Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pola sił i ruchy Powtórzenie. Pola sił i ruchy Pole grawitacyjne Ziemi. Swobodne spadanie. Ruch ciał w polu grawitacyjnym Ziemi- rzuty. Pole elektrostatyczne.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pola sił i ruchy Powtórzenie. Pola sił i ruchy Pole grawitacyjne Ziemi. Swobodne spadanie. Ruch ciał w polu grawitacyjnym Ziemi- rzuty. Pole elektrostatyczne."— Zapis prezentacji:

1 Pola sił i ruchy Powtórzenie

2 Pola sił i ruchy Pole grawitacyjne Ziemi. Swobodne spadanie. Ruch ciał w polu grawitacyjnym Ziemi- rzuty. Pole elektrostatyczne i ruch ciała naelektryzowanego w tym polu. Pole magnetyczne, siła elektrodynamiczna.

3 Pole grawitacyjne Ziemi Przestrzeń, w której występują oddziaływania grawitacyjne nazywamy polem grawitacyjnym. Źródłem pola grawitacyjnego jest każde ciało o pewnej masie. Ciężar ciała jest siłą, która nadaje ciałom spadającym w próżni przyspieszenie ziemskie. Wartość ciężaruWartość ciężaru ciała można obliczyć ze wzoru: F c =m*g

4 Swobodne spadanie Swobodnym spadaniem ciała nazywamy taki jego ruch, który odbywa się pod wpływem siły ciężkości. Swobodne spadanie jest ciał jest szczególnym przypadkiem ruchu prostoliniowego jednostajnie przyspieszonego bez prędkości początkowej, odbywającego się z przyspieszeniem ziemskim. Szybkość wysokośćSzybkość swobodnie spadającego ciała możemy obliczyć ze wzoru: v=g*t, a wysokość z jakiej spada ciało: h= ½*g*t 2

5 Ruch ciał w polu grawitacyjnym Ziemi- rzuty Rzut pionowy do góry to ruch ciała, któremu nadano pewną prędkość początkową zwróconą pionowo do góry. Rzutem poziomym nazywamy ruch w polu grawitacyjnym ciała, któremu nadano pewną prędkość początkową w kierunku poziomym. Rzutem ukośnym nazywamy ruch ciała, któremu nadano prędkość początkową pod kątem ostrym do powierzchni Ziemi.

6 Pole elektrostatyczne i ruch ciała naelektryzowanego w tym polu Polem elektrostatycznym nazywamy obszar, w którym na umieszczony tam ładunek działa siła elektryczna. Każdy ładunek wytwarza wokół siebie pole elektrostatyczne, tzn. staje się źródłem tego pola. Prawo Ohma: natężenie prądu płynącego przez przewodnik jest wprost proporcjonalne do napięcia przyłożonego między jego końcami: I=U/R

7 Pole magnetyczne Wokół magnesów i przewodników z prądem istnieje pole magnetyczne. Kula ziemska jest olbrzymim magnesem stałym. Linie pola magnetycznego ziemskiego mają taki kształt, jakby we wnętrzu Ziemi znajdował się wielki magnes sztabkowy.

8 Pole magnetyczne Ziemi Pole magnetyczne magnesu trwałego

9 Siła elektrodynamiczna Siła elektrodynamiczna to siła jaką pole magnetyczne działa na umieszczony w nim przewodnik z prądem. Kierunek i zwrot tej siły określa się za pomocą reguły lewej dłoni.

10 Źródła Podręcznik Fizyka z astronomią dla zsz wyd. ZamKor www.wikipedia.org.wiki http://sciaga.onet.pl/


Pobierz ppt "Pola sił i ruchy Powtórzenie. Pola sił i ruchy Pole grawitacyjne Ziemi. Swobodne spadanie. Ruch ciał w polu grawitacyjnym Ziemi- rzuty. Pole elektrostatyczne."

Podobne prezentacje


Reklamy Google