Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kolektory Słoneczne Jako alternatrywa pozyskiwania energii

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kolektory Słoneczne Jako alternatrywa pozyskiwania energii"— Zapis prezentacji:

1 Kolektory Słoneczne Jako alternatrywa pozyskiwania energii
Adrian Kotynia & Adam Gajek mgr.Barbara Makowska XXIII LO w Łodzi Największym źródłem nieograniczonej, darmowej i czystej energii jest słońce. Jest źródłem energii o mocy 27* MW. Występuje powszechnie i bez granic, wysyłając w ciągu 14 dni do powierzchni Ziemi tyle energii ile wynosi całoroczne zapotrzebowanie energetyczne naszej planety. Jednak powszechne zastosowanie tych urządzeń w domach nastąpiło wskutek spadku ich cen, co stało się możliwe dzięki postępowi technologicznemu i umasowieniu produkcji.

2 Potencjalna energia używana w kWh/m2/rok w niektórych regionach kraju
Pas nadmorski – 1076 Wschodnia część Polski Centralna część Polski - 985 Zachodnia część Polski – 985 Południowa część polski - 962 Południowo-zachodnia część polski obejmująca obszar Sudetów słońce z łatwością może zaspokoić zapotrzebowanie na wodę w 80-95%. Jak widać w polsce mamy dosc duza rozbierznosc w nalsonecznieniu. OD polnocy do poludnia stopniowo maleje z wyjątkiem woj. Lubelskiego.

3 Nasłonecznienie w Europie

4 Podstawowe rodzaje kolektorów słonecznych:
-płaskie cieczowe rurowe-próżniowe

5 Sposób Działania

6 Zastosowanie Kolektorów
Jednym z zastosowań kolektorów są farmy słoneczne. Największa z nich znajduje się w południowej Kaliforni i produkuje 350 MegaWatów co stanowi blisko 90% komercyjnego przetwarzania energii słonecznej na świecie Ogrzewanie wody przez kolektory słoneczne najcześciej spotykane są na basenach i nowoczesnych osiedlach. Latarnie na ulicach nie sa jeszcze tak bardzo popularne najwiecej jest ich na wyspach brytyjskich.

7

8

9 Farma słoneczna Świat - pow. 1/3 Sahary Polska – ok. 4 pow. Łodzi

10 Cena instalacji 4 osobowa rodzina: -kolektor o pow. 4-6 m2
-cena 6-8 tys. zł

11 Podsumowanie przeciw -obniżenie -wysokie ceny rachunków kolektorów
za -obniżenie rachunków -ochrona środowiska -zwrot poniesionych kosztów -wysokie ceny kolektorów Za Bezawaryjne Tanie w eksloatacji Możliwe dotacje


Pobierz ppt "Kolektory Słoneczne Jako alternatrywa pozyskiwania energii"

Podobne prezentacje


Reklamy Google