Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

II LO im. Królowej Jadwigi Toruń

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "II LO im. Królowej Jadwigi Toruń"— Zapis prezentacji:

1 II LO im. Królowej Jadwigi Toruń
20 lat wspólnie w gminie Lubicz oraz gminie Kikół

2 Gmina Lubicz Herb gminy Lubicz Mapka gminy Lubicz

3 Twój dziadek, prawdę Ci powie…
Długo się zastanawiałam, z kim porozmawiać o czasach , w których w Polsce panował socjalizm, jak i o przemianach towarzyszących podczas jego obalania. Chciałam, dowiedzieć się jak taka osoba postrzega zmiany, które nastąpiły po pamiętnym 1989 roku. Najlepszą osobą do tego typu rozmowy niewątpliwie jest mój dziadek. Niegdyś aktywnie udzielał się na niwie społecznej. Bez wahania mogę stwierdzić, że to jedna z tych osób, które twierdzą, że kiedyś było lepiej. Według niego brakuje w Polsce gospodarza. Biedni ludzie nie mają kompletnie nic do powiedzenia, nie mają też zbyt wielkich szans na godziwe wynagrodzenie. Brakuje im pieniędzy na godne życie, mimo że ciężko pracują. Uważa za klęskę prywatyzację niektórych zakładów pracy, masowe zwolnienia pracowników, a także krytykuje zarządzanie finansami państwa. Dziadek chwali j wstąpienie Polski do Unii Europejskiej, docenia niektóre przemiany , np. powstawanie nowych dróg, pełną wolność słowa i wyznania.

4 Zmiany w Gminie Lubicz po 89 roku
Po 1989 roku w mojej okolicy zmieniło się wiele. Nastąpiły zmiany w infrastrukturze, sieci komunikacyjnej, dostępie do nowoczesnych technologii. Gmina Lubicz korzysta z funduszy unijnych, dzięki czemu w krótkim czasie zwiększyła się liczba lamp oświetleniowych, poprawił się stan dróg, budynków oświaty. Pojawiły się nowe wiaty przystankowe, chodniki i ścieżki rowerowe, tabliczki z nazwami ulic. Powstało wiele nowych przedsiębiorstw zarówno wielkich jak i drobnych. W szkołach pojawiły się nowoczesne sale komputerowe. A dzięki dopłatom unijnym zmienił się sprzęt rolniczy. Pojemniki do segregacji odpadów Place zabaw dla najmłodszych Nowe asfaltowe drogi Odnowiona szkoła

5 Gmina Kikół Flaga gminy Kikół Herb gminy Kikół

6 Wywiad ze starostą lipnowskim panem Krzysztofem Baranowskim.

7 Wywiad ze starostą lipnowskim panem Krzysztofem Baranowskim.
1. Co skłoniło pana do zaangażowania się w życie polityczne? Po raz pierwszy w 1994 roku podjąłem decyzję o kandydowaniu do Rady Gminy w Kikole i to nawet z dobrym wynikiem. Wówczas przegrałem jednym głosem z moim konkurentem. Czułem spory niedosyt. Niepowodzenie to spowodowało jeszcze silniejsze zainteresowanie polityką zwłaszcza w wymiarze lokalnym. 2. Czy trudno jest podejmować decyzje, które mają wpływ na życie ludzi w powiecie? Niekiedy trzeba wiele wysiłku i nieprzespanych nocy, aby podjąć trudną decyzję. Tak było przykładowo, kiedy likwidowaliśmy zadłużony szpital, a w jego miejsce tworzyliśmy spółkę, która świadczy usługi w zakresie ochrony zdrowia. 3. Jak wspomina pan Kikół, czyli pana rodzinne miasto , z roku 1989 roku? Kikół wówczas przyjmował wielu turystów z Rzeszowa. Dzisiejszy pałac, który obecnie jest własnością znanego inwestora, pana Karkosika, był wtedy ośrodkiem wypoczynkowym. Jezioro i jego otoczenie tętniło życiem.

