduje się dosłownie wszędzie, wystarczy zrobić krok a napotkamy dziesiątki praw i zjawisk fizycznych; Zobaczcie sami:

4 Fizyka w sporcie

5 „Pod jakim kątem miotacz powinien wyrzucać kulę, żeby rzucić jak najdalej?”

6 W próżni byłby to kąt 45°, w powietrzu, opór powietrza powoduje uwzględnienie pewnej poprawki, jednak przy tak niewielkich prędkościach kuli są one bardzo małe. Czyli 45°

7 „Dlaczego gumowe płetwy ułatwiają ludziom pływanie?”

8 Jeżeli chcemy zwiększyć prędkość poruszania się w wodzie, to płetwy zwiększają powierzchnię działania na wodę naszych nóg, co pozwala lepiej wykorzystać ich siły bez zwiększania prędkości ruchów.

9 Fizyka w przysłowiach

10 „Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie” Odpowiednikiem tego przysłowia w fizyce można uznać trzecią zasadę dynamiki Newtona, ponieważ każdemu działaniu odpowiada przeciwdziałanie.

11 „Niedaleko pada jabłko od jabłoni” Siła ciężkości, która powoduje spadanie jabłka z gałęzi jabłoni, ma w każdym punkcie powierzchni Ziemi kierunek pionowy. W przeciwnym razie jabłko spadałoby dalej od jabłoni.

12 „Baba z wozu- koniom lżej” Dlaczego tak jest
„Baba z wozu- koniom lżej” Dlaczego tak jest? Bo siła tarcia zależy od ciężaru.

13 Fizyka leczy

14 Promieniowanie rentgenowskie w terapii służy najczęściej do zwalczania nowotworów, szczególnie zewnętrznych. Wykorzystuje się tu fakt niejednakowego działania promieni rentgenowskich na różne komórki, a więc szybszego niszczenia komórek młodych, szybko rozwijających się – a takie są komórki rakowe – również w diagnostyce medycznej.

15 Promieniowanie gamma naświetlanie tymi promieniami pomaga w leczeniu nowotworów głęboko umiejscowionych. Promieniowanie nadfioletowe pod wpływem tych promieni tworzy się w organizmie witamina D, której brak powoduje krzywicę. Naświetlanie lampą kwarcową zastępuje działanie promieni Słońca

16 Fizyka w muzyce

17 Jean Michel Jarre - Equinoxe 5 ”

18 szanty

19 Jean-Michel Jarre - Oxygene IV Penguins

20 Fizyka w poezji

21 Barwy Pawlikowska-Jasnorzewska Maria Oto jest fiolet - drzewa cień idący żwirem, fiolet łączący miłość czerwieni z szafirem. - Tam brzóz różowa kora i zieleń wesoła, a w jej ruchliwej sukni nieba błękitne koła. A we mnie biało, biało, cicho, jednostajnie - bo noszę w sobie wszystkich barw skupioną tajnię. - O, jakże się w białości mojej bieli męczę - chcę barwą być - a któż mnie rozbije na tęczę?

22 Sadysta Czy promyk ma powody, by bać się wejść do wody
Sadysta Czy promyk ma powody, by bać się wejść do wody? Wszak nic mu się nie stanie! Wrzuciłem go, choć błagał, wyrywał się i wzdragał, więc przeżył – załamany!

23 Fizyka w zagadkach

24 Choć ten muzyk nie ma instrumentu w dłoni, lecz bębni po dachu i o szyby dzwoni

25 odpowiedź to „deszcz”

26 Barwny most na niebie. Najczęściej po burzy, kolorami świeci i pogodę wróży.

27 Odpowiedź to „tęcza”


Pobierz ppt "Pracę wykonali: Klaudia, Iwona, Mateusz i Adrian"

Podobne prezentacje


Reklamy Google