Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Energia słoneczna.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Energia słoneczna."— Zapis prezentacji:

1 Energia słoneczna

2 Pojęcie energii słonecznej
Energia słoneczna -gałąź przemysłu zajmująca się wykorzystaniem energii promieniowania słonecznego zaliczanej do odnawialnych źródeł energii. Zajmuje się pozyskiwaniem, przetwarzaniem i wykorzystywaniem energii promieniowania Słońca. Energia słoneczna, dociera do Ziemi w olbrzymiej ilości w postaci tzw. „czystej energii, należy do nie wyczerpywalnych źródeł. Pozyskiwanie energii słonecznej jest możliwe dzięki kolektorom słonecznym o działaniu bezpośrednim. W kolektorach skupiających, po odbiciu promieniowania słonecznego przez układ luster, następuje jego przetworzenie na energię cieplną, która może być też wykorzystana do produkcji energii elektrycznej.

3 Kolektor słoneczny Kolektor słoneczny - podstawowy element instalacji słonecznej, jego zadaniem jest przekształcenie energii słonecznej w energię cieplną poprzez specjalną płytę absorpcyjną. Kolektory słoneczne służą do odbioru energii cieplnej promieniowania słonecznego i przekazywania jej poprzez tzw. czynnik grzewczy.

4 Kolektory można podzielić na:
płaskie cieczowe płaskie gazowe, płaskie dwufazowe, płaskie próżniowe, próżniowo-rurowe (nazywane też próżniowymi, w których rolę izolacji spełniają próżniowe rury), skupiające (prawie zawsze cieczowe), specjalne (np. okno termiczne, izolacja transparentna).

5 Kolektor płaski ze zbiornikiem do ciepłej wody

6 Kolektor próżniowy ze zwierciadłem doświetlającym

7 Kolektory skupiające

8 Kolektory słoneczne najpowszechniej wykorzystywane są do:
podgrzewania wody użytkowej, podgrzewanie wody basenowej, wspomagania centralnego ogrzewania, ciepła technologicznego.

9 Zalety:  ogniwa słoneczne nie wymagają szczególnej konserwacji poza czyszczeniem ogniwa słoneczne są niezawodne stosowanie ogniw fotowoltaicznych oraz kolektorów jest bardzo korzystne dla środowiska wykorzystywanie energii Słońca nie powoduje emisji żadnych zanieczyszczeń wszechstronność zastosowań oraz długotrwałe użytkowanie instalacji wszechstronność zastosowań oraz długotrwałe użytkowanie instalacji

10 Wady: brak pobierania energii w nocy
zmienność dobowa i sezonowa promieniowania słonecznego trudności w magazynowaniu energii i jej koncentracji instalacja ogniw zajmuje duże obszary duże koszty produkcji i budowy niezbyt duża moc

11 Największa elektrownia słoneczna na świecie znajduje się pośrodku pustyni Mojave w południowej Kalifornii. Wytwarza ona około 350 megawatów mocy, co stanowi blisko 90% komercyjnego przetwarzania energii słonecznej na świecie.

12

13 Mapa nasłonecznienia

14 "Słonecznik" - tramwaj wodny pływający na energię słoneczną w Bydgoszczy

15 Wykonała : Iwona Grudziądz Kl. III LO „a” Nr 11


Pobierz ppt "Energia słoneczna."

Podobne prezentacje


Reklamy Google