8 Wywiad ze starostą lipnowskim panem Krzysztofem Baranowskim.
4. Co zmieniło się w gminie, w której pan mieszka, po 1989 roku? Myślę, że najwięcej w infrastrukturze technicznej: telefony, kanalizacja, wodociągi. Powstała także nowa hala sportowa, boisko szkolne oraz zostały odnowione drogi. Pomimo tych zmian jedno pozostało niezmienne, Kikół odkąd pamiętam , zawsze był spokojnym miejscem. 5. Czy nastąpiła modyfikacja w podejściu urzędników administracji państwowej do petentów po 1989 roku? Dla administracji samorządowej, czy też państwowej, petent stał się najważniejszy, a każdy urząd ma na celu służyć ludziom. Podniósł się poziom kompetencji i kultury osobistej urzędników. 6. Co pana zdaniem zmieniło się na gorsze i lepsze w gminie Kikół po 1989 roku? Od 1989 roku zaszło dużo negatywnego. Zniknęły największe zakłady pracy jak: Spółdzielnia Kółek Rolniczych, Gmina Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska”, Państwowy Ośrodek Maszynowy Lubin, które zatrudniały setki osób. Bezrobocie wzrosło bardzo poważnie. To co istnieje w tej chwili, to namiastka tego co było dawniej. Nastąpiły jednak jakże zmiany na lepsze :to przede wszystkim budowa nowych i remont starych dróg. Powstało wiele nowych budynków, np. hala sportowa w Kikole. Na miejscu zlikwidowanych firm znajdują się nowe prywatne przedsiębiorstwa.

9 Wywiad ze starostą lipnowskim panem Krzysztofem Baranowskim.
7. Czy zmieniła się mentalność społeczeństwa? Myślę, że sposób myślenia jest inny. Ludzie są bardziej zamknięci w sobie. Kiedyś w stosunku do siebie byli bardziej otwarci i przyjaźni, jeden pomagał drugiemu a także często spotykali się przy różnych okazjach. Potrafią jednak organizować się w celu wykorzystania możliwości, jakie stwarza współczesna Polska, powstają lokalne organizacje pozarządowe, które starają się o pozyskiwanie funduszy unijnych. 8. Co pan uważa za największy sukces gminy Kikół i powiatu lipnowskiego w ciągu ostatnich 20 lat? Największym sukcesem jest to, że ludzie mają wpływ na funkcjonowanie samorządu i państwa. W powiecie lipnowskim udało się uratować szpital przed bankructwem. Także wybudowanie obwodnicy dla miasta Lipna również będzie dużym osiągnięciem.

10 Sport w Kikole Zdjęcie przedstawia boisko szkolne,
Na tym zdjęciu widzimy nowopowstałą halę sportową, dzięki której wielu uczniów może rozwijać swoje umiejętności. Zdjęcie przedstawia boisko szkolne, które niedawno zostało wybudowane.

11 Na zdjęciu widać odnowioną kilka dni temu remizę,
Kultura w gminie Kikół Na zdjęciu widać odnowioną kilka dni temu remizę, w której mieszkańcy gminy Kikół z pewnością rozwiną taneczne umiejętności. A to z kolei jest nowy plac zabaw dla uczniów szkół podstawowych a także młodych mieszkańców gminy Kikół.

12 KONIEC

13 W skład Zespołu Projektowego wchodzą…
Uczniowie: Iga Jankowska 1992, 2b psycholgiczno-pedagogiczna Natalia Kubicka 1991, 2b psycholgiczno-pedagogiczna Maksymilian Okoniewicz 1992, 2b psycholgiczno-pedagogiczna Szkoła Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Toruniu II LO im. Królowej Jadwigi ul. Kosynierów Kościuszkowskich 6 Toruń Opiekun Zespołu Pani mgr Alicja Antonowicz Wyrażamy zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie naszych danych osobowych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, z siedzibą w Warszawie przy ul. Noakowskiego 10, w celach promocyjnych i informacyjnych programu Młodzieżowa Akcja Obywatelska – 20 lat później zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U r. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.) teraz i w przyszłości. Wiemy, że przysługuje nam prawo wglądu do naszych danych oraz do ich poprawienia, a także ewentualnego usunięcia.


Pobierz ppt "II LO im. Królowej Jadwigi Toruń"

Podobne prezentacje


Reklamy Google