Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wykonały: Martyna Bączek i Ola Berezowska 3a

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wykonały: Martyna Bączek i Ola Berezowska 3a"— Zapis prezentacji:

1 Wykonały: Martyna Bączek i Ola Berezowska 3a
Energia słoneczna Wykonały: Martyna Bączek i Ola Berezowska 3a

2 Słońce jest podstawowym źródłem energii dla naszej planety.

3 Około 40% promieniowania słonecznego dochodzącego do naszej planety jest odbijane przez atmosferę, 20% jest przez nią pochłaniane, a tylko 40% energii dociera do powierzchni Ziemi. Oświetlenie powierzchni Ziemi nie jest równomierne. Zależy od: ~szerokości geograficznej ~pory roku ~pory dnia.

4 Energia słoneczna docierająca na ziemię w ciągu 40 minut, pokryła by całoroczne zapotrzebowanie człowieka.

5 Energia słoneczna w budownictwie pasywnym
W takich domach duże okna projektuje się od strony najbardziej nasłonecznionej, a małe od przeciwnej. W niektórych rozwiązaniach stosuje się zasłony izolujące ciepło, które zamykane na noc nie pozwalają na ucieczkę ciepła nagromadzonego w ciągu dnia.

6 Energia słoneczna jaką użytkujemy dla własnych potrzeb polega na pochłanianiu promieniowania słonecznego, czyli strumienia energii wysyłanego równomiernie przez słońce. W atmosferze promieniowanie zostaje osłabione. W rezultacie na powierzchnię dociera w trzech postaciach: promieniowania bezpośredniego, odbitego oraz rozproszonego.

7 Powszechnie panujący pogląd o tym, że energia słoneczna dostępna zimą w Polsce nie jest wystarczająca do ogrzewania budynków jest słuszny tylko z pozoru. Dla świetnie ocieplonych budynków pasywnych zapotrzebowanie na ciepło jest bardzo małe i w tych budynkach energia słoneczna może przynieść wymierne zyski ciepła.

8 Ogniwa słoneczne są niezawodne
Ogniwa słoneczne są niezawodne. Raz zamontowane nie wymagają konserwacji przez wiele lat.

9 Porównanie instalacji grzewczych

10 Czy wiesz, że ... Mini baterii słonecznych używa się również w małych kalkulatorach i zegarkach. Dużo pożarów, szczególnie w mocno nasłonecznionych rejonach Ziemi, wywołanych jest przez ogniskowanie promieni słonecznych w porannej rosie. Prawie 2,5 tys. lat temu Grecy wykorzystywali promienie słoneczne do rozpalania ognia, skupiając je w szklanej kuli wypełnionej wodą.

11 W Australii być może w tym roku ruszy budowa potężnej elektrowni słonecznej. Na środku gigantycznej szklarni w kształcie koła o średnicy siedmiu kilometrów, zbudowana będzie potężna wieża o wysokości jednego kilometra. Lekko spadzisty dach zasłoni powierzchnię 3800 hektarów. Obiekt nazwano „Wieżą Słońca”.

12 W ciągu 2 tygodni na Ziemię dociera tyle samo energii w postaci promieni słonecznych, ile wykorzystują wszyscy ludzie przez cały rok.

13


Pobierz ppt "Wykonały: Martyna Bączek i Ola Berezowska 3a"

Podobne prezentacje


Reklamy Google